RU

Сьогодні 60 років польоту Гагаріна. Успіху не було б без Корольова, якого катували в НКВС видео

12.04.2021, 15:19
f6

60 років тому цього дня, 12 квітня, до космосу вперше полетіла людина – громадянин Радянського Союзу Юрій Гагарін. Весь світ сьогодні святкує Міжнародний день польоту людини до космосу, Україна – також День працівників ракетно-космічної галузі.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Космічний корабель Восток-1 стартував із космодрому Байконур о 6:07 за Гринвічем, вийшов на навколоземну орбіту і після одного витка навколо Землі не без позаштатних "пригод" здійснив посадку о 07:55. Гагарін планово катапультувався на висоті ~7 км, але ледь не задихнувся в скафандрі через проблеми з клапаном і завдяки досвіду пішов від падіння у Волгу.

У кораблі Восток-1 із масою близько 4,7 тонн для космонавта була передбачена капсула з діаметром герметичного корпусу всього 2,2 м. За час польоту він встиг перекусити, попити і записував олівцем спостереження.

Цей успіх СРСР різко прискорив розвиток космічної програми США, які потім випередили геополітичного конкурента за місячною програмою.

Дивіться фото: "Зимовий курорт" на Марсі: засніжений кратер Корольова

Нічого цього не було б без основоположника космонавтики СРСР – уродженця Житомира Сергія Корольова. У 1938-му КДБ заарештував його як "учасника контрреволюційної троцькістської організації в НДІ". На допитах зламали щелепу, вдаривши графином. Засудили до 10 років в'язниці і заслали на Колиму.

Через два роки справу переглянули: термін скоротили до 8 років, замінивши табір на ДКБ ЦКБ-29 (туполівська шарашка), де в напівтюремних умовах Корольов працював над проєктом ракети дальньої дії. У 1942-му його перевели до "шарашки" в Казані для роботи над ракетними двигунами.

Коммерсант у 2006-му писав, цитуючи провідного спеціаліста реактивного НДІ СРСР Валентина Глушка, ще одного піонера ракетної техніки: "Вже на першому допиті вранці 28 червня 1938 слідчий Шестаков обізвав майбутнього генерального конструктора "фашистським вибл**ком" і, поставивши на конвеєр (цитата: "це коли підслідний цілодобово не їсть не п'є, а стоїть перед слідчими, які міняються. Під час мученицького стояння майбутнього академіка... били в пах, плювали йому в обличчя, пускали в хід різний інвентар, що зберігається в слідчих столах"), в дві руки з Биковим піддав мордобою. Через два роки, 13 червня 1940 року, сам Корольов у своєму листі до Сталіна вкрай стримано описав це: "Шестаков і Биков піддали мене фізичним репресіям і знущанням". (Журнал "Огоньок" №3, 22.01.2006, стор. 20).

Дивіться відео: Робота на "Зоряній базі" кипить: SpaceX готує модернізований зразок Starship

У березні 2002-го в РФ зняли гриф секретності з документів політбюро. В "розстрільних" списках був і Корольов: його включили до групи тих, кого мали стратити у справі про "підпільну організацію Москва-центр". 25 вересня 1938-го Сталін підписав цей документ.

Коли Корольову в січні 1966 року робили операцію, лікарі не змогли дати йому загальний наркоз традиційним шляхом, введенням трубки через рот: інженер не міг його широко відкрити через травму. "У мене немає ніяких сумнівів, що на допитах в 38-му йому зламали щелепи. Ця обставина і змусила нас зробити йому трахеотомію", – згадував потім академік Борис Петровський.

Комментарі

Останні новини