RU

Придністровський сюрприз: чотириразовий президент втрачає пост

14.12.2011, 10:22
Придністровський сюрприз: чотириразовий президент втрачає пост - Фото
У першому турі придністровці висловили недовіру чинному президенту Смирнову (фото - ЕРА)

Невизнана Придністровська Молдавська Республіка проводить найбільш скандальні і непередбачувані президентські вибори за всю свою історію

Придністров'я переживає незвичайні президентські вибори. Їх нестандартність для невизнаної світовим співтовариством держави, по-перше, в тому, що вперше з моменту утворення в 1991 році президент Ігор Смирнов втратив статус безумовного фаворита і не отримує переконливої ​​перемоги в першому турі. Згідно з попередніми даними, найбільшою підтримкою виборців заручився екс-спікер Верховної ради Придністров'я Євген Шевчук (39,1% голосів). На другому місці - нинішній спікер парламенту, лідер партії Оновлення Анатолій Камінський (27,7%). І друга сенсація цих виборів у тому, що спікер - ставленик Кремля, і його теж поки не можна назвати фаворитом. На третьому місці - чинний президент Ігор Смирнов, який набрав 25,5%.

Смирнов бере участь у виборах, незважаючи на те, що Кремль неодноразово давав зрозуміти, що проти його кандидатури. У середині жовтня глава Адміністрації президента Росії Сергій Наришкін порадив Смирнову відмовитися від спроби стати президентом в п'ятий раз поспіль. Для мешканців невизнаної республіки, яка в економічному плані повністю залежна від Росії, думка Кремля важлива, особливо враховуючи, що третина жителів Придністров'я - громадяни Росії (точніше, у них по два паспорти, тобто подвійне громадянство).

Такі передумови не могли не позначитися на рейтингу Смирнова, який до цих пір перемагав на виборах з більш ніж переконливим офіційним результатом. У 1991 році він став президентом щойно проголошеної республіки, набравши 65,4% голосів. У 1996-му отримав 71,94% голосів, у 2001-му - майже 82%, в 2006-му - 82,4%.

Після голосування минулої неділі придністровський ЦВК визнав вибори такими, що відбулися, при цьому явка виборців склала більше 60%. В даний час проводиться обробка скарг та звернень штабів кандидатів, підсумок буде озвучений 14 грудня о 14:00 за місцевим часом.

Смирнов здаватися не збирається

Діючий глава Придністров'я вже зажадав визнати президентські вибори, що пройшли 11 грудня, недійсними. Смирнов скаржиться на порушення правил передвиборчої агітації одним з кандидатів, а також на порушення в ході голосування.

Тим часом Камінський пояснює вимоги Смирнова бажанням будь-що залишитися на президентській посаді. За версією опонента, варіантів у Смирнова два. Перший: за допомогою суду скасувати підсумки голосування і оголосити повторні вибори. Другий: за допомогою підтасовувань вийти в другий тур замість самого Камінського.

Деякі експерти вважають, що Смирнов і ті, хто стоять за ним, беззастережно не здадуться. Питання тільки в тому, до якої точки в боротьбі за владу вони готові дійти.

Європейські спостерігачі задоволені

У Європейському центрі геополітичного аналізу говорять, що вибори в Придністров'ї пройшли відкрито і демократично. Представники центру назвали модель, за якою проводилися вибори, зразком для всіх демократичних країн. Спостерігачі зазначають, що на виборчих дільницях було по двоє спостерігачів від кожного кандидата. Також використовувалися прозорі урни для голосування - такі самі використовують під час виборчих процесів в Європі.

В основному міжнародні спостерігачі фіксували дрібні порушення, які не впливають на хід виборчого процесу. Серед порушень в центрі виділили наявність агітаційних матеріалів в день голосування, що не відповідає європейській практиці і заборонено виборчим законодавством Придністров'я.

Новий лідер неминучий?

Ще до виборів деякі експерти говорили, що жителі бідного і залежного від російської допомоги Придністров'я втомилися від старої політичної еліти, що республіці потрібні нові фігури у владі. І хоча остаточні результати першого туру ще не оголошено, велика ймовірність того, що в Придністров'я отримає нового лідера (незважаючи на опір Смирнова). Чимала роль у цьому належить Росії. Москва відкрито відвернулася від Смирнова і стала активно підтримувати Камінського. Під час виборчої кампанії вулиці були обвішані плакатами, на яких Камінський був зображений поруч із прем'єром Росії Володимиром Путіним. Плакати свідчили: "Оновлення і Єдина Росія - разом!".

Незважаючи на попередній результат Шевчука, на думку політологів, поки ще рано говорити про те, що Москва помилилась з кандидатом. Можливо, Шевчук вже отримав все, що міг. Його обіцянки в разі перемоги просувати ідею визнання незалежності Придністров'я, але при цьому вивести відносини з Кишиневом на новий рівень, а також зняти всі перешкоди на шляху пересування громадян між двома берегами Дністра вже проявили кількість прихильників. А ось Камінський і Смирнов сприймаються населенням як проросійські кандидати, і голоси останнього у другому турі виборів можуть відійти саме Камінському.

Повторне голосування пройде не пізніш як у двотижневий строк з дня встановлення результатів першого туру. Другий тур визнають таким, що відбувся, якщо в ньому візьмуть участь більше 25% виборців. Переможця визначить проста більшість придністровців, які прийшли на виборчі дільниці.

Олександр ІЦЕНКО
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини