23 листопада обраний президент США Джо Байден назвав кандидатів на ключові посади у своїй адміністрації. Державним секретарем має стати Ентоні Блінкен – дипломат зі стажем, який пропрацював майже 20 років пліч-о-пліч із Байденом. В адміністрації 44-го президента США Барака Обами Блінкен був фактично другою людиною у Держдепі і заступником радника з нацбезпеки. Він є критиком агресивної поведінки РФ на міжнародній арені і прихильником активної зовнішньої політики США.
Ким є майбутній глава Держдепу Ентоні Блінкен – одна з найважливіших фігур в адміністрації Байдена – профайл LIGA.net за матеріалами Washington Post, The New York Times, Financial Times, Politico.
ПОЧАТОК ПОЛІТИЧНОЇ КАР'ЄРИ І ЗНАЙОМСТВО З БАЙДЕНОМ
Блінкен народився 16 квітня 1962 року в Нью-Йорку. Навчався в Гарварді, де був одним із редакторів студентської газети The Harvard Crimson. Блінкен розривався між кар'єрою в політиці чи мистецтві, згадують його друзі. Вже тоді він пройшов стажування в New Republic, написавши статтю з критикою політики президента Рональда Рейгана. Але одночасно з цим Блінкен організував фестиваль короткометражних фільмів у Парижі. Закінчивши Гарвард у 1984 році, Блінкен пішов вчитися до Колумбійського університету.
У 1988 році, допомагаючи батькові, став активним учасником президентської кампанії демократа Майкла Дукакіса. Фіндиректор кампанії Роберт Фармер назвав Блінкена розумним, але нетовариським молодим чоловіком. У 1993 році потрапив у Держдеп до відділу у справах Європи і Канади. Вже через рік опинився в Раді нацбезпеки на посаді головного спічрайтера із зовнішньої політики тодішнього президента Білла Клінтона, де протримався до приходу Джорджа Буша-молодшого.
У 2002 році познайомився з Байденом. Будучи штатним директором Комітету з міжнародних відносин Сенату США, Блінкен працював із питаннями війни в Іраці й Афганістані, відносинами з Пакистаном і ядерним роззброєнням. У 2008 році увійшов у президентську кампанію Байдена і залишився вірним йому після поразки, що виявилося вірним рішенням, адже коли Обама вибрав Байдена в якості віцепрезидента, Блінкен також опинився в Білому домі.
У КОМАНДІ ОБАМИ
У 2011 році в процесі операції щодо вбивства лідера Аль-Каїди Усами бін Ладена Блінкен був одним із тих, хто спостерігав за рейдом із ситуаційної кімнати Білого дому поруч з Обамою і Байденом. "Я ніколи не бачив більш сміливого рішення, прийнятого лідером", – заявив Блінкен, коментуючи операцію щодо вбивства глави терористів.
Одне з найвідоміших фото Блінкена, зроблене в ситуаційній кімнаті під час рейду проти Усами бін Ладена. Блінкен у голубій сорочці виглядає з-за плеча (Фото –Flickr – The Obama Administration)
Він зблизився з Обамою, ставши одним із його радників із зовнішньої політики. Блінкен брав участь у формуванні стратегії США щодо Афганістану, Пакистану, ядерної угоди з Іраном і Сирією, виступаючи за військову кампанію проти режиму Асада через застосування хімічної зброї у 2013 році (Обама так і не зважився на це).
ПРИБІЧНИК АНТИРОСІЙСЬКИХ САНКЦІЙ І ОЗБРОЄННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ
Коли Росія окупувала Крим у 2014 році, Блінкен назвав це стратегічною поразкою Кремля. Відтоді він послідовно виступає за збільшення тиску на РФ. За його словами, масштабні санкції проти оточення президента РФ Путіна і всіх росіян "мають вирішальне значення", щоб "показати російському народу, що за підтримку міжнародних злочинців, на кшталт Путіна, накладається дуже великий штраф". Він активно виступав і за необхідність політичної ізоляції Росії та Путіна через виключення РФ із Великої вісімки.
Блінкен називав війну Росії проти України "грубим порушенням найосновніших норм міжнародного порядку, який США допомогли встановити після Другої світової війни". І якщо в 2015 році в інтерв'ю газеті День Блінкен, перебуваючи в Києві в якості політика адміністрації Обами, виступив проти постачання летальної зброї Україні, то вже в 2017 році він кардинально змінив позицію, заявивши в колонці для NYT: "Зброя для України – ідея, час якої настав".
Під час президентства Дональда Трампа Блінкен підтримав його рішення про бомбардування Сирії, а також надання Україні летальної зброї. У 2017 році в інтерв'ю PBS Блінкен заявив, що Путін побудував у Росії клептократичну систему, неодноразово наголошуючи на брехні російського президента, зокрема, про роль РФ у війні проти України. "Путін, я думаю, прийшов до висновку, що чим більше він може зробити, щоб підірвати західну демократичну модель... тим йому краще", – вважає Блінкен.
ЯК ЗМІНИТЬСЯ ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА США ЗА БЛІНКЕНА
"Він володіє рідкісним почуттям рівноваги і мудрості. У нього є розсудливість, істотні знання і здатність взаємодіяти з лідерами, щоб виконувати будь-яку роботу, яку його країна коли-небудь може попросити від нього", – охарактеризував Байден Блінкена в 2013 році в коментарі Politico.
Блінкен був найближчим радником Байдена з питань зовнішньої політики під час недавньої президентської кампанії. Ймовірно, Блінкен дотримується тих самих поглядів, що й обраний президент США, виступаючи проти ізоляціоністської політики Трампа, а також підтримуючи збільшення ролі Сполучених Штатів у міжнародній політиці, зокрема, в рамках НАТО. На його думку, саме міжнародні альянси і союзники роблять США сильнішими, що кардинально розходиться з поглядами Трампа, який бачив у них лише збитки для Америки.
Блінкен і Байден у 2016 році (Фото – U.S.Air Force –Staff Sgt. Christopher Hubenthal)
"Блінкен – прагматичний реаліст, який вірить у силу США, але розуміє її межі. У нього буде найцінніша валюта у Вашингтоні – вухо президента. Він настільки близький до Байдена, що деякі вважають його байденівським "альтер-его", – пише FT. Інший чиновник з адміністрації Обами говорить виданню, що "Тоні буде помітно жорсткішим до Росії і більш сприйнятливим до ідеї ідеологічного змагання з Китаєм".
У 2020 році Блінкен в інтерв'ю інституту Hudson заявив, що ЄС – це важливий партнер США. Він вважає помилковою політику Трампа, адже вона "послабила основні альянси" Америки. Блінкен був однозначний і щодо рішення Трампа вивести частину американських військових із Німеччини. У коментарі CNN він заявив: "Це дурне, злісне і стратегічно програшне рішення. Це послаблює НАТО, допомагає Путіну і шкодить Німеччині, нашому найважливішому союзнику в Європі".
Блінкен часто заявляє про моральний приклад, який США показують усьому світу, і є прихильником інтервенціонізму. У 2017 році в колонці для NYT він розповів історію вітчима, який пережив Голокост і зумів уникнути нацистського Маршу смерті, сховавшись у лісі. Після проведених у лісі двох днів, його вітчим почув гуркіт танка: "Замість страшної свастики він побачив п'ятикутну білу зірку. Він біг до зірки. Люк танка відкрився, і на нього подивився великий темношкірий солдат. Вітчим упав на коліна і сказав єдині три слова англійською, які він знав: "Боже, бережи Америку". Солдат підняв його в танк, в Америку, на свободу. Ось, хто ми такі. Ось, що Америка пропонує світу".
ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ ГОЛОВА ДЕРЖДЕПУ І ХТО ЩЕ ВВІЙДЕ В АДМІНІСТРАЦІЮ БАЙДЕНА
Держсекретар США – це де-факто міністр закордонних справ. Він не лише відповідає за стан справ у зовнішній політиці країни, але є головним консультантом президента США в цій сфері. Держсек багато подорожує світом, веде переговори, бере участь у міжнародних конференціях. Однак він також очолює Держдеп, частково відповідаючи і за внутрішню політику. Наприклад, держсекретар служить каналом зв'язку між федеральним урядом і штатами за низкою питань.
Радник із нацбезпеки: Джейк Салліван – співпрацював із Байденом у 2013 році, коли брав участь у формуванні політики щодо Лівії, М'янми та Сирії. Був одним з авторів важливої ядерної угоди з Іраном – заморожування окремих частин ядерної програми Тегерану в обмін на зниження економічних санкцій проти них.
Міністерство нацбезпеки: Алехандро Майоркас – займався проблемами імміграції в адміністрації Обами, а в 2014 році став заступником міністра внутрішньої безпеки. Він керував порятунком дітей-сиріт після землетрусу в січні 2010 року на Гаїті, а також провів переговори про укладення першої в історії угоди про внутрішню безпеку між США і Кубою, підписаної у травні 2016 року.
Директор національної розвідки: Авріл Хейнс – була заступницею радника з нацбезпеки за президентства Обами і перша жінка, що зайняла пост заступниці директора ЦРУ. Вона була однією з тих, хто формував політику США щодо застосування дронів для цілеспрямованих ліквідацій у боротьбі проти тероризму.
Посол при ООН: Лінда Томас-Грінфілд – темношкіра жінка, яка з 2013 до 2017 року включно була головним дипломатом Обами з питань Африки. Реагуючи на своє призначення, вона заявила: "Моя мати навчила мене керувати силою доброти і співчуття, щоб зробити світ кращим. Я пронесла цей урок із собою через усю кар'єру на дипслужбі і буду робити так само на посаді в ООН".
Спеціальний уповноважений президента з питань клімату: Джон Керрі – ветеран війни у В'єтнамі, був нагороджений кількома медалями, серед них – три Пурпурних серця. Керрі – відомий американський політик, який побудував кар'єру на зовнішньополітичних питаннях. Коли Росія почала агресію проти України, Керрі активно підтримав Київ. У штабі Байдена кажуть, що екссенатор і держсекретар США Керрі буде діяти в якості "кліматичного царя" в адміністрації.
Міністр фінансів: Основним кандидатом є Джанет Єллен – за Обами очолювала Федеральну резервну систему США. Період її головування в США відзначився зростанням кількості робочих місць і заробітної плати.
Міністр оборони: Мішель Флурнуа в адміністрації Обами займала пост заступниці міністра оборони з питань політики. У 2011 році Флурнуа допомогла переконати Обаму на військове втручання в конфлікт у Лівії. Huffington Post називає її "тихою, але впливовою жінкою, що тримається поза увагою".
Генпрокурор: Саллі Єйтс – колишня заступниця генерального прокурора. Деякий час виконувала обов'язки генеральної прокурорки на початку терміну Трампа – вона протрималася на посаді 10 днів, відкрито виступивши проти 45-го президента США, і назвавши один із його наказів неконституційним. Трамп звільнив її за непокору.
Також на посаду претендує Даг Джонс – колишній федеральний прокурор із солідним досвідом в області цивільного права. Його найгучнішою справою є вибух у баптистській церкві в 1963 році. Завдяки старанням Джонса двох членів Ку-клукс-клану притягнули до відповідальності на початку 2000-х. Вони отримали довічні терміни.
Центральне розвідувальне управління: Майкл Морелл – відпрацював у спецслужбах близько 30 років. Він двічі був заступником директора ЦРУ і виконуючим обов'язки директора Агентства за Обами. У 2016 році Морелл в інтерв'ю The New Atlas заявив, що США повинні вбивати росіян та іранців у Сирії, щоб "змусити їх сплачувати за рахунками" за вбивство американських військових. Того ж року Морелл у колонці для NYT заявив: "Путін завербував Трампа як мимовільного агента Російської федерації".
Читайте також: США повертається у велику гру. Росії – приготуватися
Читайте матеріал російською: Профайл | "Оружие для Украины – идея, время которой пришло". Портрет госсекретаря и ястребов Байдена
Коментарі