RU

Уже два "пособника". Виявлено ще один шлях проникнення коронавірусу в клітини

09.06.2020, 14:31
Уже два
Коронавірус під електроним мікроскопом (фото — NIAID)

Коронавірус SARS-CoV-2 може проникати в клітини людини не тільки через мембранний рецептор ACE2, але і за допомогою нейропіліна - іншого мембранного білка, який знаходиться в "нюхових" клітинах мозку. Про це незалежно один від одного повідомили дві групи вчених, їхні доповіді будуть опубліковані на сайті препринтів bioRxiv.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Експерти знають, що SARS-CoV-2 здатний проникати в периферичні нервові клітини, через що було кілька гіпотез, що цей патоген на кшталт герпесу, який поки неможливо вигнати з нервової системи людини. Імунітет нервових клітин не дає вірусу реплікуватися, проте вірус все одно вражає їх настільки, що може завдати непоправної шкоди і привести до нейродегенеративних захворювань.

Вчені з'ясували, як патоген проникає в такі клітини, заразивши ним "пробіркову" культуру, в якій не було АСЕ2. З'ясувалося, що дверима для коронавірусу були нейропілін-1 і нейропілін-2, яких більш ніж достатньо, наприклад, в нюховому епітелії. Більш того, заражені клітини посилювали виробництво цих білків, що призводило до прискорення поширення інфекції в культурі.

Читайте також: Привід для оптимізму. Безсимптомні хворі COVID-19 рідко заразні, заявили в ВООЗ

"Ми виявили, що клітинний рецептор нейропілін... значно підсилює інфекційність SARS-CoV-2. NRP1 широко виробляється в респіраторному  епітелії, з найбільшою експресією в ендотеліальних клітинах і в епітеліальних клітинах, звернених до порожнини носа", - уточнили вчені.

Вони змогли заблокувати проникнення коронавірусу в клітини при пособництві нейропвлінів, застосувавши  антитіла: ті зв'язалися з позаклітинними ділянками b1b2 в цих білках і закрили патогену шлях до клітини.

Інша група дослідників також довела, що білок-шип коронавірусу S1 може зв'язуватися з NRP1 через механізм CendR, що підсилює інфікування клітинної культури. "Таким чином, NRP1 може бути терапевтичною мішенню для COVID-19"- роблять вони висновок.

Дивіться відео: Оприлюднена неймовірно докладна модель частинки нового коронавірусу

Елена Деревянко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини