RU

"Час виконувати обіцянки". США і ЄС закликали Україну зробити відбір суддів незалежним

16.06.2021, 14:38
Ілюстративне фото: depositphotos.com

Посольство США і делегація Європейського Союзу виступили зі спільною заявою. У ній вони зазначили, що комісії з відбору суддів і членів антикорупційних організацій повинні бути незалежними – тільки так Україна зможе повною мірою реалізувати судову реформу. Текст з'явився на сайті американського посольства.

Підписуйтесь на розсилки LIGA.net – тільки головне у вашій пошті

У заяві підкреслюється, що основною передумовою успіху реформи судової системи і боротьби з корупцією є "незалежні експерти, призначені міжнародними партнерами України". Саме такі експерти допоможуть обрати професійно компетентних і добропорядних кандидатів у судді, впевнені в ЄС.

Як раніше повідомляла Венеціанська комісія, єдиний спосіб забезпечити незалежність членів відбіркових комісій – це "прийти до того, щоб міжнародні партнери України висували частину кандидатів із зарубіжним досвідом але без упереджень, конфлікту інтересів і прихованих планів".

В ЄС і посольстві США заявили, що саме існування Вищого антикорупційного суду і Нацагентства із запобігання корупції – вже перемога для України, але тепер потрібно забезпечити ще і прозорий відбір майбутніх працівників для цих організацій.

Приєднуйтесь до Instagram LIGA.net – тут тільки те, про що ви не можете не знати

"Незалежні експерти загрожують тим, хто виграє від існуючої системи і прагне зберегти контроль над важелями влади в Україні. Україна довела успішність моделі реформ – що комісії служать українському народові, а не корисливим інтересам, які хочуть його контролювати", – йдеться в заяві.

При цьому, наголосили у Венеціанській комісії, останній голос при прийомі кандидата на роботу все одно залишається за самою організацією, а це значить, що міжнародних членів комісій цілком можна наділити правом вирішального голосу при розподілі голосів порівну.

"Ми, як друзі України, підтримуємо керівництво України і просимо його діяти з політичною мужністю. Ми закликаємо його подумати про прагнення народу. Народ вимагав реформ під час революції гідності і голосував за них. Зараз час владі України виконувати обіцянки", – наголошується в документі.

  • У січні 2021 року ЦПК повідомив, що комітет Ради підтримав законопроєкт №3711, який віддає ВРП ключову роль у відборі Вищої кваліфкомісії суддів. Члени комітету переписали попередньо узгоджену редакцію законопроєкту, знівелювавши роль міжнародних експертів і віддавши повний контроль за підбором членів ВККС до рук ВРП.
  • 5 травня Венеціанська комісія оприлюднила терміновий висновок на законопроєкт авторства президента №5068 про конкурсний відбір і перевірку на добропорядність членів ВРП. Там зазначається, що міжнародні експерти повинні відігравати вирішальну роль при відборі майбутніх членів ВРП і перевірці на добропорядність.
  • 21 травня США і ЄС закликали Україну забезпечити суттєву роль незалежних експертів у ВРП і ВККС.
  • 7 червня Раду закликали не приймати закон про перезапуск ВККС у поточному варіанті – в ньому нівелюється роль міжнародних експертів.

Читайте також: Захист КСУ від тиску та інші реформи. Зеленський затвердив стратегію розвитку правосуддя

Дарья Мостовая
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини