RU

Європейський суд виніс рішення у справі Грузії проти РФ. Сторони заявили про перемогу

21.01.2021, 17:18
Європейський суд виніс рішення у справі Грузії проти РФ. Сторони заявили про перемогу - Фото
Росія Грузія (depositphotos.com)

Сьогодні Європейський суд із прав людини виніс рішення у справі Грузії проти Росії – про збройний конфлікт у Південній Осетії 2008 року. Рішення було опубліковано на офіційному сайті ЄСПЛ, слухання за нею тривали 12 років.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

У своєму рішенні ЄСПЛ підкреслив, що потрібно розмежувати активну фазу бойових дій періоду 8-12 серпня 2008 року і події, що відбулися після підписання угоди про припинення вогню. Судді прийшли до висновку, що Росія не несе відповідальність за злочини, вчинені в перший період із 8 до 12 серпня.

На думку суддів, Росія фактично контролювала Південну Осетію, Абхазію і "буферну зону" з 12 серпня до 10 жовтня 2008 року і тому несе відповідальність за порушення прав людини лише за цей період. У той час як із 8 до 12 серпня включно там панував хаос і території ніким не контролювалися.

У ЄСПЛ встановили, що Росія повинна нести відповідальність за жорстоке і нелюдське поводження з військовополоненими і мирним населенням, а також за тортури й утримування полонених у жахливих санітарних умовах.

Суд частково відмовив Грузії в її вимогах, що стосуються періоду 8-12 серпня 2008 року, але задовольнив ту частину, що мала відношення до подій після 12 серпня. Питання про виплату компенсацій залишилося відкритим – судді заявили, що воно вимагає додаткового опрацювання і на це піде близько року.

У країнах-учасницях процесу рішення ЄСПЛ оцінили по-різному.

У російському Мін'юсті заявили про перемогу в справі РФ, зазначивши, що суд визнав ряд звинувачень Грузії необґрунтованими і не підтвердив версію, що російські війська вторглися до Південної Осетії ще до нападу грузинської армії на Цхінвалі.

У Мін'юсті Грузії прийняте рішення також назвали "історичною перемогою", підкресливши, що "боротьба за правду і справедливість" нарешті закінчена. У відомстві зазначили, що Росію визнали винною в порушенні прав на життя і свободу пересування, а також у застосуванні тортур і затримань.

Суддя ЄСПЛ від України Ганна Юдківська заявила, що заперечувати контролювання території країнами, які там воюють, абсолютно нелогічно, адже це мається на увазі, виходячи із самої суті питання.

За словами Юдківської, вона і судді ЄСПЛ від Польщі та Грузії не погодилися з відмовною частиною рішення. На їхню думку, Росія повинна нести відповідальність серед іншого і за ті злочини, що були скоєні в Південній Осетії в період з 8 до 12 серпня 2008 року.

Читайте також: Річниця агресії РФ проти Грузії: МЗС України зробив заяву

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини