RU

Патент на гени: суперприбуток проти людських життів

14.05.2013, 17:51
Патент на гени: суперприбуток проти людських життів - Фото
Патентування генів скоротить вироблення нових знань у цій області (фото - ЕРА)

У США почався резонансний судовий процес. На терезах Феміди - право корпорації на інтелектуальну власність і право людей на доступну медицину

Нещодавно Верховний суд Сполучених Штатів почав розгляд справи, що стосується вкрай проблематичного питання про права на інтелектуальну власність. Суд повинен відповісти на питання: чи можуть людські гени - ваші гени - бути запатентовані? Іншими словами, чи можна дозволити комусь володіти виключним правом, скажімо, перевіряти, чи є у вас набір генів, який передбачає більш ніж 50-процентну ймовірність розвитку раку молочної залози?

Для тих, хто не посвячений у таємниці світу інтелектуальної власності, відповідь здається очевидною ні. Ваші гени належать вам. Компанія може володіти, найбільше, інтелектуальною власністю, що стосується генетичного тесту; і, оскільки наукові дослідження і розробки, необхідні для вдосконалення цього тесту, можуть коштувати великих грошей, компанія може справедливо стягувати плату за його проведення.

Але компанія Myriad Genetics, головний офіс якої розташовується в штаті Юта, вимагає більшого. Вона заявляє свої права на всі тести на наявність двох важливих генів, пов'язаних з раком молочної залози - і жорстко вимагає дотримання цих прав, хоча їх тест поступається тому, який Єльський університет був готовий проводити за набагато меншу плату. Наслідки можуть бути трагічними. Повне доступне тестування, яке визначає пацієнтів з високим ступенем ризику, рятує життя. Перешкоджання такому тестуванню коштує життів. Компанія Myriad - це реальний приклад американської корпорації, для якої прибуток вище всіх інших цінностей, включаючи цінність людського життя.
Компанія Myriad - це реальний приклад американської корпорації, для якої прибуток вище всіх інших цінностей, включаючи цінність людського життя 
Цей випадок особливо гострий. Як правило, економісти говорять про компроміси: більш слабкі права на інтелектуальну власність, як стверджується, знижують стимули до інновацій. Іронія полягає в тому, що відкриття Myriad було б зроблено в будь-якому випадку завдяки фінансованим державами міжнародним зусиллям по розшифровці всього генома людини, що стало видатним досягненням сучасної науки. Соціальні вигоди відкриття Myriad, зробленого трохи раніше, були незначними в порівнянні з витратами, до яких привела її бездушна погоня за прибутком.

У більш широкому сенсі все частіше висловлюються думки про те, що патентна система, в її сучасній розробці, не тільки накладає незліченні соціальні витрати, але також не може максимізувати інновації - як це демонструє генний патент Myriad. Зрештою, Myriad не показала технології для генного аналізу. Якби ці технології були запатентовані, Myriad могла б і не зробити свої відкриття. І її жорсткий контроль над використанням її патентів перешкоджає розробкам інших компаній у сфері кращих і більш точних тестів на наявність цього гена. Суть проста: усі дослідження грунтуються на проведених раніше. Погано розроблена патентна система - як та, яку ми маємо зараз - може загальмувати наступні розробки.

У зв'язку з цим ми не видаємо патенти на основні досягнення в галузі математики. І саме тому дослідження показують, що патентування генів скоротить вироблення нових знань у цій області: адже найзначніший внесок у нові розробки роблять саме колишні знання, до яких патенти обмежують доступ.

На щастя, не прибуток мотивує найзначніші досягнення в науці, а саме прагнення до знань. Це стосується всіх перетворювальних відкриттів і інновацій - ДНК, транзистори, лазери, інтернет і т. д.
Окремий судовий розгляд США підкреслило одну з основних небезпек монопольної влади, заснованої на патентах: корупцію 
Окремий судовий розгляд США підкреслило одну з основних небезпек монопольної влади, заснованої на патентах: корупцію. Коли ціни значно перевищують витрати на виробництво, величезний прибуток можна отримати, наприклад, переконавши аптеки, лікарні і лікарів переключитися на продажу вашої продукції.

Федеральний прокурор США Південного округу Нью-Йорка нещодавно звинуватив швейцарського фармацевтичного гіганта, компанію Novartis, саме в цьому - компанія незаконно надавала відсотки від продажів, гонорари та інші заохочення лікарям - і саме цим вона обіцяла не займатися після винесення рішення за подібною справою трьома роками раніше. Дійсно, Public Citizen, група захисту прав споживачів США,  підрахувала, що тільки в Сполучених Штатах фармацевтична промисловість виплатила мільярди доларів за результатами судових рішень та фінансових розрахунків між фармацевтичними виробниками і федеральним урядом і урядами штатів.

На жаль, США, як і інші розвинені країни, завжди наполягали на більш суворих режимах захисту прав на інтелектуальну власність по всьому світу. Такі режими обмежили б доступ бідних країн до знань, необхідним для їх розвитку - а значить, залишили б сотні мільйонів людей, які не можуть дозволити собі препарати за монополістичним цінами, без життєво важливих непатентованих ліків.
Строгі режими захисту прав на інтелектуальну власність по всьому світу обмежує доступ бідних країн до знань, необхідних для їх розвитку 
Це питання підходить до своєї критичної точки у поточних переговорах у Світовій організації. Угода ВТО про інтелектуальну власність, так звана ТРІПС, спочатку передбачала велику "гнучкість" для 48 найменш розвинених країн, в яких середньорічний дохід на душу населення становив менше $800.

Оригінальна угода гранично ясна: ВОТ повинна розширювати систему цих "гнучкість" на прохання найменш розвинених країн. І хоча ці країни в даний час озвучили такий запит, США і Європа, здається, не поспішають його задовольнити.

Права на інтелектуальну власність - це правила, які створюємо ми - і передбачається, що вони повинні покращувати соціальне благополуччя. Але незбалансовані режими захисту інтелектуальної власності виявляються неефективними - включаючи монопольний прибуток і нездатність максимізувати використання знань, - що перешкоджає розвитку інновацій. І, про що свідчить випадок з Myriad, вони навіть можуть призвести до непотрібних жертв.

Режим інтелектуальної власності Америки - і той режим, який США допомогли нав'язати всьому світу через угоду ТРІПС - є незбалансованим. І нам всім залишається сподіватися, що, приймаючи рішення по справі Myriad, Верховний суд сприятиме створенню більш розумної і гуманної системи.

Джозеф Е. Стігліц, лауреат Нобелівської премії в галузі економіки,
професор Колумбійського університету

© Project Syndicate, 2013
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини