RU

"Сім хвилин жаху". Марсохід Perseverance здійснив посадку на Марсі – трансляція видео

18.02.2021, 22:56
Посадка ровера Perseverance на поверхню Марса (ілюстрація – NASA-JPL-Caltech)
оновлено

Через сім місяців після запуску із Землі і ~471 млн км подорожі, сьогодні ввечері за київським часом ровер Perseverance досяг Марса і здійснив посадку. Трансляцію цієї нетривіальної події вело Аерокосмічне управління США. Критична фаза почалася не раніше 22:30, момент посадки – о 22:55. Через велику відстань між планетами затримка сигналу – близько 10 хвилин.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

У ключовий момент трансляцію на каналі NASA дивилося близько 2,5 млн осіб.

Perseverance "сів" в кратері Езеро, де, як вважають вчені, мільярди років тому було озеро і могло існувати життя. Пошук його слідів – одна з основних задач ровера США наступного покоління. Зовні він майже копія попередника Curiosity, який все ще функціонує на Марсі, тому що побудований "за його образом і подобою", але з урахуванням прогресу технологій.

Подивитися запланований трек марсохода в кратері.

Дивіться відео: Компанія біля Марса майже в зборі. Китайська станція Tianwen-1 надіслала ролик з орбіти

Як все відбувалося:

Якраз перед спуском від марсохода відокремиться польотний модуль, який підтримував його системи і коригував траєкторію (він згорить в атмосфері).

Незабаром після цього настануть так звані "сім хвилин жаху": в цей відрізок часу ровер, захований від найсильнішого нагріву (до 2100°С) об атмосферу, втрачає цього зв'язок із Землею і здійснює спуск/посадку в автоматичному режимі.

Читайте також: Динозаври вимерли не через зіткнення з астероїдом: в Гарварді висунули версію

 Для точної посадки ровер, на відміну від Curiosity, був оснащений радарною системою, яка після відстрілу теплощита починає сканувати рельєф внизу і плюс-мінус коригувати курс для максимально точного руху в визначену заздалегідь зону приземлення.

Нажмите, чтобы увеличить

Потім від'єдналася "задня" кришка – і марсохід, підтримуваний двигунами коригування, починає падати вниз, гальмуючи вже безпосередньо біля поверхні. Приблизно в 20-21 м від неї ровер на тросах м'яко опускається і в момент торкання його швидкість становить не більше 2,7 км/год. 

Щоб не впасти на нього зверху, посадкова платформа з тросами відлітає в сторону і розбивається на безпечній відстані.

Читайте також: Ми втрачаємо його. InSight на Марсі може повторити долю марсохода Opportunity, який "заснув"

Крім пошуку біосигнатур, марсохід випробує технології для використання в майбутніх пілотованих польотах: наприклад, отримання кисню з навколишнього середовища, застосування дрона-вертольота Ingenuity в атмосфері іншої планети, відбір проб в 40+ капсул, які в 2026-му місія США/ЄС підбере і відправить на Землю тощо. Ровер вперше оснастили мікрофонами і камерами (23 штуки!), які дадуть можливість почути звуки спуску/посадки і побачити цю подію.

Empire State Building в Нью-Йорку підсвітили в честь посадки Perseverance (фото – NASA/Emma Howells):

Нажмите, чтобы увеличить

Читайте також: На Марсі запропонували вирощувати живі щити від радіації з "чорнобильського" грибка

Комментарі

Останні новини