RU

Мирний план Кремля – капітуляція союзної Вірменії. Що підписали в Нагірному Карабасі

10.11.2020, 18:47
Мирний план Кремля – капітуляція союзної Вірменії. Що підписали в Нагірному Карабасі - Фото
Колаж: LIGA.net/Аліна Подлєсна

Вірменія капітулювала в Нагірному Карабасі перед Азербайджаном. Переміг не лише Алієв, але Ердоган і Путін. Що сталося – розбиралася LIGA.net

Вірменія заявила "про припинення карабаської війни" і підписання договору з Азербайджаном за участю Росії. Сторони домовилися зупинитися на зайнятих ними позиціях (насправді Вірменія практично втрачає контроль над регіоном), а в Нагірний Карабах (НК) під приводом миротворчої місії вводяться російські війська, основу яких складають солдати, які брали участь у захопленні Криму та окупації частини Донбасу. Росія посилює контроль над Вірменією не лише завдяки додатковому військовому контингенту, але і внаслідок протестів усередині країни, що грають на руку РФ.

Фактично Єреван капітулював перед Баку при повному благословенні "головного союзника" – Росії, – яка не брала активної участі у війні, показавши повну недієздатність путінської Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), але залишилася одним з основних бенефіціарів на рівні з Туреччиною, значно підсилила позиції на Кавказі, особливо, в Азербайджані. Що трапилося, чому це важливо і що далі – розбиралася  LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЩО ТРАПИЛОСЯ. 9 листопада прем'єр Вірменії  Нікол Пашинян повідомив про підписання заяви "про припинення карабаської війни", яку також підписали президенти РФ і Азербайджану  Володимир Путін та Ільхам Алієв. В останні тижні Азербайджан активно просувався в НК: вдалося взяти під контроль частину Лачинського району, що з'єднує Вірменію і Карабах (відрізати Карабах від постачання/підтримки з Вірменії), зайняти важливе місто Шуша, що знаходиться за 20 хвилинах їзди від "столиці" регіону Ханкенді ( Степанакерта). Де-факто Баку знаходився мало не на фінішній прямій із перспективою повної перемоги, а тому незрозуміло, навіщо йому припиняти цілком успішні бойові дії.

Однак документ підписали на тлі двох важливих подій: минулих переговорів РФ і Туреччини щодо Карабаху, де Кремль і Анкара, ймовірно, домовилися про подальшу долю регіону, а також збиття Азербайджаном російського військового вертольота Мі-24 в небі над Вірменією. Останній інцидент є достатнім приводом для прямого вступу Кремля у військовий конфлікт, що посилює переговорні позиції Росії.

Про що домовилися Росія, Вірменія та Азербайджан:

1. З 10 листопада в регіоні повністю припиняються всі бойові дії, а Азербайджан і Вірменія залишаються на зайнятих ними позиціях.

2. Створюється миротворчий центр, який буде контролювати процес перемир'я. За словами Алієва, туди ввійдуть не лише російські, а й турецькі військові, хоча в самому документі про це немає і слова. У Кремлі також уточнюють, що про участь Туреччини не йшлося, а організаційні деталі роботи центру називають "предметом окремих домовленостей".

3. Росія вводить у НК 1960 військових, 90 БТР, 380 одиниць спецтехніки. Російські війська буде розташовано уздовж лінії зіткнення і Лачинського коридору, що об'єднує Вірменію і НК. Одночасно при цьому звідти виводяться вірменські війська. Термін перебування росіян – п'ять років із можливістю автоматичного продовження на цей же термін, якщо ні Єреван, ні Баку не захочуть іншого.

4. До 15 листопада Вірменія поверне Азербайджану Кельбаджарський район, до 20 листопада – Агдамський район, до 1 грудня – Лачинський район. Лачинський коридор, що забезпечує зв'язок між Вірменією і НК, не зачепить відвойоване Азербайджаном місто Шуша і буде контролюватися Росією, а гарантії безпеки руху  коридором покладаються на Баку. Протягом трьох років буде створено новий маршрут руху  Лачинським коридором із передислокацією туди російських миротворців.

5. Сторони зобов'язалися провести обмін військовополоненими, заручниками, а також тілами загиблих. А в НК повернуться всі біженці.

6. Усі економічні та транспортні зв'язки в НК розблокуються. При цьому Вірменія гарантує безпеку транспортного сполучення між західним Азербайджаном і Нахічеванню (входить до складу Азербайджану, але відділене від нього, зокрема, Вірменією). Такий коридор існував до війни і цей пункт передбачає повернення до довоєнного стану. Однак з одним уточненням – контроль над транспортним сполученням отримує Прикордонна служба ФСБ Росії. За бажання Росія зможе отримати вплив, зокрема, на торгове сполучення Вірменії з Іраном, зробивши Єреван ще більш економічно залежним від Кремля.

Пашинян знаходиться на шляху перетворення на політичний труп, – заявляє Денис Москалик


У коментарі LIGA.net експерт Національного інституту стратегічних досліджень Денис Москалик, кажучи про досягнуті домовленості, називає їх рішучою поразкою для Вірменії та її керівництва: "Пашинян знаходиться на шляху перетворення на політичний труп". Єдиний позитив – це можливість Вірменії хоча б тимчасово зберегти частину Нагірного Карабаху.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. В результаті досягнутих домовленостей Вірменія залишається головним і, буквально, єдиним, хто програв. По-перше, капітуляційна угода призвела до різкого зростання нестабільності всередині країни – почалися протести, що супроводжувалися штурмом адміністративних будівель, зіткненням із силовиками, грабежами і навіть побиттям політика.

Однією з основних політичних сил, що розгойдують ситуацію в країні, є проросійська партія Процвітаюча Вірменія, яка вимагає відставки Пашиняна і скасування договору про перемир'я. При цьому РФ вже унеможливила повний відкат домовленостей, оперативно перекинувши додаткові війська в регіон.

По-друге, згідно з договором, сторони повинні залишитися на зайнятих ними позиціях. Однак у цьому ж документі стверджується, що Вірменія в односторонньому порядку відведе війська від лінії зіткнення паралельно введенню російського військового контингенту. Також Єреван зобов'язується віддати Азербайджану ту частину Нагірного Карабаху, до якої азербайджанські військові не встигли дістатися, а похід до неї вже незабаром сповільнився б, з огляду на холоди, що наближаються.


По-третє, ОДКБ, яку підписанти називали "противагою НАТО", показала недієздатність і "кинула" Вірменію.  LIGA.net  раніше писала, що ОДКБ нічого не робить без бажання РФ, а в цьому конкретному випадку Кремль був зацікавлений в ослабленні Єревана, тому захищати Вірменію ніхто не поспішав. Кремль свого домігся: тепер Вірменія ослаблена, як зовні, так і внутрішньополітично. А додаткова військова присутність Росії посилює вплив на Єреван і знижує ймовірність його геополітичного дрейфу до Заходу.

Укладений договір обмежує й Азербайджан, який домігся часткової перемоги, що дає Алієву низку внутрішньополітичних профітів, але найближчим часом не зможе повернути всю територію НК, адже його частина зайнята російськими військовими. Також Баку варто побоюватися і можливості провокацій з боку Кремля. Ймовірно, тому Алієв і наполягає на введенні турецьких військових у процес врегулювання, що врівноважать баланс сил у регіоні і дадуть Азербайджану мінімальне відчуття безпеки.

Зараз Алієва вважатимуть героєм, збирачем земель і захисником азербайджанців, каже  LIGA.net  експерт УІМ Ілія Куса. На його думку, "ціна за військову перемогу у випадку Азербайджану – втрата частини суверенітету, адже вони потрапили в ще більшу залежність від Туреччини".

В результаті конфлікту в НК Туреччина посилила вплив на Азербайджан за допомогою активної підтримки його Збройних сил, а введення турецьких військових для контролю над перемир'ям зробить Анкару важливим гравцем на Кавказі. До цього з обережністю ставиться Росія, наполягаючи, щоб центр із контролю за перемир'ям знаходився поза Карабахом – тоді турецькі військові не будуть дислокуватися в НК.

ЩО ДАЛІ. Цілком реальним може бути частковий відкат домовленостей – РФ уже ввела війська в регіон, однак можлива зміна влади в Вірменії може призвести до відмови від виконання частини домовленостей, укладених за правління Пашиняна. Нова і більш прихильна до Кремля влада у Вірменії може відмовитися передати Азербайджану частину територій у НК, отримавши підтримку суспільства, а Баку нічого з цим не зробить через наявність там російських військ – варіант примусу агресора війною виключається. Це цілком влаштовувало би Кремль, якому невигідно посилення будь-кого, крім його самого.

Вірменію чекає політична нестабільність, а Пашиняна – ненависть співгромадян і втрата влади, – заявляє Москалик

Про це говорить і експерт Москалик, який бачить чотири можливі сценарії розвитку подій: повне виконання домовленостей і відновлення територіальної цілісності Азербайджану; часткове виконання – заморожування військового конфлікту і постійна присутність російських військових; відмова Вірменії від виведення військ, збереження присутності РФ і закріплення за Азербайджаном лише завойованих територій; повний крах мирного процесу, відмова Вірменії відводити війська, продовження бойових дій і контрнаступ за підтримки РФ із подальшим заморожуванням конфлікту.

На думку Москалика, однозначно те, що тепер Вірменію чекає політична нестабільність, а Пашиняна – ненависть співгромадян і втрата влади. Росія отримує можливість поставити потрібних людей у керівництві країни.

Якщо на Пашиняна повісять усіх собак і скажуть, що він зрадник і в усьому винен, від цього виграє вірменська опозиція і Росія, – вважає Ілія Куса


З цим також погоджується і Куса, заявляючи, що однією з цілей РФ було привести більш лояльних політиків до влади в Вірменії на тлі нестабільності в країні: "Якщо на Пашиняна повісять усіх собак і скажуть, що він зрадник і в усьому винен, від цього виграє, як опозиція всередині Вірменії, так Росія та проросійські політсили".

Куса вважає, що Азербайджан і Вірменія розглядають угоди як тимчасові: позиції сторін щодо Карабаху будуть лише посилюватися, а нинішній тріумф буде підстьобувати Баку, щоб у майбутньому спробувати відвоювати весь регіон: "Вірменія ж буде готуватися до того, щоб коли-небудь взяти реванш" .

Читайте також: Прощай, ОДКБ! Військовий блок Росії провалив іспит на існування

Читайте матеріал російською: Тема дня | Мирный план Кремля – капитуляция союзной Армении. Что подписали в Нагорном Карабахе

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини