Свині в Китаї захворіли на "коронавірус діареї": він небезпечний і для людини – вчені

15.10.2020, 09:09
Свині в Китаї захворіли на
Скриншот з відеозапису

У Китаї відносно недавно виявили високопатогенний коронавірус SADS-CoV, який призводить до синдрому гострої діареї у свиней, особливо у поросят. Біологи з Університету Північної Кароліни в Чейпел-Хілл заразили їм культури людських клітин, тобто показали, що він небезпечний і для нас. Дослідження опубліковано в журналі PNAS.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Автори пишуть, що SADS-CoV, ймовірно, походить від коронавірусів кажанів HKU2. На їхню думку, він "перескочив" від рукокрилих на стадо свиней в Китаї приблизно в 2016-му. Це альфа-коронавірус (на відміну від ковідного бета-коронавірусу), і він в першу чергу вражає клітини кишечника.

Генетики зібрали для дослідів рекомбінантний вірус (rSADS-CoV), який, як з'ясувалося, ефективно реплікується в багатьох клітинах тварин і приматів зокрема. При цьому патоген не використав рецептори ACE-2, DPP4 або CD13 для "абордажу" клітин і проникнення в них, як це робить вірус при COVID-19.

Читайте також: Випробування вакцини J&J проти COVID-19 призупинили через хворобу учасника

"Наші дані показують, що SADS-CoV має широкий спектр господарів і володіє внутрішнім потенціалом до поширення між тваринами і людьми. Ефективне зростання вірусу в первинних клітинах легенів і кишечника людини вказує, що SADS-CoV – потенційний новий коронавірус підвищеного ризику, який може негативно вплинути на світову економіку й здоров'я людини", – застерегли біологи.

Було перевірено і лікування хвороби від SADS-CoV. Ремдесивір, який зараз використовують у важких випадках COVID-19, "ефективно блокував" реплікацію rSADS-CoV в пробірці.


Читайте також: Скандал з концертом Полякової. Співачка звинуватила Степанова в "маніпуляціях" – той відповів

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини

СпецпроектПогружение в Бабий Яр и цифровой двойник Киева. Как украинские айтишники сохраняют историю