RU

Профайл | "Доля України визначить майбутнє Європи і РФ". Профайл нового глави ЦРУ

Профайл |
Майбутній глава ЦРУ Вільям Бернс (Колаж – Дмитро Шелестинський – LIGA.net)
12.01.2021, 22:12

Обраний президент США Джо Байден номінував експосла в РФ Вільяма Бернса на посаду глави ЦРУ. Що про нього відомо – розповідає LIGA.net

11 січня обраний президент США Джо Байден оголосив, що головою Центрального розвідувального управління стане колишній посол в Росії Вільям Бернс – дипломат із 30-річним стажем, який працював за часів п'яти президентів і 10 держсекретарів. Як республіканців, так і демократів.

Журналісти називають Бернса "секретною зброєю США" за його досвід і послідовну службу державі. У разі призначення він увійде в історію як перший кар'єрний дипломат, який очолив ЦРУ. Ким є майбутній глава одного з найважливіших розвідорганів США – профайл  LIGA.net за матеріалами WSJNYTThe AtlanticWP, і Bloomberg.

ОСВІТА ТА КАР'ЄРА

Бернс народився 4 квітня 1956 року в Північній Кароліні. У 1978 році він отримав ступінь бакалавра історії у Філадельфії, продовживши навчання в Оксфорді, де він став доктором наук. Викладачі Бернса називають його "бездоганним студентом-відмінником".

У 1982-му він став дипломатом, переважно займаючись близькосхідною тематикою, якою він зацікавився в університеті: працював у посольстві США в Йорданії, в бюро Держдепу з питань Близького Сходу, у відділі політичного планування Держдепартаменту, був помічником старшого директора з питань Близького Сходу і Південної Азії в раді нацбезпеки і радником посольства США в Москві.

З 2001 до 2005 року включно був заступником держсекретаря з питань Близького Сходу. Тоді Бернс і декілька високопоставлених чиновників ЦРУ зустрілися з ексглавою лівійської розвідки Муссою Кусса, і зуміли переконати Лівію відмовитися від програми розробки зброї масового ураження. У 2002-му Бернс попереджав, що вторгнення до Іраку викличе заворушення і руйнування країни, що зіграє на користь Ірану. Однак він не висловився проти вторгнення в 2003 році, і тепер називає це "найбільшим професійним жалем".

У 2005-му Бернса призначили послом США в Москві, де він пропрацював до 2008 року. За цей час він встиг побувати на весіллі, організованому Рамзаном Кадировим, і поспілкуватися із Солженіциним за кілька місяців до його смерті, що стало відомо завдяки витоку конфіденційних дипломатичних даних у 2010 році.

"Рамзан незграбно танцював із золотим автоматом, що стирчав ззаду його джинсів... Після танців і швидкої прогулянки приміщенням Рамзан і його армія поїхали", – писав Бернс у телеграмі.

Профайл | "Доля України визначить майбутнє Європи і РФ". Профайл нового глави ЦРУ

Вільям Бернс і Володимир Путін у 2005 році (Фото – ЕРА – Mikhail Metzel)

Тоді ж він попереджав про нарощування військового потенціалу Росією і прямо заявляв, що армія РФ бере участь у різних конфліктах, зокрема, "щоб займатися прибутковою діяльністю, непов'язаною з офіційними військовими завданнями". У 2008-му Бернс у дипломатичному листуванні висловив думку, що можливість прийняття України в НАТО торкнеться інтересів Росії, що викликає "серйозні побоювання щодо наслідків для стабільності в регіоні".

Згадуючи першу зустріч із Путіним, Бернс сказав, що він "не найбільш страхітлива людина у світі (маючи на увазі його зростання – ред.), але поводиться впевнено": "Він сказав мені: "Ви, американці, маєте більше слухати – ви не можете просто все робити по-своєму... він не був витонченим, він вів себе зухвало, але був досить прямолінійним".

У КОМАНДІ ОБАМИ

Бернса перевели в Держдеп у 2008 році, де до 2011-го він знаходився на посаді заступника держсекретаря з політичних питань, а потім ексдержсекретар США Гілларі Клінтон зробила його своїм заступником. "Він уособлює найкраще в дипломатичній службі та є зразком відданості нашій країні", – говорила вона.

Профайл | "Доля України визначить майбутнє Європи і РФ". Профайл нового глави ЦРУ

Барак Обама і Вільям Берснс у 2012 році ( Фото – ЕРА – Ron Saschs)

У команді 44-го президента  Барака Обами Бернс очолював делегацію США в якості "секретного емісара" на таємних переговорах з Іраном, підсумком яких стала угода 2015 року, що обмежує ядерну програму Тегерана в обмін на відмову від жорстких економічних санкцій. Трамп відмовився від угоди в 2018 році, і Бернс може зіграти вирішальну роль у відновленні переговорів з Іраном.

У 2013 році один із колумністів The Atlantic назвав Бернса "секретною зброєю США", маючи на увазі, що той знає, як "долати" дистанцію "між Вашингтоном і столицями у всьому світі". Як республіканці, так і демократи надзвичайно схвально відгукуються про нього, характеризуючи, як людину "врівноважену, спокійну і таку, яка ясно розуміє, чого хоче досягти".

Бернс приїжджав до Києва в лютому 2014 року, відразу після розстрілу протестувальників на Майдані. Він висловив "глибоке захоплення мужністю і рішучістю українців, що протистояли трагічному насильству".

КРИТИК ПОЛІТИКИ ТРАМПА

У 2014 році Бернс пішов на пенсію і став президентом міжнародного дослідницького центру Фонду Карнегі за міжнародний мир. У серпні 2020 року він написав пророчу статтю про президентські вибори в США, в якій заявив, що в разі поразки Трамп "не прийме традиційну прихильність до переходу", а буде представляти вибори сфальсифікованими, спробує оскаржити або підірвати результат: "Ціна плутанини, неоднозначних сигналів і бюрократичних заворушень може бути дуже високою".

На думку Бернса, епоха президентства Трампа є "довгим карантином здорового глузду й компетентності в американській зовнішній політиці". У 2019 він критикував його за жорстоке поводження з пані послом США в Україні  Марі Йованович, яка була звільнена через те, що "завадила планам щодо залучення іноземного втручання в американські вибори (вона відмовлялася тиснути на Україну у справі Байдена – ред.)".

"Це приклад небезпечної дипломатичної недбалості Трампа. Це дипломатія нарцисизму, спрямована на просування приватних інтересів на шкоду національним", – писав він.

ЩО ОЗНАЧАЄ ЙОГО НОМІНАЦІЯ

Бернс і Байден уже давно знайомі: вони працювали разом не лише в адміністрації Обами, але і в період, коли Байден очолював комітет Сенату з міжнародних відносин, а Бернс працював із його радником з нацбезпеки Джейком Салліваном. Байден номінує його як кар'єрного дипломата, що має великий досвід у роботі з традиційними загрозами для США – Росією й Іраном. Вибір Байдена передбачає, що США зосередяться на боротьбі саме з ними.

Доля України має вирішальне значення для майбутнього Європи і Росії, – заявив Вільям Бернс


Досвід роботи в Росії і переговорів з Іраном, а також глибокі знання про ці країни стануть в нагоді йому на новій посаді, адже втручання РФ у американські вибори і загроза, що йде від Тегерана, це одні з основних викликів, що нині стоять перед нацбезпекою США. "Він демонструє дуже сильні аналітичні здібності і гостре розуміння нашого противника, Росії", – говорить колишній високопоставлений дипломат Ніколас Бернс.

У 2017 році Бернс написав колонку під назвою "Як ми обманюємо себе щодо Росії", в якій констатував, що відносини США і РФ залишаться "конкурентними і ворожими" через "фундаментальні розбіжності в поглядах і ролі один одного в світі".

Він виділив три основні кроки, які США мають здійснити проти Росії: перше – продовжити жорстку політику Обами проти Кремля за втручання у вибори; друге – запевнити Європу в абсолютній прихильності НАТО; третє – зосередити увагу на Україні, "доля якої має вирішальне значення для майбутнього Європи і Росії", маючи на увазі допомогу Києву в створенні успішної політичної системи, яку Росія прагне зруйнувати.


Номінація Байдена викликає оптимізм і у чиновників ЦРУ з кількох причин: перше – Бернс працював з американськими агентами протягом усієї своєї кар'єри; друге – він зарекомендував себе як держслужбовець, вільний від політичного втручання, а це саме те, що потрібно розвідці, політизованій у період президентства Трампа; третє – він відомий і його поважають у Вашингтоні серед обох партій, що може допомогти ЦРУ.

Читайте також: Розбір | "Його політична кар'єра закінчена". Що чекає Трампа через захоплення Капітолію

Читайте матеріал російською: Профайл | "Судьба Украины определит будущее Европы". Портрет претендента на главу ЦРУ

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини