RU

Саудівська Аравія проти Ірану: чому саме зараз

04.01.2016, 16:05
Саудівська Аравія проти Ірану: чому саме зараз - Фото
Олександр Богомолов (фото - radiosvoboda.org)

Саудівська Аравія свідомо посилила неминуче протистояння з Іраном і поставила Захід перед вибором, від якого буде складно ухилитися

Конфлікт, що спалахнув між Саудівською Аравією та Іраном поки в достатньо великій мірі опосередкований. Війна через посередників йде як мінімум на трьох територіях - це Сирія, Ємен, Ірак. Всі ці країни - поле конфлікту. Конкурентні взаємини на різних рівнях між Саудівською Аравією та Іраном існували давно, але за першими стоїть цілий список союзників. Саудівська Аравія претендує на лідерство в ісламському світі. Нова антитерористична коаліція - це один з механізмів, який вона намагається застосувати. Коаліція проголошена, але говорити про те, що вона створена, рано.

Політика нині діючого короля Саудівської Аравії відрізняється значно більшим розмахом. Раніше ця країна була обережна і воліла більше дипломатичні та економічні методи. Тепер в її політиці явно проявилася військово-політична складова.

Саудівська Аравія вирішила хірургічним шляхом розкрити гнійник, який назрівав вже довгий час 

Подальша ескалація вірогідна. Саудівська Аравія вирішила хірургічним шляхом розкрити гнійник, який назрівав вже довгий час - провела відкладену раніше страту Нимра аль-Нимра. Хто він такий? Загалом-то, сепаратист, третьорядна фігура. А зараз з нього зроблять значну фігуру - в основному іранці.


Саудівська Аравія проти Ірану: чому саме зараз

Індія, штат Джамму і Кашмір, 4 січня. Протест проти страти Німра аль-Німра (фото - EPA)

Чому зараз? Тому що саме зараз очевидний досконалий тупик навколо Сирії - це дуже турбує Саудівську Аравію, яка вважає регіон дуже важливим, бачить там посилення іранського впливу - і іранську провину в тому, що війна триває й араби гинуть. У Ємені та ж картина.

Саудити вирішили піти шляхом ескалації, погіршити протистояння і прискорити розв'язку. У контексті боротьби з Ісламським державою Саудівська Аравія пропонує всім визначитися, на чиєму боці бути. Передбачувано, Захід підтримає її переважною більшістю.

Саудівська Аравія проти Ірану: чому саме зараз

Протест в Пакистані, Карачі, 3 січня (фото - EPA)

Обама дуже любить діалог, але в нього не завжди виходить. Малоймовірно, що його послухають. Частиною проблеми є розчарування Саудівської Аравії позицією адміністрації Обами по Близькому Сходу, з ключових питань, насамперед - щодо сирійської кризи. Ер-Ріяд не бачить результативності в політиці Обами. Крім того, Саудівська Аравія вважає, що її інтереси не враховані в ядерній угоді Заходу з Іраном.

Саудівська Аравія дуже розчарована позицією адміністрації Обами по Близькому Сходу 

Подальший сценарій - ескалація, тиск на Іран. Саудівська Аравія прагне витіснити Іран з Сирії і по можливості з Іраку. Це буде тиск на всіх рівнях. Тон заданий дуже грамотним виступом міністра закордонних справ Саудівської Аравії. Це особистість цікава і інтелектуально сильна, яка вміє дати позицію країни в зрозумілому і прийнятному вигляді для міжнародного співтовариства і для Заходу в першу чергу. І зараз ця позиція така: "Країна, підтримуюча терористів, не може бути повноцінним членом світової спільноти". Це курс на регіональну ізоляцію Ірану в рамках ісламських держав і потенційно - на міжнародну ізоляцію.

Шиїти, яких в Саудівській Аравії близько 15%, будуть протестувати. Але, очевидно, саудити розраховують, що вони зможуть з цим впоратися. Не вперше.


Олександр Богомолов, директор Інституту сходознавства НАН України

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГА.net в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини