RU

Європа боїться нового Чорнобиля

14.01.2009, 16:42

В країнах Східної Європи, що залишилися без російського газу, хочуть запустити застарілі атомні реактори. В Євросоюзі побоюються, що такі поспішні кроки можуть призвести до нової Чорнобильської катастрофи.

Європейський союз гостро піддає критиці намір Словаччини і Болгарії відновити роботу застарілої АЕС. Єврокомісія застерегла, що це буде розцінюватися як грубе порушення європейського права, пише "Deutsche Welle".

Проте, словацьке керівництво наразі не зазнає тиску Брюсселя і не відступає від своїх намірів. Остаточне рішення про відновлення роботи атомного реактора у Ясловському Богуніце, збудованому за зразком Чорнобильського і виведеного з експлуатації всього два тижні тому на вимогу Євросоюзу, приймуть після того, як ядерну установку відвідають експерти ЄС і переконаються в її безпеці, заявив словацький Прем'єр-міністр Роберт Фіцо.

Минулої середи в Словаччині без газу залишилося близько тисячі підприємств. Два автозаводи і один металургійний комбінат змушені були повністю припинити виробництво. Місцева влада застерігає, що після відключення атомного реактора і перебоїв з газопостачанням вся енергомережа країни виявилася на межі колапсу.

Тим часом захисники довкілля піддають критиці: словацьке керівництво прагне скористатися газовою кризою, задля втілення свого давнього наміру не виводити з експлуатації небезпечний реактор.

У Болгарії, яка на 95% залежить від російського "блакитного палива", ситуація ще серйозніша. Там також розмірковують над введенням в експлуатацію застарілої АЕС "Козлодуй". Сусіди цих країн у паніці. Вони бояться, що екстрений перезапуск атомних реакторів може призвести до повторення Чорнобиля.

Нагадаємо, сьогодні "Газпром" заявив, що Україна знову відмовилася приймати російський газ через газовимірювальну станцію "Суджа". "Сьогодні о 2 годині "Газпром" направив до Об'єднаного диспетчерського управління "Нафтогазу України" (ОДУ) чергову заявку на транзит 98,8 млн. куб. м газу на добу з 10:00 через ГВС "Суджа". З них 13,9 млн. куб. м призначені споживачам Молдови, 62,7 млн. куб. м через ГВС "Орлівка" в балканському напрямку і 22,2 млн. куб. м через ГВС "Ужгород" споживачам Словаччини. У відповідь начальник зміни ОДУ Олександр Сидоренко відмовив у прийомі російського газу через ГВС "Суджа", - йдеться у повідомленні концерну.

Нагадаємо, 13 січня в "Укртрансгазі" вже отримували факсограму від "Газпрому" про початок пробного прокачування газу о 10:00 за московським часом через газовимірювальну станцію "Суджа" в об'ємі 76,6 млн. куб. м на добу в напрямку ГВС "Орлівка".

Глава НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина заявляв, що НАК попросив "Газпром" почати поставки газу не через ГВС "Суджа", а через ГВС "Валуйки" і "Писарівка", але "Газпром" відмовив у цьому проханні. За його словами, у разі транзиту газу маршрутом "Суджа" - "Орлівка" без газу - через необхідність реверсу газопроводів, які після відключення Росією газу працюють на внутрішній ринок України - залишаться Луганська, Донецька, Одеська, частково Дніпропетровська області.

"Газпром" вважає, що Україна не має повноважень обирати транзитні маршрути. Уповноважений Президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський вважає заявку російського "Газпрому" на транзит у напрямі ГВС "Суджа" - "Орлівка" провокаційною.

Про "братні" газові відносини читайте у статті "Хто заплатить "Газпрому" за збитки?">>>
Про останні події читайте у статті "Ризиковані ігри з газом. Україна - вже не жертва">>>

Ринок газу, нафти і нафтопродуктів: добірка новин>>>
Українсько-російські відносини: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини