RU

Як уроки фізкультури розвивають креативне мислення та допомагають подолати лінь pr

Як уроки фізкультури розвивають креативне мислення та допомагають подолати лінь

співзасновник і керівник дослідницького й освітнього напрямків в Beehiveor
09.09.2020, 09:02

Чому спорт для школярів - це більше, ніж питання здоров'я

Як думаєте, для чого у школі потрібна фізкультура? Щоб учні були здоровими? І це також, але вплив спорту на життя та навчання учнів значно більший, ніж може здатися на перший погляд. 

Тренування активують мозок, що сприяє розвиткові креативності та підвищенню працездатності. Останні нейрофізіологічні дослідження доводять, що фізична активність безпосередньо пов'язана з успішністю навчання. І ось як це відбувається.

Як саме — розповідає кандидат біологічних наук, доцент, співзасновник і керівник дослідницького й освітнього напрямків в Beehiveor Віктор Комаренко. 10 вересня він буде учасником онлайн-конференції для всіх причетних до фізичного виховання школярів «Інновації тіловиховання».

Аргументів на користь уроків фізкультури вдосталь, але у школі до них ставляться легковажно. Ця шкільна дисципліна сьогодні надзвичайно недооцінена як учителями, так і батьками й учнями. Перш за все тому, що оцінки з фізкультури суттєво не впливають на підсумкові результати у табелі. Втім, уроки фізкультури допомагають учням не лише підтримувати здоров'я та добру форму, а й краще навчатися. Як саме? Наприклад, сприяють легшій адаптації у стресових ситуаціях.

Як спорт допомагає подолати стрес

Стрес — це реакція організму на щось нове. Чим більше новизни, тим сильніші стрес-реакції. Щодня у школі учні дізнаються багато нової інформації, отримують нові знання й опиняються у стресових ситуаціях, опановуючи знання чи через атмосферу в школі. Величезна кількість контактів із однолітками та вчителями очікувано спричиняє соціальні конфлікти. 

Додайте ще до цього авторитарну освітню систему, де центром є вчитель і всі його мають слухатися. Величезна кількість викладачів зловживає авторитарністю і є, з точки зору учнів, джерелами небезпеки, а не знань. 

Для дітей важливо навчитися давати раду своїм реакціям, контролювати імпульсивну поведінку. Уроки фізкультури можуть посилити адаптаційний потенціал учнів і допомогти легше пережити стресові умови в школі. 

Стрес супроводжує людину протягом усього життя, й більш того, помірні стреси є для нас корисними. У людському організмі накопичується достатньо ресурсів, які ми мобілізуємо під час взаємодії зі стресорами, аби у більшості випадків забезпечити адаптацію до них. 

Якщо ж стресорний фактор занадто потужний, то організмові або ж бракує накопичених для адаптації ресурсів, або він не в змозі ефективно їх використати. Як наслідок поведінка дітей стає невідповідною до ситуації, проявляється надмірна агресія, імпульсивність чи, навпаки, апатія. Дистрес поширений серед учнів, адже у школі щодня вони мають справу з чимось новим. Шкільне навантаження та конфлікти у колективі разом можуть викликати в учнів хворобливі фізичні та психічні стани.

Будь-яке спортивне навантаження — це контрольований помірний стрес. Під час такої фізичної активності організм щоразу тренує систему протистресової взаємодії: накопичує ресурси, вчиться їх ефективно перерозподіляти та застосовувати для наступної зустрічі зі стресорами. Тому уроки фізкультури надзвичайно важливі, адже дозволяють дітям легше адаптуватися до умов навчання та позбутися симптомів стрес-реакцій, які вони переживають ледь не після кожного дня у школі.

Чому фізкультура розвиває творче мислення

Під час фізичної активності наш мозок переходить у зовсім інший режим мислення і обробки інформації. Коли людина наполегливо намагається вирішити якусь складну проблему чи завдання, розбирає новий навчальний матеріал, то у мозку активуються центри, які вимагають зосередженості, вольових зусиль і додаткової уваги. На ці процеси потрібно багато ресурсів, але їх не завжди вистачає, особливо, коли треба оперувати великим обсягом інформації. 

Ось чому учні, вирішуючи складні завдання й опановуючи важкі теми, швидко втомлюються. У цей момент дуже важливо переключитися на інший режим мислення, який активується в тому числі й фізичною активністю. 

Тільки-но школярі захопляться на уроці фізкультури виконанням спортивних вправ, у мозку активуються дефолтні мережі. Вони працюють тоді, коли нам здається, що ми ні про що не думаємо. Ці нервові структури здатні одночасно та без надмірних витрат енергії обробляти величезні масиви інформації. В цих нейромережах відбувається порівняння нової інформації з попереднім досвідом і вже набутими раніше знаннями. В такий спосіб мозок забезпечує зрозуміння нового матеріалу чи розв’язання складних задач, які в умовах тривалої концентрації уваги не могли бути ефективно засвоєними. Тому під час фізичної активності у дітей народжуються інсайти: вони раптом розуміють, як виконувати завдання. Спорт, залучаючи в обробку інформації дефолтні мережі мозку, провокує творче, неординарне мислення.

Під час руху до мозку надходить велика кількість крові та виділяються речовини, які запускають утворення нових судин. Чим більше судин, тим більше крові може надійти до мозку, а значить — і кисню та глюкози, які необхідні мозковим центрам. Тому після фізкультури учні на уроках працюють ефективніше, адже мозок має більше потрібних йому ресурсів. 

Окрім того, під час фізичної активності у мозку виділяються регуляторні білки, які стимулюють утворення нових нервових контактів — синапсів. Кількість нервових контактів визначає кількість інформації, яку може засвоїти та запам'ятати людина. Отже, регулярні уроки фізкультури можуть ще й покращити пам'ять та успішність учнів загалом.

Як тренування вчать опановувати емоції та перемагати лінь

Тренування можуть також допомогти дитині навчитися контролювати емоції. Помірні навантаження активують когнітивні процеси в мозку, а інтенсивні тренування на витривалість стимулюють структури, які забезпечують контроль над емоційним станом та імпульсивною поведінкою. Значні фізичні навантаження розвивають у дітей здатність контролювати свою поведінку й емоції та запобігають небажаним реакціям. 

І наостанок: спорт допомагає не лише краще мислити, а й побороти лінь. Чому люди ліняться? Ми відчуваємо лінь тоді, коли в лобних частках мозку знижується вміст дофаміну. Він забезпечує діяльність ділянок мозку, які ще називають системою позитивного підкріплення мозку або системою винагороди. Варто зазначити, що дофамінова система мозку — система винагороди — прямо пов’язана із формуванням мотивації. Таким чином, аби подолати лінь, потрібно збільшити вміст дофаміну в мозку. Найпростіший спосіб — виконувати спортивні вправи. Причому заняття не повинно бути дуже інтенсивним — достатньо помірних тренувань і навантажень. Вони активують роботу мозкових структур, відповідальних за виділення дофаміну. Саме тому після тренувань чи уроків фізкультури мимоволі підвищується працездатність і з’являється бажання щось робити.

Хіба усі ці причини не є достатніми для того, щоб переглянути ставлення до фізкультури у школі? Ці уроки мають бути не лише направлені на підтримку фізичного здоров’я дитини, а передусім бути невід’ємним елементом навчального шкільного середовища.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини