RU

20 млрд світлових років: знайдено другий "хрест Ейнштейна"

19.03.2019, 11:48
20 млрд світлових років: знайдено другий
Фото: сайт Канарського інституту астрофізики

Астрономи Канарського інституту астрофізики вдруге в історії науки отримали знімок "хреста Ейнштейна" - гравітаційно лінзоване зображення екстремально далекої галактики, яка розташовується по осі зору за масивною більш близькою галактикою. Фото зробив орбітальний телескоп Hubble, його аналіз провели в інституті, пише Phys.org.

Ефект гравітаційної лінзи такого типу утворює специфічне зображення: віддалений об'єкт видно навколо центральної галактики-лінзи, як чотири об'єкти.

Природна лінза (до неї 7 млрд світлових років) у п'ять разів збільшила яскравість галактики, розташованої в 20 млрд світлових років від нас.

Завдяки цьому вчені змогли з'ясувати, що в цьому скупченні продовжують формуватися зірки - тобто, воно ще молоде. Точніше, було таким 20 млрд років тому.

"Хрест Ейнштейна" отримав номер в каталозі J2211-0350:

Фото: Канарський інститут астрофізики

Щоб перевірити все до кінця, оскільки чотири точки світла в формі хреста навколо галактики можуть і не бути явищем гравітаційного лінзування, були проведені додаткові дослідження за допомогою наземного телескопа Gran Telescopio Canarias. Попередні висновки підтвердилися.

Найчастіше розташована "неподалік" від нас галактика-лінза спотворює світло від іншої галактики, яка розташована прямо за нею, таким чином, що останню видно у вигляді об'єкта з яскравим центром і дугами/кільцями навколо. Тоді це "кільця Ейнштейна".

Це явище було передбачено теорією відносності, сформульованої Альбертом Ейнштейном, і є наслідком відхилення світла від віддаленого джерела через гравітацію від масивного об'єкта неподалік від спостерігача.

Перший "хрест Ейнштейна" - це зображення квазара Q2237+030 (у 8 млрд світлових років від нас), який розташовується за галактикою ZW 2237+030 (400 млн св. років).

У 1992 році вчені Канарського інституту астрофізики відкрили першу чорну діру в Галактиці.

Александра Шмыкова
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини