RU

Вперше перевірено ефективність вакцини проти мутантів "корони": результати від Novavax

29.01.2021, 07:57
Вперше перевірено ефективність вакцини проти мутантів
Фото – пресслужба компанії Novavax

Американська біотех-компанія Novavax показала перші результати фази III клінічних випробувань своєї вакцини-кандидата проти COVID-19. За даними розробників препарату NVX-CoV2373, його ефективність у запобіганні симптоматичного перебігу хвороби в британському дослідженні – 89,3%.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Це перша вакцина з доведеною "на людях" ефективністю проти британського (85,6%) і більш небезпечного від імунітету південноафриканського (49,4%) варіантів коронавірусу. Поки є тільки пресреліз компанії, а не публікація в рецензованому виданні.

У Британії в фазі III взяли участь більше 15 000  учасників від 18 до 84 років, які не хворіли до того на коронавірус (27% були >65 років). За первинну кінцеву точку брали підтверджені ПЛР симптоми (легкі, середні або важкі) у тих, у кого пройшов мінімум тиждень після другої внутрішньом'язової дози.

Читайте також: Вакцину Pfizer-BNT перевірили на "короні", яка викликає стурбованість мутацією E484K

Перші результати оголосили, коли накопичилося 62 випадки хвороби: з них 56 були в групі плацебо і 6 – серед щеплених. Серед цих 62 випадків 61 був легким або помірним, а один – важким (в групі плацебо).

ДОВІДКА. NVX-CoV2373  – вакцина, створена із застосуванням генної інженерії, що складається зі стабільного префузіонного (має просторову конфігурацію до з'єднання з рецептором на мембрані клітини людини) S-білка коронавірусу, вирощеного на культурах клітин комах. Змішується для посилення імунної відповіді з сапонінових ад'ювантом Matrix M ™. Така вакцина не може ні "заразити" організм, ні розмножуватися в клітинах. Вона стабільна при температурі 2-8 C, буде поставлятися в готовій для ін'єкції формі розчину.

При цьому проти оригінального варіанту SARS-CoV-2, який в Британії поступово витісняється місцевим, вакцина була ефективна на 95,6%. "Британець" виявили в >50% симптоматичних випадків.

У південноафриканському дослідженні (фаза IIb, 4400 учасника) брали участь добровольці з ВІЛ. Серед ВІЛ-негативних ефективність вакцини склала 60%, а з включенням результатів 240 ВІЛ-позитивних, загальна протективність впала до 49,4%. Було 29 випадків коронавірусу в групі плацебо і 15  – серед щеплених (один важкий випадок в групі плацебо, всі решта  – легкі/середні). Близько 93% випадків COVID-19 з цієї гілки дослідження  – через новий ПАР-мутант.

Читайте також: Вакцину Moderna перевірили проти нових мутацій коронавірусу: попередні результати

Важливо відзначити, що в ПАР-дослідженні приблизно третина пацієнтів з симптомами перехворіли на коронавірус ще й до вакцинації. Це, вважають медики, значить, що імунітет проти оригінального варіанту коронавірусу не може повністю захистити від реінфекції новим, але вакцинація NVX-CoV2373 забезпечила певний захист від нього.

Novavax планує негайно почати розробку вакцини, спеціально націленої на ПАР-варіант вірусу. Такий препарат можуть колоти або як закріплюючу дозу, або як комбіновану (бівалентну) вакцину. Його клінічні випробування заплановані на другий квартал року.

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини