RU

Вакцина Pfizer/BioNTech проти коронавірусу. Пояснюємо, що це і чому такий фурор видео

10.11.2020, 10:00
h_54484037

Якщо вакцина-кандидат проти коронавірусу розробки Pfizer/BioNTech, яка 9 листопада викликала фурор, буде схвалена Управлінням із саннагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, вона стане першою дозволеною до масового використання РНК-вакциною в історії.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Механізм дії препарату на основі рибонуклеїнової кислоти (РНК, однієї з двох основних біомолекул, поряд із ДНК, де записаний генетичний код життя) заснований на тому, що в організм вводиться не сам патоген, який міг би там вижити і навіть розмножитися, і не його фрагменти, а тільки фрагмент його генома – зазвичай у вигляді матричної РНК.

У випадку з цією вакциною, із щепленням організм отримує безліч мРНК, які при при потраплянні до клітин змушують їх виробляти S-білок вірусу – той самий, який формує "шипи" на поверхні частинок вірусу, і який є найбільш сильним антигеном ("подразником") для імунітету в цьому патогенні.

Імунітет знищує ці вироблені S-білки, а також, поступово, і мРНК вакцини, – і тим самим навчається вибірково боротися як із коронавірусом безпосередньо (за допомогою антитіл), так і з клітинами, що виробляють білок вірусу (за допомогою В- і Т-клітинного захисту).

 

Вакцина Pfizer/BioNTech – препарат на основі мРНК із модифікованими нуклеозидами (пов'язаними з моносахаридом нуклеотидами – основними "цеглинками життя" двох головних біомолекул). У такій мРНК закодований повнорозмірний мутантний S-білок в його префузіонній формі – тобто такий, коли цей шип ще не захопив рецептор АСЕ2 на мембрані клітини-жертви і не залишився там для її інфікування.

Синтезовані мРНК не можна безпосередньо впорснути в організм: це неможливо з багатьох причин, зокрема через те, що імунітет "переб'є" їх до того, як буде проведений потрібний білок. Тому мРНК "одягають" у ліпідні наночастинки; фактично, жирові крапельки розміром із вірусні частинки, і потім, додавши до емульсії неорганічний ад'ювант – підсилювач імунної відповіді, вводять в організм.

Дивіться відео: Оприлюднена неймовірно докладна модель частинки нового коронавірусу

Виробник спочатку перевірив кілька варіантів вакцини на фазі I клінічних випробувань, відібравши той, в якому найкращий баланс імуногенності і безпеки – BNT162b2 в дозі 30 мкг. Щеплення вводиться внутрішньом'язово двічі з інтервалом у 28 днів.

На II/III фазах із 27 червня вакцинували 43 538 добровольців від 18 до 85 років, зокрема осіб із хронічними хворобами, медиків, а також людей рас і етногруп підвищеного ризику. Когорту розділили 50/50 – половина отримала вакцину, половина – плацебо. На 8 листопада другу дозу отримали вже 38 955.

У переважної більшості побічні реакції були легкими: після другої ін'єкції у 17% учасників у молодшій віковій групі і у 8% серед старших було підвищення температури до 38-38,9°C.

На початок листопада з усіх природним шляхом заразилося "короною" 94 людини. Ці випадки розсекретили і з'ясували, що ефективність вакцини перевищує 90% – це дуже високий показник.

Дивіться відео: Новітня технологія проти коронавірусу. Як працює мРНК-вакцина

Випробування триватимуть до 164 підтверджених заражень серед "піддослідних", після чого повідомлять їхні фінальні результати, а потім ще два роки будуть спостерігати за добровольцями, відстежуючи захист і можливі побічні ефекти.

РНК-вакцини значно простіше і швидше виробляти в промислових масштабах: це скоріше хімічний синтез, ніж біологічний (коли антигени вирощують у курячих яйцях та інших "біореакторах"). У мРНК-вакцини є і істотний недолік: вона повинна транспортуватися і зберігається при температурі не вище -80°C, що можливо далеко не скрізь на планеті.

  • Компанії сподіваються на третій тиждень листопада подати до FDA документи на отримання ліцензії для використання BNT162b2 в екстрених ситуаціях.
  • США, ЄС і Японія вже попередньо домовилися з виробником щодо >400 млн доз. Розробник розраховує виробити ~1,3 млрд доз за 2021-й.
  • Поки ніхто в світі не знає, як довго тримається захист від цього типу коронавірусу. З урахуванням того, що імунітет проти інших, більш нешкідливих, коронавірусів не допускає реінфекцію кілька місяців, частина дослідників говорить, що "півроку – вже буде добре". Але інші сподіваються, що імунітет захистить на набагато більший термін, і у таких надій є підстави.

Комментарі

Останні новини