RU

Громадянство ЄС: не всі бажаючі отримають

Громадянство ЄС: не всі бажаючі отримають

партнер налогово-юридического департамента Deloitte в Украине
25.11.2019, 17:34

Усім, хто планував зміну громадянства або отримання виду на проживання за інвестиції в Європі, варто або відмовитися від цієї ідеї, або прискоритися

Здавалося б, зовсім недавно мені доводилося коментувати питання громадянства ЄС в обмін на інвестиції. Але не минуло й року, як воно знову стало актуальним.

Тоді, на початку року, подразником виступив звіт Єврокомісії стосовно схем надання громадянства або дозволу на проживання країнами ЄС в обмін на інвестиції. Документ містив розгромну критику  як Кіпру та Мальти за практику видачі "золотих паспортів" (дісталося й Болгарії, але вона на той момент уже прийняла рішення згорнути паспортну програму для інвесторів), так і ряду інших країн, які залучали іноземців видом на проживання.

На думку авторів звіту, подібна практика заохочує відмивання грошей, а також сприяє проникненню в Євросоюз кримінального елементу. При цьому, свою порцію звинувачень отримала навіть Чорногорія, яка розглядалася як "потенційний член ЄС", а, значить, анонсована цією країною паспортна програма також була оцінена євробюрократами як небезпечна.

Тоді, в січні, мій висновок був таким: "У той же час, "моральний тиск" із боку Брюсселя може змусити компетентні органи окремих держав посилити контроль за наданням пільгового статусу інвесторів. Перевірки благонадійності заявників можуть бути більш ретельними і тривалими, а відсоток відмов - збільшитися".

Що ж сталося в реальності?

Почнемо з того, що Чорногорію звіт Єврокомісії не зупинив. Країна запустила обіцяну паспортну програму. Поки що - до кінця 2021 року та з обмеженою кількістю заявників. При цьому фінансові умови інвестицій досить м'які в порівнянні з Кіпром та Мальтою.


У той же час на самому Кіпрі все виглядає зовсім не так безхмарно. Практично відразу ж слідом за появою звіту Єврокомісії місцева влада посилила умови отримання громадянства за інвестиції та ввела додаткові збори з потенційних громадян. Але і це, як виявилося, були лише "квіточки".

У місцевій пресі із активною постійністю почали з'являтися статті, що критикують паспортну програму держави й описують кілька випадків, коли "новими кіпріотами" ставали, на думку журналістів, украй підозрілі особи, починаючи з родичів камбоджійського прем'єр-міністра й закінчуючи малайзійським фінансистом-утікачем Джо Лоу, якого на батьківщині звинувачують у розкраданні сотень мільйонів доларів.

Деякі аналітики стверджують, що метою публікацій була внутрішньополітична боротьба проти чинного президента Кіпру, але вони стали чудовим подарунком для європейських критиків "золотих паспортів" у цілому і Кіпру зокрема.

У підсумку владі острівної держави довелося заявити про те, що всі заяви на отримання громадянства, подані до 2018 року, тобто до посилення правил, будуть перевірені ще раз трьома незалежними міжнародними компаніями. Також главою МВС країни був обіцяний "внутрішній аудит". А в парламент уже внесено законопроект, який передбачає публікацію імен усіх, хто отримав громадянство в обмін на інвестиції.

Практичних результатів довелося чекати недовго. Буквально кілька тижнів тому Кіпр уперше вилучив видані раніше "золоті паспорти" у 26 осіб - інвесторів і членів їх сімей. Стверджується, що видача цих паспортів була викликана "грубими помилками", а особи, які їх отримали, запідозрені у відмиванні грошей або зв'язках із "авторитарними урядами".

З урахуванням досвіду Болгарії, яка раніше відкликала не один паспорт у інвесторів, складається сумна картина - жодна інвестиція не є стовідсотковою гарантією отримання (й збереження!) громадянства Євросоюзу.

Більш того, Євросоюз продовжує завдавати систематичні удари щодо прав держав-учасників, - заохочувати іноземних інвесторів паспортами і резидентністю.

Буквально вчора Соціально-економічний комітет (СЕК), який є консультативним органом Європейського союзу, опублікував спеціальну думку з даного питання. Зокрема, доповідач СЕК заявив, що правила, котрі склалися на сьогодні, практично перетворили статус громадянина або резидента ЄС на "товар для продажу". Знову використовуються аргументи щодо "непрозорості", "відмивання грошей", "зловживання".

Автори документа прямо закликають до прямої заборони практики натуралізації інвесторів. При цьому на період до повної заборони планується створення спеціальної робочої групи, яка повинна працювати над єдиними жорсткими стандартами перевірки кандидатів. Також передбачається обмін інформацією всередині ЄС щодо успішних і відхилених заявок на паспорти.

І завершальний акорд - швидше за все, Євросоюз не братиме до свого складу країни з діючими програмами "золотих паспортів".

Таким чином, тенденції залишаються незмінними. Центральні органи ЄС демонструють твердий намір позбавити країни-учасниці їх суверенного права надання громадянства, й цілком можливо, що їм вдасться домогтися свого в доступному для огляду майбутньому. Отже, тим, хто все ж планував зміну громадянства або отримання виду на проживання за інвестиції в Європі, потрібно або відмовитися від цієї ідеї, або, навпаки, прискорити її реалізацію.

Поки двері не зачинилися остаточно.

Републікація повної версії матеріалу заборонена (без письмового дозволу редакції)

Читайте матеріал російською: Гражданство ЕС: не все желающие получат

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини