RU

"Росія для росіян". Російські ЗМІ про заворушення в Москві

14.10.2013, 12:22
Фото: ЕРА
Вбивство 25-річного москвича спровокувало масові заворушення в спальному районі російської столиці Західне Бірюльово. Єгор Щербаков спробував захистити свою дівчину від кавказця і був ним зарізаний, - пише Московський комсомолець.

Трагедія сталася в ніч на 10 жовтня в Востряковському проїзді. Єгор і його наречена Ксенія Попова поверталися від друзів. Молоді люди припаркували автомобіль і попрямували до під'їзду свого будинку. По дорозі вони порівнялися з невідомим чоловіком кавказької зовнішності. Той поводився вкрай неадекватно. Він почав приставати до Ксенії і ображати її. Єгор заступився за дівчину. Зав'язалася бійка. Кавказець дістав ніж і вдарив парубка в серце. Хлопець помер на руках у Ксенії, яка змогла дотягнути його до під'їзду і викликала швидку. Прибулі медики тільки констатували смерть. "Він був у неосудному стані, швидше за все, під впливом наркотиків. Удари наносив професійно", - розповіла дівчина.

Вбивство спровокувало і так напружену до межі ситуацію на півдні столиці. Приїжджі, які густо заселили його, нерідко не можуть знайти спільну мову з місцевими жителями. У розповіді жителів району дійсно можна повірити, пише газета. Біля станції "Празька",  від якої найзручніше дістатися на маршрутному таксі до будинку, де проживав Щербаков, - всі умови для конфліктних ситуацій. Великий ринок, на якому трудяться приїжджі, намети, нелегальні таксі.

"Вечорами нам страшно ходити, - каже місцева мешканка. Її син - однокласник загиблого Єгора. - У них в класі вчилися не тільки російські, але вони все дружили, пристойно поводилися. А зараз приїжджі агресивні, сидять на дитячих майданчиках і вдень і вночі. Я боюся і за себе, і за своїх дітей. Я ніж тепер буду носити з собою щодня!"
Приїжджі агресивні, сидять на дитячих майданчиках вдень і вночі. Я боюся за себе і своїх дітей. Я ніж тепер буду носити з собою щодня!
За інформацією Комерсанта, призвідниками вчорашніх заворушень виступили націоналісти, які, заявивши, що вбивцею юнака був "чоловік кавказької зовнішності", закликали до погромів мігрантів. Західне Бірюльово, де розгорнулося протистояння поліції і праворадикалів, до вечора неділі більше нагадувало район бойових дій. У місті було оголошено план "Вулкан -5", який останній раз вводився після терактів у метро, а голова МВС Володимир Колокольцев зажадав знайти вбивцю Щербакова та призвідників заворушень, пригрозивши звільнити керівництво столичної поліції. Вбивцею, кажуть у поліції, був чоловік кавказької зовнішності. Вже в п'ятницю його фото, зроблене камерами зовнішнього спостереження, було опубліковано у всіх націоналістичних спільнотах в соціальних мережах.

Напередодні вдень на Востряковському проїзді почали збиратися місцеві жителі і молоді люди, схожі на футбольних фанатів. При собі у них не було ніякої політичної символіки  прапорів і плакатів. Все починалося мирно: один з лідерів руху Росіяни Олександр Бєлов (Поткін) увійшов в центр натовпу з главою місцевої управи Віктором Легавіним, чиновник повідоми , що в Бірюльово будуть створені молодіжні народні дружини. З натовпу у відповідь звучали скарги на засилля мігрантів і місцеву плодоовочеву базу, нібито що стала центром поширення "іногороднього криміналітету" . Слухати політика учасникам сходження набридло досить швидко, і вони вирішили відправитися до торгового центру "Бірюза", розташованому на сусідній Булатниковській вулиці. У натовпі хтось сказав, що саме там працюють мігранти.

Близько 20 чоловік увірвалися у фойє торгового центру, розбиваючи вітрини і кидаючи фаєри . Почалася пожежа. У клубах диму було видно, як персонал ТЦ і продавці намагаються сховатися через задні двері. При цьому близько 40 співробітників ОМОНу спочатку просто спостерігали за подіями і лише через 20 хвилин вирішили відтіснити натовп від "Бірюза". Почали перші затримання. У автозаках виявилося семеро людей, але довезти їх до ОВС не вдалося: натовп, скандуючи "Випускай" і "Росія для , обступила поліцейський автомобіль, який намагався проїхати по Булатниковській вулиці. У підсумку автозак повернувся до торгового центру і з нього вийшли кілька затриманих. Молоді люди, які  розбилися на невеликі групи, обговорювали перспективи "піти шизіти на районі" і пропонували один одному "точити ножі".

ОМОН кілька разів безуспішно намагався перекрити рух натовпу, але всякий раз люди обходили живий ланцюг через двори. Дійти до овочевої бази змогли не всі: частина націоналістів вирішила пройти до місця призначення обхідними шляхами, але в підсумку була відрізана на підходах співробітниками ОМОНу. Ті, хто дійшов, швидко вибили ворота овочевої бази і прочісували територію комплексу в пошуках приїжджих. Знайти нікого не змогли: овочебаза спорожніла. Перевернувши кілька автоматів з газованою водою і не знайшовши те, що шукали, націоналісти ретирувалися.

Приїжджі з кавказьких республік або країн Середньої Азії, які  випадково опинилися в епіцентрі, ховалися в кущі, але піти вдавалося не всім. Їх били групами, поки поліцейські, які стояли неподалік,  знехотя не відігнали їх від жертви.

Приїжджі з кавказьких республік або країн Середньої Азії, які випадково опинилися в епіцентрі, ховалися в кущі, але піти вдавалося не всім. Їх били групами, поки поліцейські, які стояли неподалікзнехотя не відігнали їх від жертви!
Про те, що в Москві відбулася  НП, говорить той факт, що до цього моменту в столиці було введено план "Вулкан -5". План вводиться у разі потреби затримання особливо небезпечних озброєних злочинців, дозволяє при затриманні вдаватися до найжорсткіших заходів.

Кореспонденти  Бі-бі-сі, присутні на місці подій, описали настрої в натовпі: "Що ж ви росіян-то хапаєте?", "Не можете нас захистити - дайте нам самим захищатися!" - кричали омонівцям ті, кого ще не затримали. "Ось Колокольцев (колишній голова московської поліції, нині голова МВС РФ ) сказав, що нас сюди провокатори вивели. Але це ж неправда! Ця проблема назріла!"

Молоді люди в спортивному одязі час від часу починали скандувати: "Росія - для росіян, Москва - для москвичів" з відомим матірним продовженням. Скандуючих швидко затримували, причому багатьох поліція наздоганяла і хапала навіть у навколишніх дворах, досить далеко від "Бірюзи".

Один раз ОМОН кинувся в атаку на групу молодих людей, які почали скандувати просто "Росія, Росія!" До дванадцятої години ночі ряди учасників "народного сходу" сильно порідшали, і майже всіх, хто залишився - кілька десятків людей - ланцюг ОМОНу витіснив від місця сходу.

Деякі учасники сходження проблемою з сусідами вважають приїжджих з півдня: вони, мовляв, не дають проходу дівчатам, торгують наркотиками, а від поліції і місцевої влади відкуповуються. При цьому деякі з учасників сходження підкреслювали, що претензії у них - в основному до вихідців з північнокавказьких республік, тобто громадянам Росії, а не трудовим мігрантам з Центральної Азії.

При цьому сценарист Олег Козирєв у своєму блозі на Ехо Москви, коментуючи подію пише, що "Москва перетворилася на величезне бунтосховище - база свавілля, криміналу, без суду, корупції, чванства". "Величезними фурами приводи для бунтів підвозять щодня. То чиновник зіб'є когос на зустрічній, то розженуть мирний мітинг, то розкрадуть гроші на якомусь проекті, то виселять людей з їх землі, то знесуть парк, то заб'ють когось до смерті у відділенні поліції, то наплюють на правосуддя в суді. У всьому світі є надійні засоби від бунтів. Арсенал засобів випробуваний: вибори, самоврядування, свобода ЗМІ, сильні правозахисні організації, некорумпована поліція".

"Але величезне бунтосховище Москви повне нерозібраних проблем. І ніхто не знає день і годину, коли греблю прорве і всі запаси бунтосховища виллються на вулиці нашого міста. Так і стоїть Москва посеред країни. Величезне і нікому непідвладне бунтосховище", - пише Козирєв.
Москва перетворилася на величезне бунтосховище - базу свавілля, криміналу, без суду, корупції, чванства... Величезними фурами приводи для бунтів підвозять щодня
Галерист Марат Гельман в блозі на Ехо Москви зазначає: "Не вигадуйте націоналізм там, де просто недієздатні поліція і слідчі. В принципі, так як віри в слідчих і суддів немає, а поліція нічого, крім охорони мітингів, вже не вміє, самосуд - логічний розвиток ситуації". "У відповідь - власні воєнізовані підрозділи у кожного ринку. Раз самосуд, два самосуд - там і громадянська війна. Це коли будь-яка кримінальна справа стає політичною, а політична кримінальною. Погромили ринок і гайда в Бастилію  (в сенсі мордовлаг) ув'язнених звільняти.." .

Політичний оглядач Радіо Свобода Михайло Соколов відзначає, що на суді по "болотній справі" у адвокатів демонстрантів, обвинувачених у "масових заворушеннях" з'явилися сильні публічні аргументи. Недільний погром в Бірюльово - коли натовп увірвався на овочебазу і в торговий центр, займався підпалами, громив машини і лотки, - проходить у зведеннях МВС всього лише як "хуліганство". Саме за цією порівняно м'якою статтею порушено кримінальну справу, після того як, за офіційними даними, затримано 380 осіб і постраждали шість поліцейських.

"Нагадаю, що на Болотній площі публіка машини не перевертала, кавунові лавки не громила, кавказців не топтала. Зате, на відміну від Бірюлово, ОМОН на Болотній не прохолоджувався, а сам нападав на учасників мирної політичної демонстрації. Бірюльовський сценарій в деталях повторює сюжет, що викликав кілька років тому масові заворушення націоналістів на Манежній. Вбивство в Бірюльово Західному місцевого жителя Єгора Щербакова людиною, як делікатно повідомляється, "яка торгувала шаурмою", запалило бікфордів шнур насильства", - зазначає Соколов.

Бірюльовський погром став підступною відповіддю одурманюючих телепропаганду "особливого шляху Росії" звичайних громадян на спроби влади зняти з себе провину за невлаштованість життя і перемкнути озлоблення корупцією і беззаконням на інородців та іноземців 
"Безпорадністю поліції обурюються рідні та близькі. Жителі Бірюльова висловлюють недовіру місцевій районній управі, нездатній (у тому числі , і по відсутності прав) навести порядок, забезпечити безпеку на вулицях району. Вони збирають народний схід. Реальної столичної влади там і близько не було видно. Жителів намагалися заспокоїти дрібні чиновники і полісмени, яких підозрюють у ганьблять зв'язках з тією чи іншою "мафією" . Забавно, що обіцяли вони створення "народних дружин" ФМС по боротьбі з нелегальними мігрантами, і це при тому, що Москва буквально кишіла поліцією", - зазначає оглядач .

"Бірюльовський погром став підступнною відповіддю одурманюючих телепропаганду "особливого шляху Росії" звичайних громадян на спроби влади зняти з себе провину за невлаштованість життя і перемкнути озлоблення корупцією і беззаконням на інородців та іноземців. Загравання з націоналізмом жарт не тільки небезпечний, але й не і занадто ефективний: загравання з "патріотичною" "Чорною сотнею" і антисемітським Союзом російського народу не допомогло Миколі II ні врятувати самодержавство, ні себе особисто, і лише прискорило загибель Російської імперії", - упевнений Соколов.


Фоторепортаж: Наслідки бунту в Москві: сотні затриманих і перевернуті авто
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини