Нам потрібно навчитися жити з коронавірусом. Поради Комаровського

Нам потрібно навчитися жити з коронавірусом. Поради Комаровського

детский врач, телеведущий, автор книг о здоровье детей
11.03.2020, 15:03

На Землі є коронавірус. І людство повинно змириться з цим фактом. Швидше за все, він прийде до вас додому. Тому з COVID-19 потрібно навчитися жити

На 11 березня 114 578 осіб захворіли коронавірусом, 4026 чоловік померло, 64 032 - видужало. 93% хворих припадають на чотири країни: Китай, Італію, Південну Корею та Іран. Більше 1000 хворих зареєстрували у Франції, Іспанії та Німеччині.

Найголовніше

Епопею з коронавірусом можна розділити на два етапи. Перший - внутрішня китайська проблема. Сьогодні людство перейшло до другого етапу - тепер це проблема загальносвітова. Оскільки сьогодні коронавірус діагностований в таких віддалених місцях як Мальдіви, Мальта, Кіпр, то ми можемо стверджувати, що це - проблема кожного з нас.

Коронавірус реально буде поруч з вами. Швидше за все, він прийде до вас у будинок. Ми можемо ним заразитися, а можемо й не заразитися. Але ми повинні перестати розглядати коронавірус, як щось абстрактне, якусь китайську проблему. Ви звикли розглядати грип, як вашу проблему, проблему вашої родини. Точно також людство повинно змириться з тим, що на землі є коронавірус. З ним треба навчитися жити.

Кілька новин, які ілюструють ситуацію

Уряд Італії оголосив надзвичайний стан. До 3 квітня закрили школи. Ніяких поїздок. Якщо ви кудись їдете - у вас повинно бути підтвердження. Всі громадські та спортивні події припинені.

Ізраїль ввів 14-денний карантин для всіх, хто в'їжджає.

Китай розуміє, що для нього зараз завезення коронавірусу з-за кордону більш актуальне, ніж нові випадки всередині країни. Там створили Центр екстреного реагування для припинення випадків ввезення коронавірусу.

В Ухані було 16 тимчасових госпіталів. На сьогодні залишилося три. Китай виділив Всесвітній організації охорони здоров'я $20 млн на боротьбу з коронавірусом. Але сам Китай отримав пожертвувань на $4,23 млрд.

У Південній Кореї число нових випадків інфекції знижується вже майже два тижні. Проте, в країні - унікальна ситуація: на сьогодні там 7 513 діагностованих випадків захворювання, при цьому, смертельний результат - у 54 чоловік. Такого немає ніде. Летальність - 0,7%. Це яскрава ілюстрація того, що летальність дуже сильно залежить від того, який контингент обстежується і яка якість тест-систем. Там, де тест-системи не економлять, де вони високої якості, діагностується величезна кількість легких випадків захворювання. У результаті, ми бачимо реальну картину летальності.

Наприклад, в Італії спочатку спалаху обстежили практично всіх, то зараз обстежують тільки людей з реальними симптомами.

Унікальна інформація з приводу масових заходів

Папа Римський вперше порушив традицію проводити проповідь перед площею святого Петра у Ватикані і звернувся до віруючих за допомогою онлайн-трансляції.

Ще крутіше: в Україні, у Вінниці, провели хресний хід, спрямований на торжество православ'я і боротьбу з коронавірусом. Зібралися разом 7 000 осіб і показали, як треба проводити протиепідемічні заходи. Тож не дивно, що в Україні всього один випадок захворювання і, на думку більшості "експертів", коронавірус, перетинаючи кордон, перетворюється в ГРВІ.

Ще одна історія, яка ілюструє життя в ХХІ столітті: школярі отримують завдання за допомогою програми. Вони навчилися боротися з цим - почали масово ставити низьку оцінку цій програмі. У результаті, її рейтинг впав і її видалили. Тепер можна не робити домашнє завдання.

На сьогодні в Таїланді 53 випадки діагностованого коронавірусу. При цьому, там реально людей обстежують.

Увесь час іде порівняння грипу та коронавірусу. Купа фахівців говорять, що ці порівняння некоректні. Проте, президент США Дональд Трамп посилається в своїх промовах на порівняння COVID-19 з грипом. І навіть ВООЗ опублікувала досить великий матеріал, в якому описано схожість і відмінність коронавірусу й грипу.

Оскільки, ми всі приблизно в грипі розбираємося, то орієнтуючись в подібності-відмінності, можемо зрозуміти, чого бояться, а чого - ні.

Різниця між вірусом грипу й коронавірусом

Грип поширюється набагато швидше - у грипу коротший інкубаційний період. Діти - один з найбільш актуальних чинників поширення вірусу грипу. Саме вони заражають дорослих, особливо людей похилого віку. З COVID-19 ситуація принципово інша: діти явно хворіють менше, вони явно заражаються від дорослих.

При коронавірусі і грипі висока частота важких захворювань, але при коронавірусі - трохи більша. Ця інформація базується виключно на діагнозах, підтверджених тест-системами. Але до них багато питань: вони різні за якістю, обстежується різна кількість людей. Тому явний факт, що при коронавірусі значний тягар - це інформація з трьома крапками. Адже вона буде потребувати уточнення. І його можна буде дати тільки тоді, коли ситуація стабілізується.

Дуже важлива інформація про найбільш уразливі групи. При грипі діти, вагітні жінки, люди похилого віку й люди з хронічними захворюваннями - найбільш уразлива група. При коронавірусі немає даних про те, що діти і вагітні є вразливими.

Головна відмінність грипу та коронавірусу в тому, що стосовно грипу, у нас є вакцини і противірусні препарати. Їх небагато, але вони є. З коронавірусом поки немає нічого подібного.

Схожість грипу та коронавірусу

Симптоми важких форм цих хвороб дуже схожі. Головна подібність - механізми передачі: контактний і повітряно-крапельний шлях. Вони дозволяють нам реалізовувати в повному обсязі загальновідомі профілактичні заходи. Захищаючись від грипу, ви одночасно захищаєтеся і від коронавірусу.

Дуже цікава інформація приходить з лабораторій. Це проливає світло на багато питань, які три-чотири тижні тому були покриті таємницею.

Щоб потрапити в організм, кожен вірус використовує білок-зрадник ACE2. Саме він запускає вірус в клітину й дозволяє йому робити свою чорну справу.

ACE2 дуже тісно пов'язаний з роботою серцево-судинної системи, він бере участь в регуляції артеріального тиску і його дуже багато в легеневої тканини. Саме він є перепусткою для коронавірусу в клітину.

Чому це так важливо?

Виявилося, що саме активність цього білка тісно пов'язана з віком людини. Чим людина старша, тим вище його активність, і тим вище ймовірність, що вірус зачепиться за білок. Препарати для лікування гіпертонічної хвороби, дія яких пов'язана з цим білком, можуть впливати на ймовірність інфікування коронавірусом. Це - одне із зрозумілих пояснень, чому коронавірус протікає важче у дорослих, особливо літніх і тих, хто постійно змушений приймати таблетки для лікування гіпертонічної хвороби.

Виявилося, що трансплантація АСЕ2 мезенхімальних стовбурових клітин покращує результат хвороби пацієнтів з пневмонією від COVID-19. Тобто вплив на цей білок - це один з найперспективніших на сьогодні потенційних методів лікування.

Що залишається незрозумілим?

Незрозуміло, чому одні люди поширюють вірус масово. Тобто одна людина виділяє в зовнішнє середовище величезну кількість вірусу, інша - практично ні. Чому, якщо ми маємо справу з вірусом, до якого ні у кого немає імунітету, величезна кількість випадків, коли чоловік з дружиною перебувають разом, а один з них не хворіє.

Виявляється є генетичні і расові відмінності за кількістю вищезгаданого білка АСЕ2 в організмі людини. Тому, деякі народи можуть більше хворіти, інші - менше. Ці питання залишаються дискусійними.

Інкубаційний період і випадки повторного зараження

Інкубаційний період - від одного до 14 днів, частіше всього близько п'яти.

Що стосується випадків повторного інфікування, тут новини втішні. Більшість експертів вважають, що повторне інфікування - це фокуси тест-систем, неточна діагностика. Коли людина перенесла хворобу й протягом двох тижнів знову захворіла коронавірусом - такого на сьогодні немає. Все-таки імунітет виробляється.

Необхідність карантинних заходів

Статистика така: 80% хворих перенесуть хворобу дуже легко, 15% - зажадають кисню і теж одужають, 5% - зажадають реальної госпіталізації, інтенсивної терапії, штучної вентиляції легенів.

Що станеться, якщо ми не будемо вводити ніяких карантинних заходів?

Вірус прийде до нас додому, величезна кількість людей захворіє. Наша країна тут знаходиться в "виграшному" положенні. Потенційно небезпечна мішень для вірусу - люди похилого віку.

Припустимо, в вашому місті захворіло 1000 осіб. Природно, це - колапс системи охорони здоров'я, масові смерті. Парадокс полягає в тому, що якщо в вашому місті захворіє не 1000 чоловік, а 100 - це теж буде колапс системи охорони здоров'я. Я не впевнений, що не буде колапсу, якщо 20 чоловік захворіє.

Для чого вводять карантин?

Карантин вводять для того, щоб виграти час, щоб не 1000 чоловік захворіли одночасно, а щоб ці 1000 чоловік захворіли хоча б протягом місяця, щоб медичні працівники могли надати допомогу, перерозподілити ресурси.

Є дві сторони: з одного боку країна вводить карантинні заходи, а з іншого - найактивнішим чином займається забезпеченням, медичними працівниками, інформаційною кампанією, накопиченням кисню, масок, ліків. В цьому суть.

Ввести карантин і більше нічого не робити - наївно, безглуздо і злочинно.

Як повинен проходити карантин?

Абсолютна більшість людей, які захворіли, потребують одного - щоб вони сиділи вдома й нікого не заражали. Тому що для 80% людей, лікування - це сидіти вдома, провітрювати кімнату, дихати чистим повітрям, багато пити, консультуватися телефоном з лікарем і використовувати жарознижуючі засоби при високій температурі.

15% людей зажадають кисень. 5% поїдуть таки в лікарню.

Попереджається, що треба всіляко уникати госпіталізацій людей, у яких немає серйозних симптомів. Якщо немає важкої хвороби і дихальної недостатності - людині не треба в лікарню. Коли у людини температура 37,5 і у неї знайшли коронавірус і засунули в лікарню, - це не має ніякого відношення до медицини. Дуже часто госпіталізація продиктована епідеміологічними, а не реальними свідченнями.

Що нам потрібно на сьогодні?

Як правило, епідеміологічні заходи поширені на громадський транспорт. Тому що там, де люди перебувають на відстані менше одного метра один від одного, існує пряма загроза поширення коронавірусу. Також потрібна заборона на громадські заходи та підготовка не заражених регіонів до можливого спалаху.

Є три ситуації, які можуть створювати симптоматику схожу на пневмонію від коронавірусу. Це грип, пневмококова інфекція і сам коронавірус. На тлі підйому захворюваності коронавірусом грип і пневмокок нікуди не зникають. Якщо у людини з коронавірусом є хоч якийсь шанс, то у людини, у якої коронавірус плюс пневмокок - шансів не залишається.

У вас є реальна можливість вже сьогодні захиститися від грипу та пневмококової інфекції. Це вакцинація.

Оскільки, ситуація з літніми людьми найбільш хвилююча, всіх кого можна відправити на дачу, відправте і скажіть сидіти там до вересня.

Також - інститут волонтерства, доставка продуктів літнім людям. Кожна країна повинна зараз подумати про те, щоб люди похилого віку перестали ходити по організаціям і забирати свої пенсії. Нехай ці пенсії приносять їм додому. Нехай люди похилого віку перестануть ходити по поліклініках. Як можна рідше - магазини, міський транспорт.

Також треба запастися "своїми" ліками від тиску, для лікування астми, щоб у людей похилого віку не було приводу зайвий раз йти в аптеку.

Ще раз про міфи

ВООЗ активно почала займатися спростуванням міфів, пов'язаних з коронавірусом: електросушарки для рук не вбивають віруси, маски не можна використовувати повторно. Також, якщо все тіло обробити спиртом, хлоркою або залізти під кварцову лампу - це не допомагає, і навіть дуже шкідливо. Отримувати листи і посилки з Китаю - безпечно. Заразиться коронавірусом від домашніх тварин не можна.

Цибуля, часник, кунжутне масло, антибіотики, всі противірусні засоби не працюють. Алкоголь не допомагає. Жахливі приклади з Ірану, мусульманської країни, де люди почали раптом використовувати алкоголь як профілактику. Як наслідок - в одній з провінцій кількість людей з отруєнням алкоголем у вісім разів перевищує кількість діагностованих випадків коронавірусу. Є летальні випадки від вживання метилового спирту.

Куріння не допомагає, а погіршує ситуацію. Вважається, що, оскільки чоловіки масово курять і у них "особливі" стосунки з білком АСЕ2, вони хворіють частіше і важче, ніж жінки.

Чи буде коронавірус існувати з нами довгий час?

Швидше за все, коронавірус таки буде разом з нами. Він буде приходити до нас так само, як грип. Тим не менш, він буде набагато легше. Це загальний принцип вірусних інфекцій: якщо вірус агресивний, якщо він смертельний, то у нього менше шансів поширяться. Чим легше хвороба, тим активніше людина її поширює. Тому, коронавірус залишиться з нами, але стане набагато легше. І у нас з'явиться перспектива захиститися від нього за допомогою вакцинації.

Але це не впливає на алгоритм наших дій. Ми не можемо вплинути на уряд, на те, які державні рішення приймуть можновладці. Але ми однозначно можемо захистити літніх людей, ініціювати вакцинацію, мити руки і уникати людних місць.

Джерело - відеоблог автора

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини