RU

Нова Лівія: чого чекати полоненим українцям після "суду" над Каддафі

28.10.2011, 12:10
Нова Лівія: чого чекати полоненим українцям після
1b715e3fa20a9016d2f2fecce593e08d.jpg

Відеозаписи самосуду над скинутим правителем дали привід засумніватися в тому, що нове керівництво Лівії розбудує правову державу. Крім того, викликають тривогу шанси 23-х полонених українців на справедливий суд у новій Лівії

Після того як стали відомі всі обставини загибелі Муаммара Каддафі, виник привід засумніватися в цивілізованості нової влади Лівії. Виникли й інші серйозні питання. Чи контролює Перехідна національна рада (ПНР) свою армію? Це армія чи напівавтономні бандформування? Чи поважає ПНР таке поняття, як правова держава? Яка доля уготована 23-м українцям, яких повстанці підозрюють в пособництві режиму Каддафі?

Нова лівійська влада попалася на брехні. 20 жовтня виконуючий обов'язки прем'єр-міністра Лівії Махмуд Джибріль підтвердив, що скинутий диктатор Муаммар Каддафі, що правив країною 42 роки, мертвий. Він заявив, що Каддафі помер від ран, отриманих в перестрілці при спробі втекти з міста Сірт. Тобто загинув в бою.

Дуже скоро виявилося, що все не так. В Інтернеті з'явилися шокуючі відеозаписи, де було заснято тривалий і жорстокий самосуд над колишнім лівійським лідером. По деяких записах можна зрозуміти, що полковника тягнуть волоком по вулицях. На інших роликах видно, що скривавленого Каддафі жорстоко б'ють. Крім того, з'явилися підстави стверджувати, що перед смертю Каддафі піддали сексуальному насильству.

У зв'язку з цим відомство ООН з прав людини і міжнародні правозахисні організації заявили про необхідність провести розслідування обставини смерті полковника, який сам не відрізнявся великою толерантністю до своїх співгромадян.

У результаті повстанці вимушені були визнати, що Каддафі було вбито без суду і слідства. Командуючий силами, що захопили вождя Лівійської Джамахірії, Омран Овейб заявив, що бере на себе відповідальність за смерть колишнього лідера країни. Овейб заявив, що вмовляв своїх бійців не вбивати Каддафі. "Я намагався врятувати його життя, але у мене не вийшло. Я нічого не міг для нього зробити. Навіть незважаючи на те, що він був моїм ворогом, я хотів доставити його живим в Місрату, щоб віддати під суд", - розказав польовий командир.

Проте, повстанці не вважали негожим на платній основі виставити тіло Каддафі на декілька днів для загального огляду в промисловому холодильнику.

У західному світі далеко не все вітали таке шоу. Так, на думку німецьких католицьких діячів, противники Каддафі не стільки бажали надати доказ смерті диктатора, скільки "виставили його напоказ з метою викликати сенсацію".

Богослови з найбільшого в світі ісламського університету Аль-Азхар (Єгипет) також засудили, як лівійська влада обійшлася з тілом колишнього лідера. "Будь-яка померла людина заслуговує поваги і гідного поховання, іслам категорично не приймає знущань над пораненими і загиблими", - заявив в зв'язку з цим імам Аль-Азхара шейх Ахмед ат-Тейїб.

Потрібно зазначити, що майже відразу після смерті Каддафі ПНР заявила, що нова Лівія буде розбудовуватися на основі норм шаріату. В зв'язку із цим голова Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко спрогнозував, що після смерті Каддафі приголомшена серйозним збройним конфліктом Лівія може перетворитися на чергову гарячу точку з внутрішнім протистоянням.

Так чи інакше, але ситуація в Лівії актуальна для України. В середині вересня більше 20 українських громадян потрапили в полон до повстанців, які підозрюють їх у військових діях на боці Каддафі. Самі ж полонені і українська сторона стверджують, що працювали в нафтовій промисловості та інших цивільних галузях.

Пізніше лівійські дипломати на прес-конференції пообіцяли: буде проведено розслідування, якщо українці не причетні до скинутого режиму, якщо вони не брали участь у військових діях, то будуть звільнені. Хотілося б вірити в обіцяне об'єктивне розслідування. Але поки важко.

Знову ж таки, важко зрозуміти, що і з якою старанністю робить українська влада для звільнення полонених. Вчора омбудсман Ніна Карпачова заявила, що "в звільненні громадян України, затриманих в Лівії, намітилися позитивні перспективи". Що Україна робить все можливе, що встановлено взаєморозуміння з представниками ПНР.

У свою чергу політолог Віктор Небоженко вважає, що українська сторона, зокрема, МЗС не виконує своїх функцій. "Якби це були громадяни США, Німеччини або Великобританії, уряди цих країн не терпіли б такого ставлення до своїх людей", - говорить експерт.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини