RU

Проєкт ITER. США готують до відправки у Францію найпотужніший електромагніт в історії видео

17.06.2021, 15:05
Screenshot_1

Після 10 років проєктування та виготовлення основний модуль центрального соленоїда, найбільшого з електромагнітів Міжнародного експериментального термоядерного реактора, буде відвантажений General Atomics до Сан-Дієго. "Серце" ITER перевезуть у Х'юстон, завантажать на судно до Марселя, а звідти до вересня доставлять у дослідницький центр Кадараш за 60 км від порту.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе 

Понад 1000-тонний центральний соленоїд буде складатися з шести модулів. У зібраному вигляді він буде 18 м у висоту і 4,25 м в ширину. Опорна конструкція для нього повинна витримувати сили, що вдвічі перевищують тягу при зльоті космічного човника Space Shuttle. Піковий показник його магнітної індукції досягне 13 Тесла, що в сотні тисяч разів більше за показник магнітного поля Землі.

Сила соленоїда "досить велика, щоб підняти авіаносець на два метри в повітря", пише Phys. Його завдання – викликати потужний струм в 15 млн ампер у плазмі, утримувати її завдяки цьому в заданій формі і контролювати реакцію синтезу під час 400-секундних імпульсів.

Читайте також: На колайдері отримали першу речовину після великого вибуху: вона "схожа" на воду

У кожному з модулів – по п'ять кілометрів надпровідного ніобій-олов'яного кабелю у сталевій оболонці, який намотаний на пласкі багатошарові "млинці".

Цю конструкцію 10,5 днів "запікають" у конвекційній печі при 570°C і ще чотири дні при 650°C, після чого витки обертають у 25 шарів ізоляції зі скловолокна і каптона, поміщають у форму і під вакуумом заливають 3800 л епоксидної смоли для просочення. Після затвердіння при 650°C смола скріплює весь модуль в єдину конструктивну одиницю.

ДОВІДКА. Для створення магнітних полів в токамаці потрібно три різних набори магнітів. Зовнішні котушки навколо кільця токамака створюють тороїдальне магнітне поле, утримуючи плазму всередині посудини. Полоїдальні котушки контролюють положення і форму плазми. Центральний соленоїд створює потужний тороїдальний ток у плазмі навколо тора. Разом магніти створюють невидиму "клітку" для плазми, яка точно відповідає стінкам токамака. Схема конструкції ITER тут.

Далі модуль піддається серії екстремальних випробувань, зокрема для отримання надпровідності.

На середину червня ITER побудований майже на 75%. За останні 15 місяців перші вузли почали прибувати до Франції з трьох континентів. П'ять додаткових модулів центрального соленоїда плюс один запасний знаходяться на різних стадіях збірки. Другий модуль відправлять у серпні. Конструкцію зберуть разом у 2023-2024 роках.

Читайте також: Виявлено "абсолютно новий" спосіб отримання електрики: що пропонують інженери MIT

Реактор генеруватиме 500 МВт, що в понад 30 разів перевищує поточний рекорд на токамаці JET в Британії. ITER не постачає електроенергію для споживачів: це випробувальний реактор.

Дивіться фото: У США 13-річний школяр закінчив будувати "термоядерний реактор"

Комментарі

Останні новини