Приблизно в 4400 світлових роках від Землі знаходиться нейтронна зірка, яка надзвичайно швидко обертається. Вона вчених в глухий кут: раніше від неї не фіксували гамма-випромінювання, а тепер воно з'явилося. Про це незвичайне явище пише група астрофізиків в The Astrophysical Journal.

Такі об'єкти називаються пульсарами: це обертові нейтронні зірки з магнітним полем, яке нахилене до осі обертання, що і викликає модуляцію випромінювання, яке надходить на Землю. Вони бувають радіопульсарами, оптичними пульсарами, рентген-пульсарами і/або гамма-пульсарами. Перший гамма-пульсар виявили тільки в 2015-му.

Дивіться відео: Корабель SpaceX Starship зібраний. Ілон Маск розповів, що далі

Пульсар PSR J0952-0607 обертається зі швидкістю 707 обертів в секунду. Щоб уявити таку швидкість обертання, вчені пропонують наступний метод: якщо його габарити - 20 км в діаметрі, то точка на екваторі буде рухатися зі швидкістю приблизно 44 500 км/с, тобто майже 18% від швидкості світла. У теорії, розпад пульсара від відцентрових сил можливий після 1200 об./с.

Що таке пульсар, наочно пояснюють в цій анімації:

З'ясувалося, що цей об'єкт в сузір'ї Секстант не один: це подвійна система, де пульсар, масою як дві сонячні, рухається по загальній орбіті з міні-зіркою, яка важить як 1/50 Сонця. Остання обертається навколо пульсара кожні 6,4 год, і той потроху "відкушує" від неї речовину.

Ще один рекордсмен - XTE J1739-285 (1122 обороти в секунду), але він не підтверджений.

Дивіться відео: Катаклізм. Як чорна діра розтягує і розриває зірку

Принаймні 17% мілісекунд пульсарів випромінюють в гамма-діапазоні, тоді як серед "нормальних" пульсарів, які обертаються не так жваво, таких всього 3%.

Дивіться відео: NASA показало візуалізацію викривленого світу чорної діри

Відео: Astronimate і NASA

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне