RU

Великий адронний колайдер запустять у листопаді на половину потужності

14.08.2009, 14:36

Великий адронний колайдер (ВАК) запустять у листопаді 2009 року лише на половину своєї потужності. Причина - серйозні технічні проблеми, які продовжують переслідувати найпотужніший у світі прискорювач елементарних частинок, який побудований у передмісті Женеви в Європейському центрі ядерних досліджень (ЄЦЯД).

Як передає канал "Вести", після майже річного ремонту ВАК буде, нарешті, запущений у листопаді, але лише на половину своєї потужності, яка становитиме 7 трильйонів електровольт. У результаті удвічі порівняно з розрахунковою впаде і швидкість руху протонів. Проте, фахівці ЄЦЯД вважають, що цього досить для того, щоб проникнути на кілька рівнів вглиб будови матерії порівняно з існуючими знаннями.

Скорочення вдвічі потужності ВАК стало наслідком нездатності змонтованого обладнання забезпечити стабільну роботу при максимальних навантаженнях. У вересні минулого року під час пробних запусків сталося плавлення контактів у системі магнітів колайдера. Зараз експерти ЄЦЯД дійшли висновку, що низка вузлів прискорювача не зможе фізично витримати проектну енергетичну потужність об'єкта.

Великий адронний колайдер - це 27-кілометровий тунель, викопаний на стометровій глибині, розгоном пучків протонів в якому управляють 53 надпровідних магніти. Саме надпровідні магніти і стали вузьким місцем колайдера - вони можуть працювати тільки за температур близьких до абсолютного нуля (мінус 273 градуси за Цельсієм). За своїм науковим значенням запуск колайдера під Женевою набагато перевершує навіть політ на Місяць. Над його створенням 14 років працювали вчені 40 країн. Пристрасть до пізнання вже обійшлася учасникам проекту у $8 мільярдів.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини