Amnesty International: Вірменія й Азербайджан завдавили удари по мирному населенню

Під час останньої ескалації конфлікту в Нагірному Карабасі вірменські й азербайджанські військові навмисно завдавали удари по мирному населенню. До такого висновку прийшли експерти з правозахисної організації Amnesty International.
Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе
Наприкінці 2020 року представники організації відвідали десятки місць в Азербайджані і Вірменії, що піддавалися обстрілу. Вони опитали понад 70 людей – свідків або рідних загиблих, представників влади та журналістів. Також експерти AI проаналізували фрагменти використаних боєприпасів і супутникові знімки.
За підсумками розслідування в організації заявили, що вірменські й азербайджанські війська неодноразово застосовували свідомо неточне і невибіркове озброєння, включно з касетними боєприпасами, в населених районах, що порушило міжнародне гуманітарне право і призвело до десятків смертей і сотень поранених. Усього проаналізовано 17 ударів з обох сторін (вісім – з вірменської, і дев'ять – з азербайджанської).
Протягом 44-х днів конфлікту загинули щонайменше 146 цивільних осіб, серед них діти і люди похилого віку, говориться в розслідуванні.
Разом з тим політики і військові з обох сторін, зазначають правозахисники, заперечували звинувачення в цілеспрямованому бомбардуванні житлових районів і заявляли, що їхні армії стріляють виключно по військових цілях.
У деяких випадках AI погодилася з тим, що в районах ударів дійсно знаходилися військові об'єкти. Однак правозахисники вважають невиправданим застосування в цих випадках боєприпасів з настільки широким радіусом дії (наприклад "відхилення" в радіусі дії ракет SCUD-B складає 1000 метрів), що не могло не призвести до жертв серед цивільного населення.
Amnesty закликала владу Вірменії та Азербайджану чесно розслідувати всі випадки ударів по цивільних і за наявності серйозних доказів віддати винних під суд.
- У ніч на 10 листопада 2020 року війна в Нагірному Карабасі завершилася підписанням угоди між Баку та Єреваном за посередництва Кремля. За нею Вірменія має передати під контроль Азербайджану території НК, а на лінію розмежування вводяться російські війська. В Єревані назвали угоду "великою трагедією", в Баку – капітуляцією Вірменії.
- 15 грудня Азербайджан заарештував чотирьох своїх військових, яких підозрюють у злочинах під час війни в Нагірному Карабасі.
Читайте також: Нагірний Карабах. Як виглядає столиця невизнаної республіки після обстрілів: фото
Комментарі