RU

Буде проведено незалежне розслідування грузинсько-російського конфлікту

03.10.2008, 09:52

Широкомасштабне незалежне розслідування серпневої війни на Кавказі буде проведено за рішенням Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Про це повідомляє Бі-бі-сі.

"Оскільки і Грузія, і Росія заперечують факти початку війни, необхідне їхнє об'єктивне встановлення шляхом проведення незалежного міжнародного розслідування", - йдеться у резолюції, яку прийнято внаслідок голосування у французькому Страсбургу. Москва вважає текст резолюції надто суперечливим, а оцінки, що містяться в ньому, - однобокими і упередженими.

Текст документа запропонували бельгійський дипломат Люк ван ден Бранде і представник Угорщини Матіас Йорш, що виступили співдоповідачами з питання "Наслідку війни між Грузією і Росією".

Парламентську асамблею називають головним правозахисним органом Старого Світу. Рада Європи була заснована з метою пропаганди співпраці між народами і захисту прав людини. На сьогодні до його складу входять 47 держав, представники яких збираються декілька разів у рік. Нинішнє засідання ПАРЄ було скликано спеціально з метою аналізу ситуації, що склалася після закінчення військових дій на Кавказі в серпні цього року.

У резолюції йдеться, що війні передували серйозна ескалація і провокації сторонами один одного. "Асамблея шкодує, що заклики обговорити внесення змін до миротворчого формату і процесу урегулювання конфлікту було знехтувано як південноосетинською, так і російською сторонами", - продовжують автори документа. Вони визнають, що повномасштабні військові дії стали наслідком обстрілу Цхинвалі грузинськими військами, але зазначають при цьому: "російський контрудар, що супроводився розгортанням широкомасштабних бойових дій у центральній і західній Грузії, а також в Абхазії, рівною мірою не відповідає принципам пропорційності і міжнародного гуманітарного права і є порушенням принципів Ради Європи, а також зобов'язань Росії, взятих нею при вступі до Ради Європи". У результаті, зазначає ПАРЄ, було окуповано значну частину території Грузії, а це - нарівні з ударами по важливих об'єктах цієї країни і закликами до зміни режиму може розглядатися "або як пряме посягання на суверенітет Грузії, або як спроба Росії поширити свій вплив на держави "ближнього зарубіжжя".

Щодо визнання Москвою незалежності Південної Осетії та Абхазії, то в резолюції йдеться, що ПАРЄ засуджує це рішення, оскільки воно "є порушенням не тільки міжнародного права, але і принципів, передбачених Статутом Ради Європи". Автори резолюції не тільки знову підтверджують повагу Парламентської асамблеї територіальної цілісності і суверенітету Грузії, але і закликають Росію анулювати визнання незалежності двох республік. Про те саме в четвер заявила Президенту Росії Дмитру Медведєву канцлер Німеччини Ангела Меркель, яка приїхала до Санкт-Петербургу.

ПАРЄ закликає і Тбілісі, і Москву безумовно і з урахуванням усіх деталей виконувати угоду про припинення вогню і брати участь у перемовинах щодо умов стабільності і безпеки в Південній Осетії, які повинні пройти у Женеві 15 жовтня. До того ж європейські дипломати шкодують про те, що ці перемовини обмежено лише рівнем експертів.

Крім того, Парламентська асамблея стурбована тим, що російська влада не збирається надавати спостерігачам Євросоюзу і Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) доступ на територію Південної Осетії та Абхазії, "які фактично є під контролем Російської Федерації".

У документі, крім того, зазначено про суперечність інформації щодо кількості жертв серпневої війни. "За останніми незалежними оцінками, з російської сторони нараховано 300 осіб убито і близько 500 поранено, а з грузинської сторони убито 364 людини і поранено 2 234, - зазначено у резолюції ПАРЄ. - Однак ці цифри значно нижчі за ті, що було представлено спочатку, особливо Росією". У документі висловлюють стурбованість долею біженців і переміщених осіб із Південної Осетії та Абхазії, які, за побоюваннями авторів резолюції, ніхто не зможе повернутися до своїх осель. Усього таких людей нараховують 31 тисячу, однак Парламентська асамблея нагадує, що необхідно враховувати ще 222 тисячі осіб, що виявилися переміщеними внаслідок абхазького конфлікту на початку 1990-х.

Автори резолюції особливо наголошують на тому факті, що грузинська сторона підтримує незалежне розслідування серпневих подій і що Росія теж протидіяти йому не збирається.

Москва, проте, вважає текст резолюції надто суперечливим. "З одного боку, асамблея стрималася від остаточних оцінок, і це позитивний факт, - визнає глава російської делегації в ПАРЄ Костянтин Косачов, - Але, з іншого боку, текст резолюції несбалансований, у ньому є величезна кількість фактологічних неточностей і юридичного безглуздя". "Оцінки, дані в ньому російській стороні, вельми однобокі і упереджені", - додав він.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини