RU

Вчені в Антарктиді дісталися до озера Восток на глибині 4 км

15.01.2013, 13:40
Вчені в Антарктиді дісталися до озера Восток на глибині 4 км - Фото
Фото: ЕРА
Учасники російської 58-ої антарктичної експедиції продовжили роботи в районі підлідного озера Восток, яке мільйони років залишалося ізольованим від поверхні чотирикілометровим льодовиком, - передає канал Вісті.

В результаті бурових робіт, проведених в лютому 2012 року, дослідникам вдалося досягти таємничої водойми і отримати перші проби води, яка замерзла на бурі. Лабораторний аналіз показав, що ці зразки практично стерильні.

У перші дні 2013 року буріння було відновлено. На глибині 3383 метри буровики натрапили на новий лід, який утворився в результаті підйому води з озера вгору по свердловині на кілька сот метрів. Спочатку він був дуже незвичайним-непрозорий, пористий і яскраво білого кольору. На глибині 3406 метрів вчені вперше отримали зразок прозорої замерзлої озерної води і відібрали перший керн заввишки два метри. При цьому усередині прозорого льоду містився канал білого пористого льоду, подібного тому, що був виявлений декількома метрами вище.

Фахівці припускають, що отриманий лід може володіти унікальними фізичними властивостями, раніше невідомими науці. Адже відтворити подібні умови в лабораторії фактично неможливо. Однак робити які-небудь висновки можна буде лише після того, як проби будуть доставлені в Санкт-Петербург. Перевезення буде здійснювати наукове судно "Академік Федоров", доставка намічена на травень 2013 року.

Всі роботи в районі озера Восток проводяться з великою обережністю. Головне завдання дослідників - не занести в воду сучасні мікроорганізми. Для цього при бурінні використовують особливу керосино-фреонову суміш, яка крім забезпечення змащення ізолює свердловину від поверхні. Згодом ця нерозчинна речовина буде видавлена на поверхню стовпом води.

Варто відзначити, що води озера перенасичені киснем, і якщо там будуть виявлені живі організми, це будуть перші відомі науці істоти, здатні жити в таких умовах.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини