RU

У світі може випадково початися ядерна війна - National Interest

15.08.2018, 16:07
У світі може випадково початися ядерна війна - National Interest - Фото
Российские баллистические ракеты Тополь-М (фото - Getty Images)

Росія, США або Китай можуть випадково почати ядерну війну. Таке припущення зробили в американському "мозковому центрі" National Interest.

На думку експертів, в минулому, до середини 1980-х, системи моніторингу і розвідки ядерних держав використовувалися тільки для відстеження пусків міжконтинентальних балістичних ракет з ядерними боєголовками, тоді як нині ці ж комплекси застосовують також для стеження і за пусками ракет, не оснащених ядерною начинкою.

З цієї причини автоматизована система може порахувати атаку на неядерні об'єкти - супутники або радари - ядерною, що призведе до удару у відповідь.

У проекті ядерної доктрини адміністрації США говориться, що кібератаки проти Америки чи напад на американські супутники можуть являти собою стратегічну загрозу, яка заслуговує ядерної відповіді.

"Але тут виникає проблема з так званою ядерною невизначеністю, де традиційно яскраві лінії між ядерними і неядерними системами стають розмитими", - йдеться в статті.

Читайте також: Ядерні країни збільшують витрати на озброєння - SIPRI

Наприклад, пише джерело, Росія тримає атомні підводні човни і бомбардувальники на тих же базах, що і звичайні кораблі і літаки, через що атака американців за допомогою неядерних сил проти таких же російських сил може бути помилково сприйнята Москвою, як удар по її ядерним силам. Це викличе російську ядерну відповідь, зазначило видання.

Точно так же "заплутують" противника і в США з Китаєм.

Іншою причиною може стати дефіцит військових супутників спостереження за ядерними силами, а також зняття з озброєння таких застарілих систем, як американський супутниковий зв'язок Milstar. Замінити деякі такі компоненти безпеки поки не поспішають, відзначає видання.

Як пише National Interest, США готують до запуску тільки чотири супутники Advanced Extremely High Frequency - вони, вважають в Пентагоні, повністю забезпечать спостереження за пусками як ядерних, так і неядерних ракет.

"Цього в нинішніх умовах зовсім недостатньо", - відзначили експерти.

Читайте також: Епоха нової ядерної невизначеності

Крім того, припустили в National Interest, Росія може атакувати наземні або космічні засоби раннього виявлення США, щоб знищити ефективну при перехопленні неядерних ракет європейську ПРО. Однак Вашингтон може при цьому порахувати таку атаку підготовкою до обмеженого ядерного удару, який зможе пробити протиракетну оборону США.

"США побоюються, що Росія може завдати точкові ядерні удари, щоб загнати Америку в кут, де вона або відступить, або почне чинити опір з ризиком глобальної ядерної війни. А Росія при цьому може просто атакувати ці системи подвійного призначення, щоб зірвати дії неядерних сил США. Але Вашингтон візьме і сприйме це як спробу завдати шкоди своєму ядерному щиту", - пишуть експерти.

В "мозковому центрі" вважають, що для вирішення цієї проблеми країни могли б чітко розділити - в першу чергу географічно - ядерне і неядерне озброєння, або сформувати плеяди спецспутніков, які зможуть відстежувати конкретно ЯО.

Читайте також: РФ і Китай створюють зброю, здатну знищити США - Stratcom

Але, підсумували експерти, ядерні держави на це навряд чи підуть, оскільки витрати на це перевищують адекватні ліміти. А, значить, ризик випадкового обміну ядерними ударами залишається колишнім.

Ольга Коптева
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини