RU

Розбір | Кремль готує вибух у Молдові. Чи зможе Мая Санду встояти

Розбір | Кремль готує вибух у Молдові. Чи зможе Мая Санду встояти - Фото
Володимир Путін, Мая Санду й Ігор Додон (Колаж: LIGA.net)
18.12.2020, 18:37

Проросійський реванш у Молдові почався ще до вступу Маї Санду на посаду президента. Навіщо Кремль дестабілізує країну – розбиралася LIGA.net

Перемога прозахідної кандидатки Маї Санду на президентських виборах у Молдові, яка може поставити хрест на "русском міре" в цій країні, налякала Кремль. Проросійські сили, контрольовані другом Путіна  і чинним президентом Ігорем Додоном, у турборежимі почали готувати реванш: відібрали у Санду спецслужби, надали офіційний статус російській мові, дозволили трансляцію російських новин і спробували зіпсувати відносини з США. Як і чому Кремль намагається послабити Санду, чим це загрожує, і як вона буде виходити з цієї ситуації – розбиралася  LIGA.net.

ЧОМУ КРЕМЛЬ РОЗПОЧАВ ДЕСТАБІЛІЗАЦІЮ МОЛДОВИ

Другий тур президентських виборів відбувся місяць тому, Санду обійшла Додона на 250 000 голосів. Сама собою перемога Санду – це вже погана новина для Кремля, адже вона на відміну від попередника має явно прозахідні погляди, має намір зміцнити відносини з Україною, а також називає Крим територією України (Додон же заявляв про зворотне). Її перемога послаблює вплив РФ на Молдову і загалом прискорює розпад впливу Росії на пострадянському просторі.

Санду виправдала найгірші очікування Кремля відразу ж після перемоги, заявивши про намір відправити у відставку уряд, розпустити проросійський парламент і вирішити конфлікт у Придністров'ї, що триває з 1992 року. Вона ще не знає, яким буде статус цього регіону, але формат вирішення "має включати повне виведення російських військ із території Молдови", оскільки їх може замінити цивільна місія ОБСЄ. Пізніше Санду і  зовсім прямо вимагала від РФ вивести військових із території Молдови. У відповідь у Росії почали погрожувати "серйозною дестабілізацією" в разі зміни статус-кво у Придністров'ї.


ДОВІДКА. Конфлікт у Придністров'ї почався на початку 1990-х між владою Молдови та проросійськими бойовиками східного регіону, які підтримувала армія РФ. Бойовики оголосили про створення так званої "Придністровської молдавської республіки", побоюючись нібито приєднання країни до Румунії, і в результаті там почалися бойові дії, найбільш активна фаза яких тривала з березня до липня 1992 року включно. В результаті було підписано перемир'я, а конфлікт заморожено.

Із 1992 року в регіоні знаходяться російські регулярні війська, введені туди під виглядом миротворчого контингенту, які фактично є окупантом, оскільки в 2017 році Конституційний суд країни визнав незаконним перебування росвійськ у Придністров'ї, а ООН і ОБСЄ закликали Кремль вивести солдат із Молдови.

У 2003 році перший заступник голови АП РФ  Дмитро Козак запропонував федералізацію Молдови під виглядом плану із врегулювання конфлікту: автономію пропонувалося дати не лише Придністров'ю, а й Гагаузії (ще одному регіону з сильним російським фактором). Вони б отримали свій парламент і суди, а також можливість блокувати будь-які небажані законопроєкти центральної влади. Молдова взяла би на себе зобов'язання підтримувати нейтралітет і демобілізувати армію. Росія отримала б право на 20 років розмістити в Придністров'ї своїх військових.

План не підписав тодішній президент Молдови, але де-факто в Придністров'ї сьогодні діє своя окупаційна адміністрація і вже майже 30 років там перебувають російські військові. У 2006 році в Придністров'ї навіть провели незаконний референдум з метою приєднатися до Росії, але цього так і не сталося. Сьогодні Придністров'я має статус тимчасово окупованої території Молдови.

Контроль Придністров'я Росією – це один із важелів тиску на владу в Кишиневі. Виведення російських військ звідти загрожує втратою контролю над регіоном і зниженням можливості впливати на Молдову. Санду не має наміру вирішувати конфлікт у Придністров'ї силовим шляхом, але її плани щодо боротьби з корупцією можуть вдарити по контрабанді, за рахунок якої утримуються місцеві еліти, що надалі призведе до їх ослаблення і зміни балансу сил у регіоні.

Одним із факторів, завдяки якому Москва впливає на Кишинів через Придністров'я, є "Молдавська ГРЕС", керована Росією, говорить  LIGA.net експерт Нової Європи Леонід Літра. Звідти Молдова бере значну частину електроенергії і фактично фінансує існування регіону. Також РФ вважає, що газовий борг Придністров'я, що становить близько $7 млрд, має виплатити Кишинів. І в разі різкого погіршення відносин, Кремль може довести справу до суду і повісити на Молдову вже юридичне зобов'язання розрахуватися.

"Російський фактор – основний у нинішніх умовах. Перемога Санду створила загрозу виходу Молдови з російської зони впливу, зараз ми бачимо реакцію на цю загрозу. Москва намагається утримати Молдову, оскільки її позиції там під загрозою після поразки проросійського Додона. В авангарді цих заходів – парламент із проросійською більшістю, який також бореться за збереження влади", – говорить  LIGA.net експерт-міжнародник Центру політичних студій Доктрина Денис Москалик.

ЩО ВСТИГЛА НАРОБИТИ КОАЛІЦІЯ ДОДОНА

1. ЗАБРАЛА У САНДУ СПЕЦСЛУЖБИ. 3 грудня парламент Молдови, де більшість складають депутати з Партії соціалістів Додона і політсили Шор, обмежив повноваження президента, перевівши головний розвідувальний орган країни Службу інформації і безпеки (СІБ) під повний контроль парламенту. Фактично Додон планує зберегти контроль над цим органом після того, як залишить посаду президента.

Це рішення парламенту, що було прийнято за лічені хвилини з порушеннями регламенту, викликало обурення опозиції і суспільства. Біля парламенту пройшли протести, а опозиція намагалася блокувати трибуну, але марно. "Цей законопроєкт – це антидемократичне зловживання політика, який програв вибори президента. Це спроба захоплення влади", – заявила Санду. На її думку, правляча більшість, таким чином, хоче скасувати результати виборів.

За Санду заступився Конституційний суд країни, який призупинив рішення парламенту на час розгляду. Але Додон все одно підписав закон. Це сталося, оскільки в Молдові немає процедури, що прописує дії президента, якщо закон призупинено рішенням КС.

Разом з тим Літра каже, що підписання закону не має жодної юридичної сили, адже його дія припинена КС: "Додон повинен був чекати рішення, оскільки ми не знаємо, яким воно буде". Також експерт пояснив, що парламент і раніше грав вирішальну роль у контролі над СІБ (призначав директора і контролював відомство), але частина повноважень була у президента: він міг призначати першого заступника і мав більш широкий доступ до діяльності Служби: "Це політичний крок, щоб показати, що Санду стала президенткою, але тут у парламенті в нас більшість і ми все вирішуємо".

Москалик же вважає цей крок спробою обеззброїти Санду в умовах активного протистояння з проросійськими силами: "Ситуація стає ще гіршою через те, що президент Молдови – це відносно слабка фігура, а основна влада у парламенту".

2. ДОЗВОЛИЛИ РОСІЙСЬКУ ПРОПАГАНДУ. Коаліція Додона схвалила законопроєкт, що скасовує заборону на ретрансляцію у країні російських новин. Цей момент важливий, оскільки російський медіавплив на Молдову – це один із викликів, що стоять перед Санду. У північній частині країни проросійські медіа користуються особливою популярністю, що стало одним із ключових чинників перемоги Додона в цьому регіоні. Літра називає медіавплив Росії в Молдові "відкритою пропагандою".

Трансляцію російських новин у Молдові заборонили в 2017 році. Сам законопроєкт розробили і зареєстрували ще в 2015-му. Однією з причин такого рішення влади Молдови був початок агресії РФ проти України. Зараз же соціалісти прийняли в першому читанні проєкт, що скасовує заборону на російське мовлення; знижує обов'язкову частку місцевого контенту в медіа; а також зобов'язує ЗМІ розкривати анонімні джерела при наявності розпорядження суду.

3. ПОВЕРНУЛИ ОФІЦІЙНИЙ СТАТУС РОСІЙСЬКІЙ МОВІ. Парламент надав російській мові статус мови міжнаціонального спілкування. Тепер люди в Молдові зможуть звертатися до органів держвлади  державною або російською мовою. Також чиновників можуть зобов'язати надавати переклад документів і приймати заяви російською, а також відповідати мовою, якою було написано звернення.

Держава зобов'язали "створити всі умови для використання і розвитку російської мови", на яку мають перекладади  всі назви вироблених у країні товарів і послуг, ліків, що продаються, а також таблички державних і громадських установ. Якщо чиновник відмовиться давати відповідь російською, то закон пропонує ввести "особисту відповідальність".

Положення проєкту схожі на закон 1989 року, який в 2018 році КС визнав застарілим. Це рішення коаліції Додона очікувано привітали в Кремлі. А Санду й опозиція заявили, що партія Додона намагається просунути проросійську політику і розколоти суспільство.

4. НАМАГАЮТЬСЯ ЗІПСУВАТИ ВІДНОСИНИ ІЗ США. Коаліція Додона відмовилася надати США територію колишнього Республіканського стадіону в центрі Кишинева під будівництво американського посольства. Рішення про передачу цієї території під посольство було прийнято кілька років тому урядом, очолюваним експрем'єром Павлом Філіпом, але в 2018 році Додон заблокував його. Тепер же парламент скасував це рішення загалом.

5. ПРИЙНЯЛИ НЕРЕАЛІСТИЧНИЙ БЮДЖЕТ. У ніч із 16 на 17 грудня коаліція Додона зібралася в парламенті і затвердила бюджет на 2021 рік. Дефіцит склав 14 млрд леїв (близько $8,1 млрд). Також депутати знизили пенсійний вік. Літра пояснює: "Це популістський проєкт, грошей на таку пенсійну реформу немає... Дефіцит (бюджету – ред.) дуже великий і його нічим покрити. Це зроблено цілеспрямовано... Він перекреслює всі шанси залучити якісь гроші від МВФ або ЄС".

"Додон хоче виправдати своє існування як політика перед його зустріччю з Козаком і поїздкою в Росію. 25 грудня він їде в Москву, де проведе низку зустрічей. Уся ця діяльність спрямована на демонстрацію якомога більшої лояльності Росії. Другий момент – у Додона кістяк електорату – це люди, які симпатизують Росії. І найлегше їх мобілізувати ініціативами, що викликають широку поляризацію в суспільстві", – говорить Літра, пояснюючи мотиви Додона.

Також Літра вважає, що коли Санду вступить на посаду президента і зуміє взяти контроль над парламентом та урядом, їй доведеться все це скасовувати, що викличе гнів частини суспільства: "Вони (коаліція Додона – ред.) знають, що наступний уряд під керівництвом Санду буде намагатися повертати все це назад... Вони приймають закони, на які немає грошей, щоб показати, що з обранням Санду прийшла дестабілізація й економічна криза".

Можливий розпуск парламенту, в якому більшість сткладають прихильники Путіна, ставить під загрозу вплив Кремля в Молдові. "Перемога Санду перевела в активну фазу протистояння між прозахідними і проросійськими силами в країні... Парламент намагається домогтися максимальної мобілізації проросійських громадян і задіяти РФ у цій ситуації, показуючи, що це не просто локальна боротьба між гілками влади, а загроза втрати Молдови Росією" ,– пояснює Москалик.

ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ ДІЇ КОАЛІЦІЇ ДОДОНА

Додон намагається дестабілізувати ситуацію і створити проблеми для Санду в довгостроковій перспективі, посиливши розкол у молдовському суспільстві, говорить Літра. Ще одне завдання правлячої коаліції – вдарити по рейтингам Санду перед достроковими виборами, оскільки вони розуміють, що ті, ймовірно, неминучі.

"Вони розуміють, що без дострокових виборів не обійтися і відтягують їх, щоб підвищити свої рейтинги і паралельно знизити рейтинги Санду. Зараз усі їхні дії спрямовані на парламентські вибори", – говорить експерт, пояснюючи, що коаліція Додона хоче викликати протести проти Санду і перекинути на неї відповідальність за все глибшу кризу.

На думку Москалика, мета правлячої коаліції – перетворити президента країни в чисто декоративну фігуру й нівелювати наслідки перемоги прозахідного кандидата: "Молдова опинилася під загрозою політичної нестабільності, російських спецоперацій на її території і втрати реальної влади президентом. Це ставить під загрозу й українсько-молдовські відносини, зокрема в контексті створення спільних прикордонних пунктів  периметром Придністров'я, а також обіцяє посиленням проросійських сил на південно-західних кордонах України".

ЩО БУДЕ РОБИТИ САНДУ

24 грудня в Кишиневі пройде інавгурація Санду. В цей же день запланована масштабна акція протесту опозиції. Наразі основним завданням нової президентки залишається відставка уряду і розпуск парламенту з подальшим проведенням дострокових виборів. Разом з тим, говорить Літра, якщо вибори все ж відбудуться, то у політсили Санду (партія Дія і солідарність (PAS) не дуже великі шанси на монобільшість у парламенті, оскільки у соціалістів хороші позиції у країні, незважаючи на поразку Додона.

"У Санду не буде монобільшості, у неї є хороший шанс набрати близько 40%, отримати 42 мандати зі 101. Соціалісти також отримають більшу порцію місць. У парламент можуть пройти партія Шор (партнери Додона) і політсила Ренато Усатого Наша партія... Поки що здається, що ні в кого не буде більшості", – говорить експерт.

Політична криза може затягнутися надовго, якщо у Санду не буде функціональної більшості в парламенті, – каже експерт Нової Європи Леонід Літра


На його думку, Санду може сформувати коаліцію з Усатим, однак цей союз буде націлений на повернення країни в "нормальне русло" – тобто скасування схем Додона: "Стратегічно – це різні політики, і коли буде вичерпано порядок денний з поверненням країни в норму, то буде важко зробити довгостроковий союз. Але найстрашніший сценарій, що у них (Санду й Усатого – ред.) не буде більшості навіть удвох".

Сценарій, за яким коаліція Санду не отримає більшість у парламенті, можливий: "Зараз ситуація 50 на 50. Якщо взяти соціалістів-Шор і Нашу партію-PAS, то там у когось 50 мандатів, а у когось – 51. Це дуже нестабільно і наштовхує на думку, що політична криза, яка вже відчувається, може затягнутися надовго. Це не зовсім функціональний парламент, де один депутат захворів і все. Але Санду все одно буде намагатися щось ліпити з цього, оскільки вибори не можна організовувати частіше, ніж раз на рік".

Читайте також: Путін втратив Додона. Санду скинула з Молдови "русскій мір" – і це в інтересах України

Читайте матеріал російською: Разбор | Кремль готовит взрыв в Молдове. Сможет ли Майя Санду устоять

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини