RU

Прощавай, ОДКБ! Військовий блок Росії провалив іспит на існування

23.10.2020, 22:25
Прощавай, ОДКБ! Військовий блок Росії провалив іспит на існування - Фото
Колаж: LIGA.net/Аліна Подлєсна

Азербайджан обстріляв територію Вірменії. Російський військовий блок ОДКБ, куди входить країна, промовчав

Азербайджан завдав ракетного удару по території країни-члена ОДКБ – Вірменії. Постраждали не лише військові, але й мирні жителі. Тиждень тому в Росії заявили, що "почали перевірку інциденту". Але цим і обмежилися. Мовчить Москва. Мовчить ОДКБ. Мовчать члени ОДКБ. Експерти пояснюють: Росія не втручається, бо їй вигідна слабкість союзника – Вірменії. Навіть якби Єреван вимагав від ОДКБ виконувати договір і втрутитися – це не має сенсу, тому що все в цій організації вирішує Росія. Як ОДКБ провалила тест на існування – розбиралася  LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 14 жовтня Азербайджан обстріляв військовий об'єкт біля вірменського міста Варденіс. У результаті обстрілу було знищено ракетний комплекс "Ельбрус". Факт обстрілу підтверджують як у Вірменії, так і в Азербайджані. Баку говорить, що "Ельбрус" обстріляли, оскільки він був націлений на азербайджанські міста. Але Єреван заперечує, називаючи заяву Азербайджану "необґрунтованими припущеннями".

ДОВІДКА. ОДКБ – Організація договору про колективну безпеку. Це створений Росією в 1992 році військовий блок на противагу НАТО, що об'єднує країни колишнього СРСР. До блоку входять, крім Росії, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан. Свого часу в організацію входили Азербайджан, Грузія та Узбекистан, але залишили її у 1999 році (Узбекистан повторно приєднувався до договору, але остаточно вийшов з нього в 2012 році). Основні (спільні) сили організації – це близько 30 000 осіб у різних військових угрупованнях, включно з оперативними. Члени ОДКБ неодноразово висловлювалися проти НАТО, розглядаючи Альянс як загрозу. Крім того, якщо виходити з публічних заяв представників організації, ОДКБ вважає країни, що межують із країнами-членами ОДКБ, "зоною відповідальності ОДКБ".

В Україні ОДКБ не користується популярністю. Лише 12% українців, згідно з опитуванням КМІС за квітень 2020 року, підтримують ідею вступу до цього об'єднання. Більшість українців (46%) виступають за інтеграцію України в НАТО. Число прихильників НАТО стрімко зросло після окупації Росією українського Криму і розв'язаної Москвою війни на Донбасі.

Журналісти Російської служби Бі-бі-сі, що побували у Варденісі, і зовсім заявляють: "Азербайджанські військові не лише атакували ракетний комплекс, але і в принципі досить часто бомблять саме вірменську, а не зайняту вірменськими силами територію Азербайджану". За їх даними, в день обстрілу постраждали не лише військові об'єкти, а й двоє мирних жителів.


Оскільки Вірменія є членом ОДКБ, організація повинна була, як вимагає договір, вступити у війну на боці Вірменії, підтримати Єреван усіма наявними силами. Але цього не було зроблено. Навіть стурбованість не була висловлена. Промовчали всі члени ОДКБ. В організації обмежилися повідомленням, що "перевіряють інформацію про обстріл".

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Ключовими статтями ОДКБ є друга і четверта. У другій йдеться, що в разі загрози безпеці одного або ряду держав-учасників інші країни-підписанти надають допомогу. У четвертій – якщо одна з країн-учасників піддається агресії, це розглядається як напад на всіх учасників. Вірменія заявляє, що у разі, якщо війна з Азербайджаном пошириться на весь кордон, то лише тоді Єреван звернеться безпосередньо в ОДКБ і до Росії. Сам факт обстрілу сторони, судячи з усього, вирішили проігнорувати.

На кремлівських телеканалах експерти виправдовуються: Росія не повинна допомагати Вірменії, оскільки її територія обстрілюється Азербайджаном у відповідь на попередню агресію Єревана проти Баку. При цьому у Вірменії постійно заперечують нанесення ударів по Азербайджану. У цьому сенсі важко уявити ситуацію, в якій будь-яка країна-член НАТО буде піддана агресії (наприклад, Росія вирішить вдарити по ракетних комплексах у будь-якій із суміжних країн НАТО) і це залишиться непоміченим членами Альянсу. Зараз саме так сталося з Вірменією й ОДКБ.

Звернення до ОДКБ не має сенсу, Росія має власний інтерес у вигляді дресирування Вірменії, – каже Денис Москалик


Насправді зовсім не важливо, чи звернеться Вірменія за допомогою. "Звернення до ОДКБ не має сенсу, якщо не буде рішення Росії про втручання", – говорить  LIGA.net  експерт Денис Москалик, пояснюючи, що ОДКБ безглуздо порівнювати з НАТО. "Все фактично вирішується Росією, а значить йдеться саме про допомогу російських сил, а не ОДКБ... У Росії є власний інтерес у вигляді дресирування Вірменії", – заявляє він.

"Росії потрібно показати Вірменії її тотальну залежність від РФ, щоб уникнути потенційного виходу Єревана із зони російського впливу. Тому потрібно, щоб вірмени відчули свою слабкість", – заявляє він, уточнюючи, що ОДКБ створена Росією для збереження впливу на низку країн колишнього СРСР. Ця організація – інструмент російської політики, вона не буде діяти без бажання і вигоди РФ.

В ОДКБ багато держав, що мають свої інтереси, і не об'єднаних жодною спільною ідеєю. Її ефективність сумнівна, – заявляє Ілля Куса


Частково іншої думки дотримується експерт Ілля Куса. Він пояснює мовчання ОДКБ тим, що Вірменія не просить допомоги. При цьому він уточнює, що навіть якщо Єреван звернеться, то ОДКБ мало що зможе зробити, адже організація не дуже ефективна: в ній занадто багато держав, що мають свої інтереси, і не об'єднаних жодною спільною ідеєю або цінностями. "Ефективність ОДКБ як регіональної організації, здатної реагувати на загрози, сумнівна", – зазначає він.

Мета Росії, говорить Куса, зберегти вплив на Вірменію і Південний Кавказ у цілому, і війна в Карабасі не несе для неї загрози. Основна проблема Росії: як прямо не втручатися в конфлікт, при цьому не зіпсувавши відносини з Вірменією. РФ вважає прийнятним варіантом заморожування конфлікту в рамках угоди з Азербайджаном, що отримає частину Карабаху, і Туреччиною, яка ввійде в процес врегулювання. А РФ лише посилить вплив у регіоні на противагу Заходу завдяки ідеї про російських миротворців у Карабасі.

ЩО ДАЛІ. Росія як і раніше нічого не повідомляє про процес перевірки та її результати. У Вірменії пояснюють, що не звертаються в ОДКБ, оскільки поки не оцінюють дії Азербайджану, що обстріляв їхню територію, як агресію проти себе. Але, ймовірно, Москва і Єреван знаходяться в постійному контакті, просто РФ не зацікавлена ​​у вирішенні конфлікту за свій рахунок, говорить Москалик.

Навіть якщо під мандатом ОДКБ відбудуться якісь військові заходи, це будуть російські солдати, що знаходяться у Вірменії, – вважає Куса


Хоча Росія і показує свою бездіяльність, зміна статусу ОДКБ малоймовірна, вважає експерт: "Вірменії, в разі поразки у військовій кампанії, крім прямих втрат у людях і техніці, економічного збитку, також загрожує політична нестабільність і ще більше поглиблення залежності від Росії".


Вага ОДКБ в конфлікті незначна, заявляє Куса, а бездіяльність організації нікому не несе жодних загроз. "Навіть якщо під мандатом ОДКБ відбудуться якісь військові заходи, це будуть російські солдати, що знаходяться у Вірменії", – пояснює експерт, уточнюючи, що інші країни-члени ОДКБ не будуть втручатися, адже у багатьох хороші відносини і з Єреваном, і з Баку.

Читайте також: Бої в Нагірному Карабасі. Війна Азербайджану і Вірменії – хроніка бойових дій

Читайте матеріал російською: АнтиНАТО | Прощай, ОДКБ! Военный блок России провалил экзамен на существование

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини