RU

Як вакцинація Pfizer-BioNTech впливає на тромбоцити: невеличке дослідження з Німеччини

20.05.2021, 10:09
Як вакцинація Pfizer-BioNTech впливає на тромбоцити: невеличке дослідження з Німеччини - Фото
Вакцина Pfizer-BioNTech (фото - ЕРА)

Вакцинація біопрепаратом Pfizer-BioNTech не призводить до "загущення" крові так, як це спостерігається у разі COVID-19. До такого висновку прийшла група вчених Мюнхенського технічного університету і Університету Хуманітас, препринт їхнього невеличкого дослідження викладений на medRxiv.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

мРНК і векторні антикоронавірусні вакцини спричиняють збірку в клітинах щепленої людини мільярдів одиниць вірусного S-білка – імунітет потім тренується на них знищувати справжній вірус. Субодиничні вакцини можуть безпосередньо вводити ці білки в організм.

Раніше вчені з'ясували, що S-білок – протромботичний фактор, тобто він здатний підсилювати утворення тромбів. Ця клінічна картина (коагулопатія) часто спостерігається у хворих на COVID-19. Тільки один S-білок – без вірусу – може дозозалежно посилювати агрегацію тромбоцитів.

Читайте також: Доза Pfizer після дози AstraZeneca безпечна і дуже ефективна: дослідження

У дослідженні взяли участь всього 12 здорових донорів (67% жінки, середній вік 28,5 років) без раніше існуючих захворювань і які не приймали жодних ліків. Усі вакциновані.

ДОВІДКА. Тромбоцити – невеличкі елементи крові з функціями: а) формування "корку", що закриває місце пошкодження судини, б) прискорення реакції плазмового згортання, в) загоєння/регенерації пошкодженої тканини. Зменшення їхньої кількості веде до кровотеч, збільшення – до тромбозів. Активація тромбоцитів призводить до необоротного переходу в новий стан: вони стають здатними прикріплюватися до місця пошкодження (адгезія) і один до одного (агрегація).

Біологи перевірили їхні тромбоцити до вакцинації і після неї, порівнявши з активованими у разі інфекції SARS-CoV-2 тромбоцитами. З'ясувалося, що виробництво S-білка після вакцинації "суттєво не змінює" біологію і функцію тромбоцитів, хоча можливість такого впливу не виключена.

"Дослідження показує, що вакцинація зазвичай не призводить до активації тромбоцитів або їхньої дисфункціональної реактивності", – підкреслили автори.

Вони визнають, що потрібні подальші та більш грунтовні дослідження, щоб охарактеризувати вакцино-індуковану імунну тромбоцитопенію, що вкрай рідко виникає після вакцинації векторними вакцинами проти SARS-CoV-2.

Читайте також: Оксфорд: Ризик отримати небезпечний тромбоз мозку від COVID-19 до 10 разів вище, ніж після вакцини

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини