RU

Ковадло творіння. Вчені показали візуально приголомшливу модель народження зірок – відео видео

19.05.2021, 10:01
Screenshot_1

Астрофізики з Північно-Західного університету в Еванстоні створили найреалістичнішу на сьогодні динамічну 3D-модель процесу зореутворення. Про це пише phys.org.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Зореутворення – процес на десятки мільйонів років, його не можна побачити "в режимі реального часу": потрібне моделювання. Автори кажуть, що раніше моделі показували тільки крихітну ділянку газової хмари, де формуються зірки, в 100 разів менше масивної, ніж зробили вони за проєктом STARFORGE.

Для симуляції врахували безліч параметрів і включили в неї відомі на сьогодні дані про газову динаміку, магнітні поля, гравітацію, нагрівання і охолодження, випромінювання в п'яти діапазонах частот, активність наднових тощо. Для запуску моделі знадобилися можливості одного з найбільших суперкомп'ютерів світу в Техаському центрі перспективних обчислень.

Дивіться також: Навіщо затоплюють водою майданчик під космічною ракетою, що стартує. Відео роботи системи

Модель показує величезну газову хмару. Вона поступово утворює структури, які розпадаються на частини, а ті в результаті формують зірки. При зореутворенні з полюсів прото-зірок вириваються струмені газу (джети), "пробиваючи" навколишню хмару. Процес завершується, коли поруч не залишається газу.

Моделювання без урахування джетів дало неправдоподібно великі зірки (>10 мас Сонця). Додавши до симуляції газові струмені, які порушують приплив газу до зірки, вчені отримали реалістичніші параметри: зірки стали в середньому менше половини сонячної маси.

Автори пишуть: якщо вийде зрозуміти зореутворення, зрозуміємо і формування галактик, що призведе до більшого розуміння, з чого складається Всесвіт.

Дивіться фото: Зонд Chang'e 5 показав Землю і Сонце з точки Лагранжа L1 за 1,5 млн км від нас

Комментарі

Останні новини