Сертифікація вчителів: крок вперед чи стагнація?

Сертифікація вчителів: крок вперед чи стагнація?

Сооснователь образовательного проекта SOM.Science, сооснователь и руководитель учебного процесса школы Claris Verbis
16.01.2019, 09:53

Становлення сучасного українського вчителя лише на початку свого шляху, і те, що у світі є нормою, у нашій країні часто видається за інновації

У кінці 2018 року інформаційний простір вибухнув від звістки про сертифікацію вчителів. Будь-які додаткові процедури у роботі вчителя відчутно змінюють його діяльність, а у поєднанні з активним проведенням реформ для багатьох освітян це видається невдалою та гнітючою ідеєю. Що ще більше вразило суспільство – це проходження ЗНО для вчителів. Для чого перевіряти вчителів, які й так отримали диплом про завершення педагогічного ВНЗ? Чи може «сухий тест» перевірити компетентності сучасного вчителя? На перший погляд, весь цей план здається схожим на дестабілізування розміреного вчительського життя, але навіть у цьому нововведенні можна виокремити як негативні, так і позитивні аспекти.

За інформацією МОН на виконання вимог Закону України «Про освіту» розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників», що має врегулювати процедуру оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду його роботи. Повідомляється, що сертифікація буде здійснюватися на добровільних засадах, а її результатом має бути підвищення престижності професії педагогів, та успішне проходження такої перевірки зумовить доплати до посадового окладу у розмірі 20%. Здається, що такі умови мають мотивувати вчителя до атестації, але навіть вмотивований вчитель може зіштовхнутися з цілою низкою складнощів. Процедура сертифікації передбачає два етапи: тестування щодо володіння професійними компетенціями у форматі ЗНО та експертна перевірка практичного досвіду вчителя. Вчителі зможуть відчути себе випускниками школи і підготуватися до тестів, але як і у випадку зі школярами, тести не відображають реальний рівень знань та умінь. Так, це може бути незалежно та об’єктивно, але не актуально. Якщо цей етап здається ще більш-менш зрозумілим, то експертна перевірка досвіду вчителя викликає багато запитань. По-перше, хто буде входити в експертну комісію та на основі яких критеріїв відбуватиметься відбір? Якщо говорити про представників НАПН та ІППО, то у суспільстві до них давно існує недовіра, яка за останні роки тільки зросла. Окрім того, вчителі мають сформувати е-портфоліо - зробити відеозапис проведеного ним навчального заняття чи фрагментів навчальних занять загальним обсягом від 15 до 30 хвилин. Сьогодні вчителі досить обережно застосовують можливості технологічного світу, і формування електронного портфоліо може стати справжньою технічною проблемою. Вчителі мають в обов’язковому порядку отримати погодження від батьків учнів щодо відеозапису, знайти технічне оснащення та організувати процес зйомки. Як оцінюватиметься таке відео також поки незрозуміло.

Тим не менше, сертифікація як явище у освітньому середовищі справді потрібна. Як не прикро, але є такий відсоток вчителів, які роками переказують чи навіть читають один і той самий параграф з підручника, у той час як учні давно на «ти» з пошуковими системами в інтернеті та навчальними додатками на телефоні. Становлення сучасного українського вчителя знаходиться лише на початку свого шляху, і те, що у світі є нормою, у нашій країні часто-густо видається за інновації. У багатьох країнах існує поняття вчительської ліцензії та ціла програма навчання вчителів за окремими напрямками. Щонайменше процес атестації потрібен для того, щоб у вирі шкільного життя зупинитися і проаналізувати свою роботу та спланувати наступні кроки свого професійного розвитку. Сьогодні професія вчителя значно трансформувалася, і вчитель – це не просто носій знань, а модератор навчального процесу, фасилітатор навчальної групи, тьютор та ментор для учнів. Прогресивні та сучасні вчителі не злякаються сертифікації, але поки це видається скоріше черговою бюрократичною процедурою і марним гаянням часу. Іноді здається, що корисні ініціативи пропонують непідготовленому суспільству. Але для того, щоб зрозуміти як краще організувати процес атестації вчителів, потрібно з чогось починати.

Так, у 2019 році проведуть  пілотний проект із сертифікації двох тисяч педагогічних працівників у кожній з областей та Києві. Поки можна лише формувати гіпотези, але як спрацює процедура сертифікації зможемо зрозуміти лише після практичної її реалізації.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини