RU

Вчені підтвердили відкриття бозона Хіггза, або частинки Бога

14.03.2013, 16:51
Вчені підтвердили відкриття бозона Хіггза, або частинки Бога - Фото
Бозон Хіггза з великою ймовірністю виявлений в адронному колайдері (фото - ЕРА)

Вчені, які працюють з Великим адронним колайдером (ВАК), висловили переконання, що частинка, відкрита в 2011 році і описана в 2012-му, відповідає властивостям бозона Хіггза, повідомляє Українська служба ВВС.

Протягом 45 років фізики намагалися експериментально довести існування цієї субатомної частки, яка може пояснити, чому матерія має масу. Дані, представлені на зустрічі вчених в Італії, свідчать про те, що бозон відповідає версії так званої "стандартної моделі", яка на сьогодні найповніше описує будову Всесвіту. Фізик з Оксфордського університету Тоні Вейдберг, який брав участь в експерименті ATLAS на колайдері, заявив про "початок нової історії фізики".

Втім, досі неясно, чи є виявлена у ВАК частинка найпростішою формою бозона Хіггза, або чимось більш "екзотичним".

Команди вчених, які працюють з ATLAS і CMS, - двома детекторами для пошуку бозона - намагаються не тільки довести існування частинки, але і з'ясувати щось про її властивості.

"Попередні результати, що включають всю отриману в 2012 році інформацію, є надзвичайними, і для мене очевидно, що ми маємо справу саме з бозоном Хіггса, хоча нам ще належить пройти довгий шлях, щоб з'ясувати, який саме це бозон Хіггза", - заявив спікер проекту CMS Джо Інкандела.

За словами спікера Atlas Дейва Чарльтона, зараз дослідники починають програму вимірювання в секторі Хіггза. І хоча погоджуються, що попереду їх чекає грунтовний аналіз даних, уже наявна інформація представляється їм переконливим доказом існування елементарного бозона.

Бозон Хіггза (квант поля Хіггза, елементарна субатомних частинок) спочатку був передбачений в теорії. 4 липня 2012 року, після декількох десятків років пошуку, представники Європейської організації з ядерних досліджень (найбільшої в світі лабораторії фізики високих енергій) повідомили, що на обох основних детекторах ВАК спостерігалася нова частинка, яка з 99,9936%-ною вірогідністю є бозоном Хіггза.

Пошук бозона, також званого частинкою Бога, був однією з головних цілей будівництва в Європі Великого адронного коллайдера - гігантського прискорювача елементарних частинок. Цей проект коштував $10 млрд. Якщо існування бозона Хіггза підтвердиться, це дозволить науці зрозуміти, чому у об'єктів у Всесвіті є маса - і таким чином, чому у галактик, планет, людей і всіх інших об'єктів є можливість існувати.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини