Азбука Євро-2012: від Блащиковські до Шевченка

02.07.2012, 17:06
Азбука Євро-2012: від Блащиковські до Шевченка - Фото
Шевченко відзначався в грі зі Швецією
Офіційний сайт УЄФА повторює латинський алфавіт за допомогою азбуки, що охопила всю фінальну стадію Євро-2012 - від Блащиковські до Шевченка.

Attendances (відвідуваність): Більше 1,4 мільйона уболівальників спостерігали за матчами безпосередньо з трибун. В середньому на грі були присутні 46 471 чоловік. Рекорд належить "Олімпійському", де під час поєдинку Швеції з Англією зібралося 64640 осіб.

Błaszczykowski (Блащиковські): Капітан збірної Польщі і самий її популярний гравець в поєдинку з росіянами забив один з найкрасивіших голів турніру.

Centurions (центуріони): На Євро-2012 рубіж в сотню матчів за збірну подолали німець Лукаc Подольські та іспанець Хабі Алонсо. Обидва відзначили цю подію взяттям воріт. Тим часом Ікер Касільяс досяг у фіналі рекордної сотої перемоги в складі збірної Іспанії.

Deluge (потоп): Через зливу, яка супроводжувався громом і блискавками, матч Україна з Францією довелося призупинити по закінченні всього чотирьох хвилин. З'ясування стосунків продовжилося через 58 хвилин.

East (схід): Чемпіонат Європи вперше пройшов у Східній Європі. Його взяли Польща і Україна під гаслом "Творимо історію разом". Євро додав впевненості приймаючим країнам, а європейські вболівальники отримали можливість познайомитися з новою культурою і місцевим колоритом.

Fanzones (фан-зони):
Понад п'ять мільйонів уболівальників стежили за чемпіонатом у фан-зонах восьми міст Євро.

Goals (голи):
У 31 матчі турніру було забито 76 голів.

Headers (голи головою): На Євро-2012 головою забивали досить багато: від першого м'яча турніру у виконанні Роберта Левандовські до гола Маріо Балотеллі в півфіналі і переможного м'яча Давида Сільви у фіналі. Всього - 22 голи, або 29% від їх загальної кількості.

Irish (ірландці): Пробившись на чемпіонат Європи вперше за 24 роки, збірна Ірландії першою втратила шанси на вихід з групи. Однак її вболівальники продовжили зразково підтримувати команду - навіть у матчі, крупно програному іспанцям.

Junior (юніор): Голландець Джетро Віллемс став наймолодшим учасником чемпіонатів Європи, зігравши в поєдинку з Данією у віці 18 років і 71 дня. Англієць Данні Уелбек, якому 21, став наймолодшим автором гола на турнірі.

Keepers (воротарі):
Поляк Пшемислав Титонь в матчі відкриття турніру замінив віддаленого Войцеха Щенсни і парирував пенальті Гіоргоса Карагуніса з пенальті, дозволивши господарям Євро зберегти нічию. Не гірше 25-річного колеги по амплуа діяли і досвідчені Джанлуїджі Буффон і Ікер Касільяс. Голкіпер "Ювентуса" проявив свою майстерність в серії 11-метрових у чвертьфіналі, а ефектний сейв Касільяса після удару хорвата Івана Ракітіча, можливо, врятував іспанців від раннього вильоту.

Legacy (спадщина): Тепер Польща та Україна мають у своєму розпорядженні по чотири стадіони світового класу, а також вдосконалену інфраструктуру, яка створювалася спеціально до Євро. На полі обидві збірні продемонстрували великий потенціал, а їхні молоді футболісти отримали неоціненний досвід гри на найвищому рівні.

Mascots (талісмани):
Славек і Славко були на Євро буквально на кожному розі.

Nul points (нуль очок):
Саме стільки їх виявилося у скарбничці збірної Нідерландів, яка провалила виступ у групі В. Голландці вперше залишилися на великому турнірі з нулем в графі набраних очок. Якщо згадати, що на чемпіонаті світу-2010 вони зайняли друге місце, можна зрозуміти, наскільки боляче помаранчеві переживають цю невдачу.

Oldies (старці):
Голкіпер збірної Греції 38-річний Костас Халкіас став найстаршим футболістом Євро. Інший грек Костас Кацураніс став другим у списку найстаріших голеадорів - він на три роки молодший 35-річного Андрія Шевченка, який очолив цей рейтинг.

Penalties (пенальті):
Ударом з пенальті в стилі Антоніна Паненки Андреа Пірло, здається, деморалізував гравців збірної Англії, дозволивши "скуадрі адзуррі" перемогти у чвертьфіналі в серії 11-метрових. Щось подібне зробив Серхіо Рамос в півфінальному поєдинку між збірними Іспанії та Португалії.

Quitting (відставки):
Славен Біліч і Дік Адвокаат заздалегідь повідомили, що після Євро-2012 залишать пост головних тренерів збірних Хорватії та Росії відповідно. Після закінчення турніру зі своїми підопічними розпрощалися француз Лоран Блан і голландець Берт ван Марвейк.

Record-breakers (рекорди): Збірна Іспанії стала першою командою, котра захистила титул чемпіона Європи і виграла три поспіль великих турніри. Тим часом Вісенте дель Боске став першим тренером, який виграв чемпіонати Європи та світу, а також Кубок європейських чемпіонів.

Shevchenko (Шевченко):
Головна зірка збірної України привів в невимовне захоплення трибуни київського "Олімпійського", коли в стартовому матчі зі шведами оформив дубль і приніс господарям перемогу з рахунком 2:1.

Twitter: Фіналу Євро-2012 було присвячено 16,5 мільйона твітів. У піковий момент, після четвертого гола іспанців, за секунду було опубліковано 15358 твітів.

Unexpected (несподіванка): За своєю сенсаційністю навряд чи щось зможе порівнятися з перемогами Данії в 1992-му чи Греції в 2004 році, однак дві ці збірні не обійшлися без сюрпризів і цього разу. Данці обіграли голландців в першому матчі групи, а греки поклали на лопатки росіян завдяки голу свого капітана Карагуніса, який подарував підопічним Фернанду Сантуша путівку до чвертьфіналу.

Viewers (глядачі): За поєдинками Євро по телевізору спостерігали вболівальники по всій Європі та за її межами. Поєдинок між Польщею і Росією в Варшаві зібрав рекордну телеаудиторію (14,7 мільйона глядачів в середньому). Матч між англійцями і італійцями став найпопулярнішим чвертьфіналом серед телеглядачів за всю історію чемпіонатів Європи. Фінал привернув найбільшу глядацьку аудиторію в Іспанії за всю історію (в середньому 15,5 мільйона, 17,9 мільйона - в піковий момент).

Wow (ух ти): Що тут ще скажеш після блискучих голів Якуба Блащиковські (в матчі з Росією), Маріо Гомеса (з Нідерландами), Златана Ібрагімовича (з Францією), Самі Хедіри (з Грецією) і м'яча Маріо Балотеллі (з Німеччиною) .

Х-фактор: Кріштіану Роналду витягнув португальців у півфінал, Андреа Пірло вийшов на пік форми і прикрасив турнір своєю грою, але навіть вони виявилися в тіні яскравих іспанців, начебто Хаві Ернандеса і Андреса Інієсти. За весь Євро збірна Іспанії пропустила лише один м'яч.

Youth (молодь):
Збірна Німеччини стала наймолодшою ​​командою на Євро. Обігравши у чвертьфіналі греків, німці внесли своє ім'я в історію, так як видали серію з 15 перемог в офіційних матчах. Німеччина подарувала вболівальникам надію на великі перемоги в майбутньому, адже в чотирьох останніх турнірах їй не вистачало зовсім трохи. За цей час вона тричі зупинялася в півфіналі та один раз поступилася у фіналі.

Zoo (зоопарк): Тхір Фред в Харкові, слон Чітта в Кракові, кабан Фунтик в Києві - всі вони намагалися стати гідними послідовниками прогнозиста восьминога Пауля, який прославився на ЧС-2010.

Нагадаємо, 1 липня збірна Іспанії з рахунком 4:0 обіграла команду Італії у фіналі Євро-2012 і стала чемпіоном Європи другий раз поспіль.

Спецпроект "Чемпіонат Європи з футболу 2012"