RU

"Його політична кар'єра закінчена". Що чекає на Трампа через захоплення Капітолія

Що чекає на президента США Дональда Трампа через захоплення Капітолія (Колаж – Дмитро Шелестинський – LIGA.net)
12.01.2021, 13:38

Прихильники президента США Дональда Трампа надали йому "ведмежу послугу", захопивши Капітолій. Що тепер чекає на Трампа – розповідає LIGA.net

6 січня прихильники чинного президента США Дональда Трампа штурмом взяли будівлю Капітолія, де конгресмени підводили підсумки президентських виборів, на яких переміг Джо Байден. "Тріумф" заколотників, який призвів до п'яти смертей, тривав чотири години: спецназ зачистив будівлю і тепер учасникам штурму загрожує в'язниця. У Трампа, який закликав людей йти під Капітолій, теж незавидне становище: його хочуть відправити у відставку і заборонити балотуватися в майбутньому. Але і це не кінець, адже йому також може загрожувати в'язниця. Що відбувається в США, чому у Трампа все погано і чим це закінчиться – розповідає LIGA.net.

ШТУРМ КАПІТОЛІЯ

6 січня у Конгресі підводили офіційні підсумки виборів. Трамп закликав своїх прихильників прийти на мітинг під Капітолій, щоб зупинити "злодійство". Він особисто був присутній на акції, заявивши, що люди повинні "показати силу, оскільки країну не можна повернути слабкістю". В результаті протестувальники прорвали кордон правоохоронців і увірвалися до Конгресу, зірвавши засідання. Під час штурму загинуло четверо протестувальників і один поліцейський.

Хаос у Капітолії тривав чотири години: будівлю зачистили від заколотників, і конгресмени повернулися до роботи, офіційно оголосивши Байдена переможцем. Найактивніших заколотників заарештували, відкрито 25 справ про внутрішній тероризм. Трамп визнав перемогу Байдена, пообіцявши передати владу. Але це не допомогло йому уникнути наслідків: його акаунти заблокували майже у всіх великих мережах, а конгресмени зажадали негайно відсторонити його від посади.

Демократи закликали віцепрезидента Майкла Пенса застосувати щодо Трампа 25-ту поправку до Конституції США, що дозволяє уряду відсторонити президента від влади. Вони пообіцяли, якщо Пенс не зробить цього, то вони піддадуть Трампа імпічменту, оскільки "будь-який" із решти днів його президентства "може стати для Америки шоу жахів". Підтримка цієї ідеї є і серед республіканців. Двоє конгресменів, які є екссоюзниками Трампа, кажуть, що підтримають імпічмент, "якщо статті звинувачення будуть розумними".

11 січня Палата представників оприлюднила дві резолюції: про імпічмент і застосування 25-ї поправки. У першому документі Трампа звинуватили в "підбурюванні до заколоту і насильства". У другому документі Пенса закликають скликати головних посадових осіб адміністрації і оголосити Трампа нездатним виконувати свої обов'язки (прийняття резолюції в понеділок заблокував конгресмен-республіканець Алекс Муні, тому голосування перенесли на вівторок). Процес імпічменту розглянуть 13-14 січня, якщо у Пенса не зроблять ніяких дій щодо усунення Трампа до цього часу.

25-а ПОПРАВКА, ІМПІЧМЕНТ АБО ДОБРОВІЛЬНА ВІДСТАВКА

На руках у опонентів Трампа є три варіанти досягнення мети: застосування 25-ї поправки, оголошення імпічменту або добровільна відставка.

1. 25-А ПОПРАВКА. Вона передбачає передачу влади від президента до віцепрезидента. Саме в цьому випадку, якщо президента визнають нездатними виконувати обов'язки, його замінює віцепрезидент. Визнати Трампа недієздатним можуть тільки члени його адміністрації і Пенс: вони повинні підписати і передати відповідний лист головам обох палат Конгресу. Тоді влада переходить до Пенса, а у Трампа залишається можливість оскаржити це рішення.

Якщо Трамп виступить проти, то поставити крапку в цій суперечці доведеться Конгресу (2/3 голосів у кожній із палат за відсторонення Трампа). Поки Конгрес приймає рішення, роль глави держави виконує віцепрезидент.

Варіант з 25-ю поправкою вважається можливим через погіршення відносин Трампа і Пенса, який відмовився заблокувати процедуру затвердження підсумків виборів, як того вимагав президент. Глава Білого дому потім публічно критикував Пенса. Але вже 12 січня Трамп і Пенс вперше зустрілися після захоплення Капітолію – у них була "хороша розмова".

2. ІМПІЧМЕНТ. Президентство Трампа вже, безумовно, увійшло в історію США. Але це ще не кінець. Він може стати першим американським президентом, якому спробують оголосити імпічмент двічі. У 2019 президентство Трампа мало не закінчилося імпічментом (тоді його врятував Сенат) через телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським. Трамп вимагав розслідувати діяльність енергетичної компанії Burisma Group, до складу директорів якої входив (2014-2019) син Байдена – Хантер.

Демократи збираються розглянути процедуру імпічменту 13 січня в прискореному режимі. Імпічмент із дуже великою часткою ймовірності пройде через Палату представників, контрольовану демократами, але зіткнеться з труднощами в Сенаті, де будуть необхідні 17 голосів сенаторів-республіканців для отримання 2/3. Але це не єдина перешкода. Сенат не зможе розглянути імпічмент Трампу раніше 19 січня через перерву в роботі (а 20 січня на посаду президента вступить Байден). Однак розгляд справи Трампа може продовжитися і після закінчення його президентства, хоча успіх також залишиться під питанням.

При цьому Трамп уже готується до процесу імпічменту, підшукуючи собі адвокатів. Він хоче, щоб його інтереси представляли ексмер Нью-Йорка Руді Джуліані і професор школи права Гарвардського університету Алан Дершовіц.

3. ДОБРОВІЛЬНА ВІДСТАВКА. Цей варіант найбільш малоймовірний, але все одно можливий. Трамп може добровільно оголосити про відхід із посади президента. З таким закликом виступив сенатор-республіканець Патрік Тумі, який заявив NBC, що Трампу слід "забратися якомога швидше" і це стане найкращим варіантом для країни. Сенатор визнає, що цей варіант мало правдоподібний.

ЧИ ВДАСТЬСЯ ПРИБРАТИ ТРАМПА І НАВІЩО ЦЕ

Президентству Трампа залишилося трохи більше тижня, але його опоненти все одно взялися розкручувати ідею з відставкою або імпічментом. Друге оголошення імпічмента Трампу стане символічним актом залучення до відповідальності, при цьому маючи і практичну цінність – Трампу заблокують повернення до влади.

"Трампа можуть піддати імпічменту заднім числом, поставивши тавро, що він уже не придатний висуватися на президента", – говорить директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик

Експерт-міжнародник УІМ Ілія Куса говорить LIGA.net, що ініціатива демократів – це "символічна політична акція", спрямована на піар і закріплення поразки Трампа в головах людей. Він вважає малоймовірним доведення процедури до кінця.

Директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик заявляє LIGA.net, що важливо "вчинити правильно" і покарати його за організацію заколоту. Також, каже він, крім символічного боку, по Трампу хочуть вдарити і практично, відібравши у нього можливість балотуватися в 2024-му: "Його можуть піддати імпічменту заднім числом, поставивши тавро, що він уже не придатний висуватися на президента".

Частина республіканців може взяти участь у цьому процесі, вважає експерт, але є і проблема – багато проти, оскільки значна кількість їхнього електорату – це шанувальники Трампа. Тому імпічмент можуть оголосити частково – він пройде через Палату представників, але прогнозувати голосування в Сенаті важко, пояснює Дубовик.

Демократи можуть відкласти передачу справи Трампа до Сенату. Конгресмен-демократ Джеймс Клайберн в інтерв'ю CNN заявив, що вони можуть почати процес імпічменту зараз, а направити справу до Сенату після перших 100 днів президентства Байдена, щоб не відволікати сенаторів від боротьби з COVID-19 і призначення нового уряду. Це також дасть час на проведення переговорів із республіканцями, щоб переконати їх.

Політична кар'єра Трампа закінчена, – заявляє експерт-міжнародник УІМ Ілія Куса

Заборона балотуватися – не єдина загроза для Трампа. Є ймовірність, що у нього будуть проблеми юридичного характеру. Шанс, що Трамп опиниться на лаві підсудних через заколот, безумовно, є, каже Дубовик. Але тут присутні нюанси: перше – буде важко довести в суді, що Трамп несе особисту відповідальність; друге – це створює прецедент, коли експрезидент може опинитися у в'язниці, а "в будь-якій демократичній країні на це дивляться не дуже добре"; третє – це посилить розкол у суспільстві.

"Політична кар'єра Трампа закінчена, він залишиться символічним вождем і "духовним лідером"...Цілком можливо, що демократи захочуть переслідувати його за кримінальними справами", – говорить Куса, відзначаючи, що "це несе ризики втягнутися в довгограючу боротьбу не тільки з 45-м президентом, але і з його прихильниками".

Щоб уникнути переслідування, Трамп розглядає можливість самопомилування, повідомляє NYT. Оскільки в американській історії такого ще ніколи не відбувалося, він радився із помічниками про можливі наслідки цього рішення. Самопомилування може створити небезпечний прецедент для президентів, давши їм можливість захистити себе від відповідальності за будь-які вчинені на посаді злочини, відзначають журналісти.

Зараз ситуація для Трампа може значно погіршитися, оскільки його прихильники, цього тижня і аж до дня інавгурації 20 січня, планують провести збройні протести у всіх 50 столицях штатів і біля Капітолія. Їхня мета – захоплення органів влади. ФБР заявляє, що заколотники закликають штурмувати адмінустанови, якщо Трампа усунуть до дня інавгурації, зокрема через 25-ту поправку. Ймовірно, саме тому Трамп оголосив стан надзвичайної ситуації у Вашингтоні.

Читайте російською: "Его политическая карьера окончена". Что ждет Трампа из-за захвата Капитолия

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини