RU

Розбір | "Виборці не готові з ним розлучитися". Що чекає на Трампа далі

Розбір |
45-й президент США Дональд Трамп (Колаж – LIGA.net)
10.02.2021, 19:49

Процес імпічменту Трампа триває. Як його судять заднім числом і чи вдасться демократам домогтися бажаного – розповідає LIGA.net

Сьогодні в США продовжиться процес імпічменту над Дональдом Трампом, який уже три тижні не є президентом. Де-факто його судять заднім числом, і цю процедуру Сенат визнав конституційною. Мета опонентів Трампа – не лише засудити його, але заборонити балотуватися в майбутньому. Однак виборча кампанія в Сенат, що наближається, зіграє на користь 45-го президента США і зараз він, імовірно, вийде сухим із ​​води, втративши підтримку частини республіканців. Як виглядає суд над експрезидентом, чи вдасться притягти його до відповідальності і що буде з Трампом далі – розповідає  LIGA.net.

ЯК ВИГЛЯДАЄ ЗВИНУВАЧЕННЯ І ПРОЦЕС

45-му президенту США пред'явили звинувачення у "підбурюванні до повстання". 6 січня він організував мітинг своїх прихильників перед Капітолієм, особисто взявши в ньому участь. Трамп, зокрема, говорив, що вони повинні "битися як у пеклі". Як результат, люди пішли на штурм Капітолія, загинули п'ятеро осіб.

Через це Палата представників Конгресу США, контрольована демократами, вже оголосила йому імпічмент. Трамп став першим американським президентом, якого піддали цьому процесу двічі. Щоб процедура була повною і мала юридичні наслідки, тепер Трампа повинен визнати винним і Сенат.

20 січня, коли Байден офіційно став президентом, Трамп вирушив у свій маєток у Флориду. Там він відкрив "офіс колишнього президента", що займається організаційними питаннями ексглави Білого дому (ведення листування, призначення зустрічей тощо), а також грав у гольф. Значну частину часу, повідомляє Politico, він проводив в оточенні помічників. Потім Трамп почав підготовку до процесу імпічменту.

Наприклад, він був змушений шукати нових адвокатів, адже за тиждень до імпічменту Трамп посварився зі своїми захисниками і вони відмовилися представляти його інтереси: експрезидент наполягав, щоб адвокати будували захист, відштовхуючись від фейку про фальсифікації виборів, а не від неконституційності процесу. Але юристам, мабуть, це не сподобалося, враховуючи, що довести фальсифікації раніше не вдалося в жодному суді.

Його нинішні адвокати будують захист на твердженні, що дії експрезидента не були підбурюванням: його слова не можна витлумачити як заклик до насильства – це було використання права на свободу слова, оскільки він говорив у "переносному сенсі".

Також лінія захисту будувалася на нібито неконституційності процесу, адже Трамп уже не президент. Але дослідницька служба Конгресу вважає, що ця процедура може поширюватися на людину, яка не займає держпосаду. Для цього необхідно, щоб процес імпічменту почали, коли він ще перебував на посту і виконував обов'язки. Це визнали і 56 сенаторів, які проголосували за конституційність процесу 9 лютого.

Тепер сторони звинувачення і захисту отримають по 16 годин для виступу. На це може бути відведено не більше восьми годин на день. Потім сенатори, які фактично виконують роль присяжних у цій справі, отримають чотири години, щоб задати питання; визначать порядок заслуховування свідків (експрезидент відмовився добровільно давати свідчення); зможуть сказати заключне слово; і лише потім Сенат проголосує, чи оголошувати імпічмент Трампу.

Хоча процес і обіцяє бути надзвичайно швидким у порівнянні, наприклад, з першим імпічментом, він все одно триватиме кілька днів – тиждень. Сенатори будуть відволікатися від імпічменту на інші питання: формування уряду та затвердження політики Байдена. Вирішальне голосування щодо Трампа, ймовірно, відбудеться на початку наступного тижня.

ЧИ ВДАСТЬСЯ ОГОЛОСИТИ ТРАМПУ ІМПІЧМЕНТ І НАВІЩО ЦЕ

У демократів є дві мети імпічменту Трампу, який уже не президент: символічна і практична. Символічна полягає в необхідності покарати його за 6 січня; практична – після оголошення імпічменту, окремим голосуванням можна заборонити йому балотуватися і займати будь-які державні посади в майбутньому (це найголовніша загроза для Дональда).

Імпічмент не оголосять через недостатню кількість голосів республіканців, – заявляє директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик


Щоб його оголосити, необхідні голоси двох третин сенаторів (67 зі 100). У демократів є проста більшість у Сенаті – 50 мандатів плюс голос віцепрезидентки США  Камали Харріс. Тобто їм потрібно отримати ще 16 голосів республіканців. Демократи вважали, що їм вдасться переконати деяких республіканців, але корективи в їхні плани вносить виборча кампанія в Сенат, що наближається, у 2022 році, де на кону стоятимуть 34 мандати.

Імпічмент не оголосять через недостатню кількість голосів республіканців, говорить  LIGA.net  директор Центру міжнародних досліджень Володимир Дубовик: "Багато сенаторів-республіканців, які навіть критично ставляться до Трампа, не готові публічно кинути йому виклик, оскільки це означає кинути виклик електорату... число голосів "за" імпічмент буде схоже на число "за" конституційність процесу".

"Навіть ті республіканці, які критично висловлювалися про роль Трампа в подіях 6 січня, сьогодні виступають проти імпічменту. Також посилюється тиск на республіканців, які проголосували за імпічмент", – говорить  LIGA.net  директорка центру Нова Європа Альона Гетьманчук, пояснюючи, що це пов'язано з рейтингами Трампа серед республіканських виборців.

Однак є шанс, що для Трампа імпічментом усе не закінчиться. На руках у його опонентів є ще один інструмент: 14-а поправка до Конституції США, а точніше її третій розділ, що передбачає заборону займати будь-яку державну посаду людині, яка складала присягу дотримуватися Конституції США, а потім взяла участь у повстанні проти неї, або надала підтримку заколотникам.

Республіканська партія не готова розлучитися з Трампом, оскільки їх виборець не готовий із ним розлучитися, – заявляє директорка центру Нова Європа Альона Гетьманчук


Сенатор-демократ Тім Кейн вважає, що події 6 січня були повстанням проти Конституції США тому, що вони намагалися перешкодити Конгресу виконувати конституційний обов'язок, а Трамп допоміг повстанцям, що може стати підставою для застосування 14-ої поправки. На думку демократа, республіканці будуть більш схильні голосувати не за імпічмент, а за 14-у поправку. Однак її застосування є надзвичайно важким процесом, оскільки невідомо, як це правильно зробити з процесуальної точки зору.

"Це абсолютно нереалістично, з розряду наукової фантастики",–  вважає Дубовик: "Буде суд, він триватиме пару днів, його не поставлять під імпічмент. Тут не потрібно будувати ілюзій і сценаріїв, спрямованих на інший результат. Він збереже теоретичне право висунутися у 2024-му".

ЩО БУДЕ З КАР'ЄРОЮ ТРАМПА ДАЛІ

Оскільки імпічмент Трампу, скоріш за все, не оголосять, а використання 14-ої поправки залишається під питанням, на яке не можуть однозначно відповісти навіть американські конституціоналісти, то 45-й президент США вийде з цієї ситуації сухим із ​​води, але разом з тим надзвичайно ослабленим. "Він ослаблений сильніше, ніж будь-коли за останні п'ять років", – вважає Дубовик, уточнюючи, що проти нього виступають багато політиків-республіканців.

Однак позиції Трампа значно зміцнює підтримка виборців. "Республіканська партія не готова прощатися з Трампом, оскільки їх виборець не готовий із ним прощатися", – заявляє Гетьманчук, пояснюючи, що республіканці беруть до уваги саме наближення виборів.

"Розрахунки республіканців показують, що прив'язка до Трампа і його меседжів буде гарантувати їм результати кращі, ніж у разі відходу від його політики. Після чергової історії з імпічментом Трамп зосередиться на виборах у Конгрес, зокрема на допомозі республіканським кандидатам, які сповідують його погляди і принципи", – припускає експерт.

Демократи і республіканці кажуть, що розкол у суспільстві потрібно долати, але ніхто не готовий до цього на шкоду своїм інтересам, – каже Дубовик


Обидві сторони будуть намагатися отримати вигоду з цієї ситуації, каже Дубовик. Трамп буде повторювати фейкові твердження про вкрадені вибори і підтримку республіканців, а "для демократів наразі головна складова процесу – це використання тези про "безвідповідальну республіканську партію" в найближчій кампанії на 2022 рік".


Така риторика буде посилювати і без того чималий розкол в американському суспільстві. "Ніхто не відміняв політизації. Демократи і республіканці кажуть, що розкол потрібно долати, але ніхто не готовий до цього на шкоду своїм інтересам", – пояснює Дубовик.

Читайте також: Імпічмент Трампа. Сенат США визнав процес конституційним

Читайте матеріал російською: Разбор | "Избиратели не готовы с ним расстаться". Что ждет Трампа дальше

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини