RU

Конституційний суд Молдови визнав особливий статус російської мови в країні незаконним

22.01.2021, 07:27
Конституційний суд Молдови визнав особливий статус російської мови в країні незаконним - Фото
Суд (фото – pixabay.com)

Конституційний суд Молдови визнав закон, який наділив російську мову особливим статусом, неконституційним. Там підкреслили, що в країні є тільки одна державна мова – румунська. Рішення було викладено на офіційному сайті суду.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Суд нагадав, що 16 грудня 2020 року парламент прийняв закон про функціонування мов на території Молдови, а також що згідно зі статтею 13 молдавської Конституції державною мовою республіки є румунська. При цьому, особливого статусу у російської мови немає.

В Конституційному суді зазначили, що проаналізували дані про рідну мову населення країни без урахування даних про ту мову, якою найчастіше говорять люди, оскільки це два різних поняття. З'ясувалося, що румунська мова є рідною для 77,86% громадян, в той час як російська – приблизно для 9%. Інші мови використовуються ще менше.

На думку суддів, державна мова має конституційне значення і розглядається як символ єдності Молдови, а прийнятий закон не забезпечував рівновагу між румунською мовою як державною мовою і мовами національних меншин.

Зокрема, стаття 2 закону надала російській мові привілейований псевдо-офіційний статус, який не передбачений Конституцією, а також підкреслила його домінуючу роль на території Молдови, хоча це не відповідає дійсності, заявили в молдавському КС.

Суд нагадав, що в країні є тільки одна державна мова – румунська, а поняття "мова міжнаціонального спілкування", якою за законом була визнана російська, не існує. У результаті закон, який зрівнював російську й румунську мови, був визнаний неконституційним.

Рішення суду викликало великий резонанс серед місцевих жителів в соцмережах. Одні вважали його справедливим і закономірним, інші – обурилися, заявивши про політичний підтекст і підкресливши, що "рішення закриває всі двері для міжетнічного спілкування російською мовою".

Читайте також: Суд скасував регіональний статус російської мови в Одеській області

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини