RU

Розбір | Як Росія бере участь у конфлікті Ізраїлю і Палестини: сім прикладів

Розбір | Як Росія бере участь у конфлікті Ізраїлю і Палестини: сім прикладів - Фото
Володимир Путін (Колаж – LIGA.net)
13.05.2021, 20:52

Між ХАМАС та Ізраїлем новий виток напруженості. Як до цього доклала руку Росія – розповідає LIGA.net

На початку травня між Ізраїлем і Газою різко загострився збройний конфлікт. Влада Ізраїлю вирішила виселити арабські сім'ї з одного з кварталів Східного Єрусалиму. Палестинці обурилися і вийшли на протести, в Єрусалимі почалися заворушення, а потім по Ізраїлю запустили  ракети з Гази. Уряд Нетаньягу не залишив їх без відповіді.

Зростання напруженості в конфлікті, що корінням сягає глибоко в історію, вигідний Росії. Кремль протягом тривалого часу підтримує Палестину зброєю, грошима і дипломатично. Як РФ під виглядом миротворчих ініціатив дестабілізує ізраїльсько-палестинський конфлікт – розповідає  LIGA.net.

1. ПІДТРИМУЮТЬ ВІД ЧАСІВ СРСР. Тісні відносини сучасної Росії і Палестини є спадщиною політики СРСР. У період холодної війни в Москві чітко стали на бік палестинців. У СРСР розглядали Ізраїль як поплічника західного імперіалізму, а діяльність палестинців є "національно-визвольним рухом".

У 1970-х палестинці проходили навчання у спецшколах КДБ і ГРУ, тренування носили глибоко конспіративний характер. Тоді ж СРСР і палестинські бойовики  домовилися про співпрацю: Радянський Союз обіцяв їм зброю і техніку в обмін на диверсійну діяльність, спрямовану проти ізраїльських та американських об'єктів.

Першу партію озброєнь передали в 1975 році, а вже до початку 1980-х палестинці мали повноцінний арсенал: радянську дальнобійну артилерію, ракетні і зенітні установки, танки, гранатомети й автомати. Тисячі палестинських бойовиків пройшли навчання в СРСР.

2. ДАЄ ЗБРОЮ. Крім радянського арсеналу, що залишився у спадок палестинцям, у них також є і більш сучасні ПТРК Корнет. Росія прийняла його на озброєння лише в 2000 році.

Корнети ХАМАСу де-факто продає Росія, роблячи це через Сирію, Іран і Хезболлу. Палестинці почали застосовувати ПТРК ще в 2011 році – обстріляли ізраїльський шкільний автобус. В Ізраїлі  з'ясували: причетна до теракту ракета зроблена на російському заводі. Тоді ж ізраїльські системи ПРО перехопили "ракету великої дальності типу Катюша".

А на початку 2000-х Путін безпосередньо продавав ХАМАСу стрілецьку зброю і вертольоти. До того ж в Ізраїлі побоювалися, що зброя, яку поставляє Росія до Сирії та Ірану, в результаті опиниться в руках терористів.

Розбір | Як Росія бере участь у конфлікті Ізраїлю і Палестини: сім прикладів

Похорони Омера Табіба, який загинув в результаті обстрілу із ПТРК Корнет (Фото – ЕРА –Abir Sultan)

У нинішньому протистоянні також було  помічено застосування бойовиками ХАМАС ПТРК Корнет. Російська ракета вдарила по патрульному джипу: в результаті загинув ізраїльський солдат Омер Табіб, троє військових отримали поранення.

3. ЛЕГІТИМІЗУЄ ТЕРОРИСТІВ. Росія підтримує тісні відносини не лише з Рухом за національне визволення Палестини (ФАТХ) (з 2014 до 2020 року включно президент Палестини Махмуд Аббас приїжджав до Росії вісім разів, щоразу зустрічаючись із Путіним. Президент РФ їздив до Палестини в 2012 і 2020 роках), але і з бойовиками ХАМАС, а також іншими палестинськими угрупованнями.

ХАМАС не є для РФ терористичним угрупованням. Разом з тим Ізраїль, Канада, США, Японія, держави Євросоюзу і безліч інших країн вважають інакше. Така поведінка РФ дозволяє ХАМАС вирватися з міжнародної ізоляції, а також зміцнювати позиції на внутрішньополітичній арені, де вони змагаються з ФАТХ.

Розбір | Як Росія бере участь у конфлікті Ізраїлю і Палестини: сім прикладів

Бойовики ХАМАС спалюють труну, обгорнуту прапором США ( Фото 2 –ЕРА) 

Із 2015 до 2020 року включно між вищим керівництвом МЗС РФ і ХАМАС пройшло сім офіційних зустрічей, а в березні 2020-го в Росію також приїжджав ватажок угруповання Палестинського ісламського джихаду. І хоча вони зробили кілька десятків терористичних актів (перелік тут), для Росії вони терористами також не є.

4. ПІДТРИМУЄ ГРОШИМА. Росія постійно підтримує Палестину зброєю, на дипломатичній арені та в гуманітарній сфері (виділяє продовольство, медикаменти тощо). Також РФ виділяє й економічну допомогу, хоча офіційно вона не дуже велика.

Із 2006 року РФ неодноразово надавала Палестині фінансову допомогу у вигляді одноразових виплат, проте їх розмір невеликий – по $10 млн. Ще по $2 млн на рік Росія виділяла на допомогу палестинським біженцям у рамках ООН, починаючи з 2013 року. Також РФ дозволяє завозити частину палестинських товарів без мит у країни Євразійського економічного союзу.

Але бойовики ХАМАС отримували готівку на свою діяльністю з різних арабських країн: Сирії, Ірану, Катару й інших. Міжнародне співтовариство за допомогою санкцій намагається всіляко ускладнити процес їх фінансування.

5. ВТРУЧАЄТЬСЯ У ВНУТРІШНЮ ПОЛІТИКУ. Росія бере участь у політичних процесах всередині Палестини, намагаючись врегулювати відносини між усіма протиборчими угрупованнями. У Москві навіть проходили переговори між дев'ятьма палестинськими силами: ФАТХ, ХАМАС, Народним фронтом визволення (визнана на Заході терористична організація), Демократичним фронтом звільнення (була терористичною організацією до 1999-го, здійснивши кілька терактів на території Ізраїлю) та іншими.

Головні сторони внутрішньопалестинського конфлікту – ХАМАС, що контролює сектор Гази, і ФАТХ, яка домінує на Західному березі. В інтерв'ю РосЗМІ президент Палестини Аббас  заявляв, що "Росія приділяє велику увагу міжпалестинському примиренню".

Стабілізація ситуації на внутрішньополітичній арені в Палестині зміцнить її позиції і в зовнішній політиці, дозволивши  активніше включитися в боротьбу з Ізраїлем. Росія, втручаючись у внутрішньополітичні справи Палестини, розраховує на посилення свого впливу в регіоні, а надалі й отримання можливості пропонувати себе в якості посередника в переговорах.

6. ХОЧЕ ПОСЛАБИТИ ПОЗИЦІЇ США ТА КРАЇН ЗАХОДУ. Усі дії, що здійснюються Росією на Близькому Сході, зокрема в Палестині, очевидно робляться з розрахунком на зміцнення власних позицій у регіоні.

Хоча РФ і є учасником близькосхідного квартету (ЄС, ООН, США, РФ) із врегулювання, Кремль постійно намагається послабити роль інших сторін процесу. Коли адміністрація Трампа запропонувала мирний план щодо ізраїльсько-палестинського конфлікту, його категорично відкинула Росія (як і безліч інших американських ініціатив), пославшись на "однобічність". РФ постійно, зокрема і зараз, під час останньої ескалації конфлікту між Палестиною та Ізраїлем, пропонує себе в якості арбітра в мирних переговорах.

Путін може запропонувати перестати підтримувати ХАМАС або вплинути на них, а в обмін попросить у США преференції в ситуації з Україною, Кримом або Донбасом, – заявляє ексзаступник міністра інформполітики Дмитро Золотухін


"Будь-який конфлікт, до вирішення якого буде залучено міжнародну громадськість, на руку Кремлю, оскільки в багатьох із них бере участь Росія і вийти на позитивний трек врегулювання без її участі майже ніхто не може", – заявляє  LIGA.net експерт з інформаційних технологій, ексзаступник міністра інформполітики України Дмитро Золотухін.

Він вважає, що чим гарячішим буде конфлікт на Близькому Сході, тим більше в процес його врегулювання буде залучено США і тоді їм доведеться зіткнутися з інтересами Кремля, який неодноразово демонстрував близькі стосунки з ХАМАС. Це дає РФ два результати: по-перше, Путін підвищує ставки і стає гравцем, з яким доведеться домовлятися; по-друге, напруженість тут зменшує загальну увагу до агресії проти України: "Поки у Байдена і його адміністрації зв'язані руки ситуацією на Близькому Сході, Путін матиме більше козирів у ситуації з Україною".

7. ВИСВІТЛЮЄ КОНФЛІКТ, ПІДІГРІВАЮЧИ МІЖНАЦІОНАЛЬНУ ВОРОЖНЕЧУ. Російські ЗМІ і контрольовані нею групи в соціальних мережах кинулися висвітлювати нинішню ескалацію конфлікту на Близькому сході з найперших днів. Окрім оглядів на процес бойових дій, російські медіа також ретранслюють і агресивні повідомлення протиборчих сторін одна про одну, тим самим лише підігріваючи емоції й атмосферу ворожнечі.

Наприклад, деякі Telegram-канали та російські сайти інформували, що користувачі Twitter із мусульманських країн нібито поширювали повідомлення, в яких хвалили Адольфа Гітлера. Одним із сайтів, що перепостив новину, є  "Политика Сегодня" з медіагрупи "Патріот". Її піклувальну рада  очолює "кухар Путіна" Євгеній Пригожин.

Telegram-канал, який, за даними Bellingcat,  пов'язаний із ПВК Вагнера (яка в свою чергу контролюється Пригожиним), почав у публікаціях "нагадувати" читачам про дії Ізраїлю наприкінці 1940-х проти палестинців і намагатися виправдати їхні нинішні дії.

Росії вигідний сам факт конфлікту, а не підтримка якоїсь конкретної сторони конфлікту, – каже Золотухін


"Медійні ресурси ГРУ, які цілком добре себе почувають в інформпросторі, зокрема в Telegram і блогах, наразі займаються щільним покриттям цієї ситуації, постійно публікують відео. За їх повідомленнями не можна зрозуміти, що вони когось підтримують, просто вони дуже сильно просувають сам конфлікт", – пояснює Золотухін.

За його словами, кремлівські медіаактиви просувають наратив про глибинні причини конфлікту з обох сторін, і що він буде лише поглиблюватися: "Вони всіляко демонструють ескалацію насильства з трендом, що врегулювати його в короткі терміни неможливо".

Читайте також: Ізраїль розробив план наземної операції в Газі

Читайте матеріал російською: Разбор | Как Россия участвует в конфликте Израиля и Палестины: семь примеров

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини