RU

Церква як простір милосердя

Церква як простір милосердя

священик ПЦУ, голова правління Eleos-Ukraine
14.04.2019, 10:40

Церковні ініціативи допомоги ВІЛ-позитивним працювали навіть там, де держава була не в змозі допомогти

Настоятель Києво-Печерської Лаври Павло (клірик УПЦ МП) в 2010 році почав кампанію з ліквідації приміщення, що примикає до Лаври - клініки для лікування українців з діагнозом ВІЛ-СНІД і гепатит С - з жорстким формулюванням "їм тут не місце". Зрештою, цю клініку він вигнав з приміщення завдяки підтримці Януковича, після чого будівля була передана в розпорядження Лаври.

Я вважаю, що тепер Московський патріархат зобов'язаний повернути лікарню на її колишнє місце. Як акт відновлення справедливості.

Багато хто помилково вважає, що хворих в цій клініці розміщували мало не в печерах. Це не так. Приміщення клініки просто примикало до території Лаври. З самого початку воно було побудовано на громадські кошти киян і ніколи не було у церковній власності.

Простіше кажучи, Павло виступив в ролі рейдера, який банально захопів територію лікувального центру на користь Московського патріархату. І це не лірика. Ця реальність, що лякає.

Але в Україні є церковні організації, які дотримуються зовсім іншої позиції.

В країні продовжується епідемія ВІЛ, туберкульозу та гепатиту С. Ще до війни в Україні було визначено, так званий, "червоний пояс" епідемії, в який входили в основному південь і схід країни.

Після початку російської агресії був ризик втрати контролю над поширенням ВІЛ-інфекції - ті, хто отримував допомогу і ліки на окупованій території, тимчасово припинили їх отримувати. Люди опинилися в тяжкій ситуації. Тільки уявіть, наприклад: ви втекли від війни, ночувати вам немає де, а повертатися банально нікуди. Ті хто припинив терапію, опинилися під смертельною загрозою.

У ті дні наша українська Церква віграла величезну роль для підтримки хворих.

У храмах, тоді ще Київського патріархату, ми спільно з благодійними організаціями роздавали листівки для ВІЛ-позитивних, в яких говорилося: "не бійтеся свого діагнозу, приходьте до нас, ми вам розповімо, де можна відновити терапію, де стати на облік та як звернутися до потрібного лікаря".

Адже саме до церкви люди приходять не за засудженням, а за моральною допомогою і духовною підтримкою.

Я часто згадую слова одного ВІЛ-позитивного священика, який приїздив до нас зі Швеції: "Я захворів, тому що це вірус імунодефіциту людини. А я - людина".

Коли я був настоятелем храму на Херсонщині в 2012 році, при храмі діяла мобільна амбулаторія: два лікарі, три медсестри. Ми тестували на ВІЛ та інші інфекційні захворювання до півтори тисячі осіб на рік. В основному підлітків, які вели ризикований спосіб життя. Кілька років я працював над тим, щоб підготувати грунт: показати, що релігійні організації здатні професійно займатися громадською роботою. Зараз наша стратегія - адвокаційна кампанія, спрямована на підтримку організацій, що займаються роботою з ВІЛ-темою, і налагодження взаємодії релігійних організацій з недержавним сектором.

Нещодавно представників Української православної церкви вперше запросили на конференцію до Женеви. Раніше на такі міжнародні заходи від України їздив представник Московського патріархату. Іноді такий делегат був навіть не з України, а з Росії. Завдяки нашому візиту, голос Української православної церкви вперше прозвучав на міжнародній арені. І якщо раніше тема ВІЛ не піднімалася як проблемна, - москвичі говорили, що у нас все добре, - то тепер ситуація рішуче змінилася. Тепер ми отримали можливість говорити на світовому рівні від імені та в інтересах українських пацієнтів.

Я вважаю, що Українська церква отримала унікальний шанс і можливість працювати з громадським і державним сектором для подолання епідемії та стати в цьому прикладом для релігійних організацій країн Східної Європи і Центральної Азії.

Я хочу, щоб в Україні всі християнські конфесії, іудейська, мусульманська та інші громади не відкидали людину через його діагноз, тому що Віра - це "безлімітний пакет" милосердя.

Я вірю, що релігійні організації стануть ще ближчими до людей. Особливо до тих, хто цього потребує.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини