RU

Наука. Нобелівську премію з фізики дали за чорні діри видео

06.10.2020, 13:44
Формула, математика, физика pixabay

Сьогодні, 6 жовтня, Нобелівську премію з фізики вручили Роджеру Пенроузу за відкриття того, що створення чорних дір є надійним доказом загальної теорії відносності Ейнштейна, а також Райнхарду Генцелю і Андреа Міа Ґез за відкриття надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики – Стрільця А*. 

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Подивіться, як виглядає (так вважають вчені) викривлений світ чорної діри.

89-річний Пенроуз – англійський фізик і математик, фахівець з ЗТВ, квантової теорії та інших передових рубежів своєї царини. Глава кафедри математики Оксфордського університету. Ще 55 років тому він показав, що сингулярності на кшталт тих, що в чорних дірах, можуть з'явитися після гравітаційного колапсу вмираючих великих зірок. "Нобелівку" Пенроузу дали за те, що вчений довів: ЗТВ призводить до розуміння процесу утворення чорних дір.

Цікаво, що сам Ейнштейн не вірив, що такі об'єкти реально існують.

68-річний німецький астрофізик Генцель і його 55-річна колега із США Гез із кафедри фізики і астрономії в Каліфорнійському університеті в кінці 1990-х незалежно один від одного виявили обертальний рух зірок у центрі Чумацького Шляху навколо якогось масивного об'єкта. Пізніше з'ясувалося, що там все-таки величезна чорна діра масою близько 4 млн Сонць.

Дивіться відео: Історичний момент. Починають збирати термоядерний реактор ITER

У 2020 році через пандемію коронавірусу церемонія проводиться онлайн, а нагороди лауреати отримують вдома. Сума призу становить $1,11 млн.

Нобелівську премію щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або крупний внесок до культури або розвиток суспільства. Заснована в 1895-му шведським вченим-винахідником і філантропом Альфредом Нобелем. Точний список номінантів засекречений.

ДОВІДКА. На премію з фізики можна обрати не більше трьох лауреатів, причому процес визначення, хто заслуговує на перемогу, довгий і суворий. Правила вимагають, щоб досягнення "було перевірене часом": іноді між відкриттям і нагородженням проходить 20 років і більше. Першу премію з фізики присудили в 1901-му Вільгельму Рентгену за "відкриття чудових променів". Половина нагороджених у цій царині (113 нагороджень, 213 осіб) – американці, всього троє – жінки. Середній вік лауреатів – 55 років; наймолодший – 25-річний Лоуренс Брегг (1915-й), літній – 96-річний Артур Ашкін (2018 й).
  • У 2019-му "нобеля" з фізики отримали Джеймс Піблс, а також Мішель Майор і Дідьє Кело: за теоретичні відкриття у фізичній космології (перший) і відкриття екзопланети біля зірки сонячного типу (двоє інших).

Читайте також: Надмасивна чорна діра захопила в гравітаційний полон групу галактик – відео

Комментарі

Останні новини