RU

Не вірить у Бога кожен десятий, або Парадокси релігійного життя

Не вірить у Бога кожен десятий, або Парадокси релігійного життя

сооснователь Cerkvarium
22.11.2019, 14:56

Про що говорять результати нового опитування Центру Разумкова про релігію

Центр Разумкова оприлюднив результати опитування "Держава і церква в Україні-2019". Я не буду його переказувати, зазначу лише найцікавіші цифри та деякі власні думки з цього приводу.

Загальна картина. Архітектура релігійного життя в Україні така. Віруючих у нас 2/3 (66%). При цьому майже кожен десятий не вірить у Бога. На заході населення більш релігійне, ніж на сході (81% проти 52%). Практично 80% на заході виховувалися в дитинстві в релігійному дусі, а на сході якраз навпаки - 80% не виховувалися вдома в релігійному дусі. Старші люди більш релігійні, ніж молодь, а жінки частіше вірять, ніж чоловіки. Православні домінують - їх 65%, 9,5% - греко-католиків, протестантів і католиків приблизно порівну (1,8 і 1,6% відповідно). 12,8% не відносять себе до жодної з релігій, і ще є цікава група - "просто християни" (8%).

Не вірить у Бога кожен десятий, або Парадокси релігійного життя

Фото - скрін зі звіту "Держава і церква в Україні-2019", Центр Разумкова

Українці амбівалентні. З одного боку в нас знизився рівень віруючих взагалі, і православних зокрема. З іншого боку люди не стали менше ходити до церкви. Є припущення, що це сталося через втому. Втоми від церковної теми взагалі й від боротьби за владу Філарета, а також конфліктів при переході громад, зокрема.

Люди не люблять негативу й намагаються його всіляко уникати. Тому простіше говорити "я просто православний", ніж уточнювати конкретну юрисдикцію. Якраз таки ця група й виросла за останній рік на 7%. А ось українська церква розпорошила голоси, через те, що в анкеті була і ПЦУ Єпіфанія й УПЦ-КП Філарета. До слова, в УПЦ (МП) підтримка теж спала, і тепер становить усього 10,6%.

Хоча за кількістю зареєстрованих громад Московський патріархат в Україні переганяє вдвічі ПЦУ. Це пояснюється тим, що частина віруючих точно не знає, до якої церкви ходить. Адже на табличках не пишуть "Московський патріархат", а пишуть "Українська православна церква", причому обов'язково  українською, навіть у російськомовних регіонах. Бо зв'язок із Москвою токсичний і всі це розуміють. Таким чином, пересічний віруючий може цілком собі вважати, що ходить до ПЦУ або УПЦ-КП. До речі, саме тому, в УПЦ (МП) ніяк не хочуть вписати в офіційну назву "Московський патріархат", навіть після того, як Верховна Рада прийняла відповідний закон. У митрополії розуміють, що, з'явися на храмах таблички РПЦ, їх ряди б значно поменшали.

Також релігійна самоідентифікація дуже часто відображає політичний вибір людини. Він може ходити й до храму УПЦ, але асоціювати себе саме з української, а не московською церквою. Крім того, парафіяни УПЦ (МП) не завжди охоче зізнаються у своїй приналежності, ховаючись у групу "просто православний". Саме тому відсоток віруючих УПЦ (МП) не співвідноситься з кількістю зареєстрованих парафій.

Церква і політика. На відміну від попереднього президента України, Володимир Зеленський не цікавиться церковними питаннями. Вони йому чужі, незрозумілі, та й не потрібні. Адже його персональний рейтинг вище сукупного рівня довіри всіх церков і релігійних організацій: 65,9% проти 60,6%. Зеленський може не озиратися на церкву й робити що хоче. Ось днями парламент відхилив усі пропозиції, поправки, які пропонувала Рада Церков. Та й якби Зеленський хотів інструменталізувати релігію, навряд чи б це вийшло. Згідно з дослідженням, тільки 13% українців позитивно оцінюють те, що політики публічно демонструють свою релігійність. Це відповідь на питання - чому Томос не допоміг Петру Порошенку. Не тому, що Томос поганий, або його не хотіли українці. Ні, тому що церковне автоматично НЕ конвертується в електоральне.

При цьому більше половини (57,3%) вважають, що церква не повинна втручатися в стосунки між людиною і владою. У той же час 71% вважає, що церква повинна захищати бідних, якщо влада погіршує рівень життя.

Релігійна свобода. 69% вважають, що в країні повна релігійна свобода. Важливо, що серед прихильників Московського патріархату близько 80% також поділяють цю точку зору. Це означає, що пропагандистська кампанія церкви про те, що в Україні гоніння, утиски й геноцид (о, так були й такі заяви) віруючих - не спрацювали навіть для внутрішньої аудиторії. Власне ті, хто нібито відчувають гоніння, самі в це не вірять і стверджують, що в країні повна свобода совісті й рівність релігій перед законом.

Не вірить у Бога кожен десятий, або Парадокси релігійного життя

Фото - скрін зі звіту "Держава і церква в Україні-2019", Центр Разумкова

Опубліковані дані, дозволяють відчувати стриманий оптимізм. Українці не підтримують ідею державної церкви (9,3%), не хочуть обов'язкового вивчення релігії в школах (13,3%), не поділяють релігійного ексклюзивізму (вірять, що істинна тільки власна релігія, лише 8,9%). Також не спостерігається значної нетерпимості. Відсоток людей, які негативно ставляться до тієї чи іншої групи не перевищує 1/5. Найбільше не люблять харизматичні церкви, та й то тих, хто ставиться до них негативно, всього лише 16,7%.

Не вірить у Бога кожен десятий, або Парадокси релігійного життя

Фото - скрін зі звіту "Держава і церква в Україні-2019", Центр Разумкова

Крім того, використання релігії політиками не приносить бажаного результату. Про це говорить нам теорія, і в цьому ми переконалися на практиці. Хоча це не означає, що держава повинна самоусунутися і  займатися релігійною політикою, пускаючи все на самоплив. Але це вже зовсім інша історія.

Читайте матеріал російською: Не верит в Бога каждый десятый, или Парадоксы религиозной жизни

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини