RU

Європейський регулятор прийняв рішення щодо вакцини Oxford-AstraZeneca. З нею все добре

18.03.2021, 19:40
Європейський регулятор прийняв рішення щодо вакцини Oxford-AstraZeneca. З нею все добре - Фото
Вакцина Oxford-AstraZeneca (скриншот із відео CBS News)

Антикоронавірусна вакцина від Oxford-AstraZeneca (вона ж CoviShield в Індії) – безпечна й ефективна, її зв'язку з випадками тромбозів не виявлено. Про це за підсумками спеціального засідання, де було розглянуто ситуацію, що склалася в останні дні навколо препарату, заявила глава Європейського агентства з лікарських засобів (ЕМА) Емер Кук.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

"Експерти EMA не виявили зв'язку між вакциною Oxford-AstraZeneca і тромбоемболічними ускладненнями у тих, хто отримав дозу препарату. Чіткий науковий висновок такий, що це безпечна й ефективна вакцина. Вона не пов'язана з підвищеним ризиком утворення тромбів", – підкреслила вона на брифінгу.

Голова комітету EMA з безпеки вакцин д-р Сабіна Штраус також сказала, що після вакцинації цим препаратом "не було підвищеного ризику тромбоемболічних подій; на ділі ж ці ризики можуть бути навіть знижені".

Разом з тим, експерти підкреслили, що ніхто не може повністю виключити наявність зв'язку з цим – і вони продовжать усе досліджувати.

Випадки утворення тромбозів вкрай рідкісні: 26 випадків на ~ 20 млн щеплень. Регулятор підкреслює, що буде ретельно відслідковувати всі випадки тромбозу, щоб продовжувати тримати громадськість у курсі про безпеку цієї та інших вакцин.

Як і раніше, ЕМА стверджує: переваги від використання вакцини Oxford-AstraZeneca переважують усі відомі ризики.

Кук заявила, що ЕМА рекомендує виробнику включити в інструкцію до вакцини згадку про подібні випадки, щоб "підвищити обізнаність про такі можливі ризики".

"Що стосується мене, я б хотіла зробити щеплення хоч завтра, але якщо б зі мною щось трапилося після цього, я б хотіла знати, що з цим робити. Саме про це ми сьогодні і говоримо", – сказала глава ЕМА.

ДОВІДКА. У препарату на початку березня виникли проблеми: низка країн поставили вакцинацію на паузу, бажаючи додатково уточнити профіль безпеки Oxford-AstraZeneca після повідомлень про випадки тромбозів, що трапилися після щеплення. Жоден із національних регуляторів, здебільшого європейських, не говорив, що тромбози виникають  від щеплення, але всі захотіли перестрахуватися.

Розробники препарату стверджують, що число випадків венозних тромбозів, а також тромбоемболії легеневої артерії у тих, хто щеплений їх вакциною, в ЄС і Британії "набагато нижче, ніж можна було б очікувати" серед понад 17 млн тих, хто ​​отримав дози. Є повідомлення лише про <40 випадках. ВООЗ, яка схвалила вакцину для екстреного застосування, закликала продовжувати вакцинацію.

Раніше глава Інституту Ерліха (вакцинний регулятор ФРН) Клаус Ціхутек заявив, що тим, кого вже вакциновано Oxford-AstraZeneca, нема чого боятися, якщо з моменту щеплення пройшли 16 днів. Якщо ж цей термін не закінчився, пише  Deutsche Welle, він рекомендує звернутися до лікаря у разі постійного головного болю або підшкірних кровотеч у перші дні після вакцинації.

11 млн осіб уже імунізовані дозою "астразенеки" в Британії і близько 7 млн – в ЄС. Скільки десятків мільйонів доз вакцини CoviShield (ідентична "АстраЗенека") отримали громадяни Індії, не повідомляється.

Дивіться відео: Я з LIGA.net. Вакцинувався "індійським шмурдяком" від COVID-19

Раніше британське дослідження показало, що ефективність захисту щепленого від легких/середніх симптомів ковіду після однієї дози Oxford-AstraZeneca (з 22 по 90 день після уколу) – близько 76%. У тих, хто отримав другий укол через 12 тижнів, ефективність була 81,3%. Якщо другу дозу давали менш ніж через 6 тижнів, – всього 55,1%. Госпіталізацій із COVID-19 у прищепленій групі не було після першого тритижневого періоду.

Ефективність вакцини проти ПАР-штаму, який (поки ще) не поширився широко  світом, у вакцини вкрай низька.

Читайте також: Після дози AstraZeneca госпіталізації різко впали: дані з Британії

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини