RU

У Швеції відкривається 108-ий Нобелівський тиждень

05.10.2009, 10:47

Оголошенням імені лауреата Нобелівської премії в галузі фізіології і медицини у Швеції відкривається сьогодні 108-ий Нобелівський тиждень. Найближчими днями стануть відомі володарі премії і в інших дисциплінах.

Як передає ІТАР-ТАСС, у вівторок, 6 жовтня у шведській столиці буде оголошено про рішення Нобелівського комітету з фізики, 7 жовтня - з хімії, 8 жовтня - з літератури. У п'ятницю, 9 жовтня, в Осло буде названо лауреата премії миру. Останнім визначиться володар "Премії з економіки пам'яті Нобеля", встановленій Банком Швеції у 1968 році. Це станеться у понеділок, 12 жовтня.

За традицією, Нобелівські комітети до останнього часу нічого не повідомляють ні про самих претендентів на премію, ні про тих, хто їх висунув. Шість років тому британський букмекерський сайт "Ледброукс" почав приймати ставки на лауреатів Нобелівської літературної премії і вже кілька разів "вгадував" переможців, але на іменах в галузі медицини спробувати збагатитися наразі ніхто не ризикує.

Наукові газети і журнали роблять власні припущення. Так, оглядач центральної "Дагенс Нюхетер" Карін Бойс, якій кілька разів вдалося правильно визначити лауреатів напередодні офіційного оголошення, викликавши тим самим підозри у витоку інформації, в цьому році пророкує премію чотирьом відкриттям. Перше - відкриття кров'яних стовбурових клітин, зроблене канадськими лікарями Ернстом МакКаллохом і Джеймсом Тіллом. Друге - ядерних гормональних рецепторів француза П'єра Шамбона, американців Роналда Еванса і Елвуда Дженсена. Третє - відкриття ензиму, який допомагає синтезувати тіломіри на кінцях хромосом, - американців Елізабет Блекберн, Керол Грейдер і Джека Шостака. І, нарешті, четверте пов'язане з вивченням ферментів, задіяних в процесах синтезу рибонуклеїнових кислот, яке провів американець Роберт Редер.

У своєму заповіті Альфред Нобель доручив місію вибору лауреата з фізіології і медицини Каролінському інституту в Стокгольмі, заснованому в 1810 році і що є нині одним з провідних освітніх і наукових медичних центрів світу. Створений при йому Нобелівський комітет складається з п'яти постійних членів, які, в свою чергу, мають право запрошувати експертів для консультацій.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини