RU

Євросоюз обіцяє Білорусі €3 млрд і всю повноту підтримки за курс на демократію

28.05.2021, 14:42
Євросоюз обіцяє Білорусі €3 млрд і всю повноту підтримки за курс на демократію - Фото
Протести в Мінську в кінці літа 2020 року (фото – ЕРА)

Європейський Союз обіцяє Білорусі економічну підтримку мінімум на 3 млрд євро, якщо країна піде шляхом демократичних реформ. Про це пише пресслужба Європейської комісії.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

"Як тільки Білорусь увійде до процесу переходу до демократії, ЄС буде супроводжувати її. Ми розробили новий пакет грантів і кредитів на суму 3 млрд євро, щоб допомогти Білорусі стабілізувати її економіку, реформувати інститути і підвищити її стійкість. #StrongerTogether", – йдеться в повідомленні.

Нижче – обіцянки керівництва ЄС:

→ за рахунок прямої фінансової підтримки ми прискоримо відновлення економіки країни. Це допоможе відновити макроекономічну стабільність у Білорусі і зміцнити її хитку фіскальну ситуацію;

→ Брюссель організовує інвестфорум високого рівня ЄС-Білорусь для розширення інвестиційних і торгових можливостей і зустріч донорів ЄС на високому рівні для залучення додаткових грантових ресурсів ЄС, необхідних для фінансування та мобілізації експертних знань і інвестицій ЄС для підтримки економічного переходу. Це дозволить залучити до 5 млрд євро у вигляді кредитів ЄС, а також державних і приватних інвестицій;

Читайте також: Лукашенко призначив Протасевича "екстремістом", лякав Захід "війною з неприйнятним збитком"

→ мобілізація перехідного пакета до €400 млн у вигляді грантів за програмою "Сусідство, розвиток і міжнародне співробітництво" (NCIDI). Сюди входить підвищення якості правосуддя, поліпшення ділового середовища і підтримка розвитку малого і середнього бізнесу;

→ фінансування ЄС також буде направлене на а) сприяння реформи освіти, б) охорону здоров'я, в) надання допомоги в зміцненні мереж соцзахисту, г) захист найбільш вразливих домогосподарств, д) підтримку громадянського суспільства (зокрема підвищення його ролі в прийнятті рішень на всіх рівнях уряду), е) підтримку вільних і незалежних ЗМІ;

→ ми будемо інвестувати в стійку інфраструктуру, а також в екологічну та цифрову трансформацію.

Повний план викладено на сайті Єврокомісії.

Брюссель пропонує укласти двосторонню рамкову угоду, щоб зміцнити довгострокові відносини між ЄС і демократичною Білоруссю.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн звернулася до влади країни: "Ніякі репресії, жорстокість або примус не принесуть легітимності вашому авторитарного режиму. Досі ви грубо ігнорували демократичний вибір народу. Пора міняти курс". Її слова до народу Білорусі: "Ми бачимо і чуємо ваше прагнення до змін, демократії і світлого майбутнього".

Вона підкреслила, що "це той випадок, коли (а не якщо) Білорусь почне свій мирний демократичний перехід".

Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз "всіма засобами підтримує демократичний вибір народу Білорусі, і величезний пакет фінансової допомоги, який ми можемо надати в разі переходу до демократії, повинен стати справжнім стимулом для нинішньої влади змінити свій курс". Він пообіцяв найближчими тижнями посилити "великі санкції" проти режиму Олександра Лукашенка.

ДОВІДКА. 9 серпня 2020-го в Білорусі пройшли вибори президента: Лукашенко оголосив про свою перемогу і "переможений проєкт Заходу". Масові протести проти фальсифікацій результатів виборів і режиму жорстоко придушили. 23 травня 2021-го режим обманом змусив борт Ryanair сісти в Мінську. З нього зняли опозиціонерів. ЄС закликав авіакомпанії блоку уникати "повітря" РБ, заборонив Бєлавіа літати до своїх країн. Україна припинила авіасполучення з РБ. У Лукашенка все заперечують. Росія назвала "русофобією" натяки на її причетність.

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини