Третя світова або proxy war. До чого йде конфлікт Ірану та США: 7 сценаріїв

09.01.2020, 15:05
Третя світова або proxy war. До чого йде конфлікт Ірану та США: 7 сценаріїв - Фото
Протести в Іраку (Фото: EPA)

США не будуть завдавати ракетних ударів у відповідь на обстріл військових баз Іраном - вистачить санкцій. Чи означає це, що конфлікт вичерпаний? Ні

Іран минулої ночі завдав ракетних ударів по військових базах США в Іраку - за вбивство одного зі своїх впливових генералів Касема Сулеймані. США вирішили не відповідати обстрілами: в середу ввечері президент Дональд Трамп повідомив тільки про нові економічні санкції проти Тегерана. Але це ще не означає, що катастрофа минула. LIGA.net розібралася, як можуть розвиватися події далі - ось сім сценаріїв.

1. ЧАСТКОВА ДЕЕСКАЛАЦІЯ. Трамп поки бере курс на деескалацію, щоб не провокувати регіональний конфлікт, розповів  LIGA.net  експерт з питань Близького сходу Інституту міжнародних відносин КНУ Олександр Мішин. "Після нападів на американські посольства і ліквідації Сулеймані конфронтація між США та Іраном Із закритої форми перейшла у відкриту на території третьої держави - Іраку. Наступним кроком цього конфлікту могло б бути пряме оголошення війни в регіоні", - говорить він.

Читайте також: Тіньовий командир Ірану. Ким був убитий США генерал Сулеймані

Оскільки ракетний удар Ірану по базі США був чи то неточним, то чи взагалі імітаційним - без жертв і масштабних пошкоджень, то США вирішили повернутися на крок назад. Але це зовсім не означає нормалізацію відносин, впевнений Мішин.

В широкому розумінні загострення між США і Іраном почалося в 1979 році, коли Штати не визнали ісламську революцію. У вузькому - в травні 2018 року, коли Трамп вивів США з ядерної угоди, розваливши хиткий баланс сил. І почав заганяти Тегеран в рамки, провокуючи на відповідь - вводячи санкції, нарощуючи військову присутність на Близькому Сході, - Ілія Куса

2. СТАВКА НА ПАДІННЯ РЕЖИМУ. Заявленt Трампом посилення санкцій проти Ірану направлено, в першу чергу, на формування протестних настроїв для подальшої зміни влади в країні в середньостроковій перспективі, пояснює Мішин. Ставка робиться на ослаблення іранського режиму, зниження його бази і очікування, наприклад, народного повстання.

3. ОБОПІЛЬНА ГРА М'ЯЗАМИ. Загострення конфлікту сторони намагаються використовувати в свою користь. Іран подає удар по військовій базі США в Іраку як демонстрацію сили, гідну відповідь на вбивство Сулеймані і ляпас Трампу. Це внутрішній меседж, спрямований жителям Ірану. В інтересах Тегерана зараз і в період санкцій - утримувати такі настрої в країні. "Щоб прихильники режиму заспокоїлися, аж до очікувань: ми їм ще не раз покажемо", - говорить LIGA.net  директор Інституту сходознавства НАН Олександр Богомолов.

Ігнорувати цю гру м'язами з боку Ірану буде помилкою, попереджає LIGA.net експерт з питань Близького Сходу в Українському інституті майбутнього Ілія Куса: "На регіональному рівні у Ірану інструментів багато. У них в багатьох країнах працюють цілі агентурні мережі. Те, що ми побачили вчора вночі - тільки невелика демонстрація, попередження".

У Дональда Трампа в цій ситуації свій інтерес. У 2020 році США входять в період виборів, і все, що відбувається на зовнішній арені, стає частиною внутрішньої політики. "Він швидше піде на ескалацію, оскільки не може дозволити собі втратити обличчя. Можливо, це будуть не обстріли, а щось інше. Але Трамп буде тільки підвищувати ставки", - підкреслює Куса.

Читайте також: Катастрофа літака МАУ в Ірані: причини і терміни розслідування. Експертний розбір

Якщо адміністрація Трампа побачить, що може керувати конфліктом в Ірані, то буде його використовувати, підтверджує і Мішин: "Трамп хоче показати, що він дуже впливовий політик і робить величезний внесок у боротьбу з тероризмом". Восени минулого року було ліквідовано лідера ІДІЛу аль-Багдаді, тепер - лідер терористичної організації КВІР Сулеймані: "Тобто Трамп показав своїм виборцям, що він робить світ для американців безпечніше. Цю тему можна довго прокручувати на виборах".

4. PROXY WAR. Іран на Близькому Сході вже давно діє приблизно так само, як росіяни в Донбасі - гибридно і чужими руками, вважає Богомолов. "Це тренд. Загиблий Сулеймані був майстром такої тактики - максимально використовувати proxy Ірану в конфліктах, по всьому світу. Вони вивели ідею proxy на новий рівень", - говорить він. По-перше, тому що власні можливості Ірану значно обмежені порівняно з країнами рівня США. По-друге, такий підхід знижує рівень відповідальності офіційного Ірану.

Іран може і далі протистояти США і його союзникам через свої підконтрольні структури, додає Мішин. На території Лівану це терористична Хезболла, яка обстрілює Ізраїль, на території Іраку - Катаїб Хезболла, з території Ємену спонсоровані іранцями терористи Ансар Алла обстрілюють Саудівську Аравію, загрожують зруйнувати Мекку й Медину.

5. ХВИЛЯ ТЕРАКТІВ. Одним з бенефіціарів конфлікту Ірану і США є терористи ісламської Хезболли, які до сих пір непогано почувають себе в Іраку, Сирії. "Можливий сплеск тероризму. Будь-який хаос - сприятливий грунт для радикалів, - нагадав Куса.

Корпус вартових ісламської революції відносять до терористичних організацій. КВІР цілком може організувати теракти, не виключає Мішин: "Підрозділ Аль-Кудс, який очолював Сулеймані, відповідав за підриви за кордоном. Їх сфера діяльності - весь світ".

6. РЕГІОНАЛЬНИЙ КОНФЛІКТ. Основна перевага Ірану в ньому - максимальна присутність в регіоні і наявність численних proxy: наприклад, ними нафарширований весь Ірак. У США немає такої присутності, це дорого. Хоча технічна перевага на боці США.

Особливість протистояння Ірану і США - в тому, що у них немає спільного кордону. Тобто в разі розвитку регіонального конфлікту американці будуть проектувати військову силу в регіон Близького Сходу проти Ірану, пояснює Мішин.

Дуже рідко, коли в останній рік влади президент США санкціонує військові операції за кордоном. Ті, хто знає цей нюанс, сплять спокійно. Цей рік американського президента називають "кульгавою качкою": у нього обмежені повноваження, переобереться чи ні - невідомо, а Трамп ще й процедуру імпічменту переживає, - Олександр Мішин

Оскільки у Ірану немає коштів для симетричної відповіді на території США, він буде тиснути на американських союзників в регіоні. Головний союзник США - це Ізраїль, далі йде Саудівська Аравія, ОАЕ. "Ці країни в зоні безпосереднього ризику. У разі регіональної війни іранці проти них здійснювали б збройні акції у відповідь на будь-які дії США", - вважає він.

Другим завданням Ірану в такому конфлікті буде блокування Ормузької протоки, через який йдуть значні обсяги експорту нафти. Це може привести до величезного стрибка цін на нафту в усьому світі, аж до нафтового шоку. "Але найстрашніше в такому регіональному конфлікті - це дуже маленький простір, де розгорталися б все військові дії", - констатує Мішин.

7. ТРЕТЯ СВІТОВА (ЦЕ НАВРЯД ЧИ). "Якщо люди думають, що конфлікт розростеться до рівня Другої світової - тоді ні. У 21 столітті війни так вже не ведуться, - вважає Куса. - Хоча якщо говорити про Третю світову як про глобальний катаклізм, який характеризується різними політичними, соціально-економічними потрясіннями, перманентною кризою, то ми всі вже і так в процесі".

Читайте також: Катастрофа українського Boeing 737 в Тегерані. Всі головні новини

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини