RU

Міфи, які породжують приватні школи

Міфи, які породжують приватні школи

Сооснователь образовательного проекта SOM.Science, сооснователь и руководитель учебного процесса школы Claris Verbis
07.08.2018, 16:00

Приватна освіта - це надання освітніх послуг, і батьки, як споживачі заслуговують отримувати якість, як за інші щоденні послуги

Сьогодні про освіту багато говорять, її реформують, нею починають цікавитися все більше людей з різних галузей життя країни, і це, справді, надзвичайно позитивна тенденція. Деякою мірою, можна стверджувати, що освіта - це своєрідний тренд. У державних школах тривають перипетії, адже у їх рутинне життя втручаються зміни, мотивуючи батьків ще більше долучатися до шкільного життя, не приймати все на віру. За останні три роки з’явилося надзвичайно багато альтернативних та приватних шкіл, як грибів після дощу. Якщо раніше багатьом батькам ідея з альтернативною та приватною освітою видавалася примарною, то зараз є пропозиція майже під будь-який гаманець. Разом з появою нових чудових проектів з`являється і багато міфів, які вводять батьків в оману.  
 
Міф 1. Фінська (ізраїльська, канадська і т.д.) система освіти є найкращою альтернативою державній українській системі 
 
Так, справді, ефективність багатьох закордонних систем освіти перевірена часом, а результати якісного навчання учні показують під час міжнародних тестувань. Зокрема, все частіше обговорюють компетентнісний тест PISA, до якого цього року вперше долучиться і Україна. Тим не менше, за успіхами інших країн стоїть не лише сама освітня система, а й менталітет нації, культура спілкування та традиції кожної країни. Коли українські діти після часом авторитарної державної школи потрапляють у середовище з «фінською системою», у якій передбачений великий ступінь свободи та особистої відповідальності, багато учнів просто не можуть опанувати цю «свободу» і втрачають мотивацію до навчання. Чому ж так відбувається? В успішних освітніх системах існує чітко вибудований ланцюжок розвитку дитини від дитячого садочка до етапу вибору професії. Як не крути, але якщо одним шматком «Київського» торта замінити шматок «Пражського», від цього в цілому продукт не набуде смакових якостей «Київського» торта. Так, додасться новий смак, він стане цікавішим, але якісно нічого не зміниться. Що робити? Готувати власні страви, використовуючи іноземні перевірені рецепти, тобто створювати власні програми, запозичуючи найкращий світовий досвід, враховуючи потреби сучасної української дитини та менталітет українців. 
 
Міф 2. Наявність інтерактивних дошок та найсучаснішого обладнання обумовлює якісний навчальний процес 
 
Так, справді, хороші прилади та матеріали надзвичайно важливі для проведення заняття. Але, на жаль, наявність інтерактивних дошок і добре обладнаних лабораторій ще не гарантує якісного навчання. Справа в тому, що часом чудове оснащення лишається інсталяцією, адже далеко не всі, правду кажучи, вчителі мають навички роботи в лабораторії, знайомі з сучасними можливостями технологій. Тому, дізнаючись про особливості здійснення навчального процесу у певній школі, поцікавтеся про досвід вчителів у застосуванні такого приладдя або яким чином буде здійснюватися навчання вчителів у разі кваліфікаційної потреби.  
 
Міф 3. У приватній школі вчителі отримують більшу зарплатню, а тому працюють краще 
 
З появою великої кількості приватних шкіл і складною фінансовою ситуацією вчителів державних шкіл чимало освітян перейшли до приватної освіти. Дійсно, чимало талановитих педагогів отримали хороші можливості для професійного розвитку і гідної оплати праці. Щоправда зустрічаються і такі «спеціалісти», що ще вчора муштрували дітей у класній кімнаті державних шкіл, а сьогодні захотіли за той же ж рівень просто отримувати більшу зарплатню, або ті «спеціалісти», які ледь отримали диплом педагогічного вишу. Коли такі «професіонали» одягають гарну форму і вписуються в антураж приміщення із свіжим ремонтом,вони починають мімікрувати під «сучасних освітян» і бездумно вживати слова на кшталт «булінг», «софт скілс» та інші. Батькам потрібно бути справді обережними. Що робити? Просто запитайте у освітян про наповнення освітніх програм, форми і методи, за якими планується вести навчальний процес, і все одразу стане зрозуміло. 
 
Міф 4. День відкритих дверей - знайомство із життям школи 
 
Відвідувати дні відкритих дверей справді варто, щонайменше для того, щоб в цілому зрозуміти, чи сходяться думки про освіту родини і школи. Але не забувайте, що дуже часто - це показове шоу, до якого ретельно готуються. Згадайте свої шкільні роки і «відкриті уроки», на які приходили гості. Часом те, що ви побачите в той день, ніколи більше не бачать учні під час навчання. Що робити? Обов`язково відвідувати, придивлятися, прислухатися, але не забувати про ефект «красивої картинки» презентації «продукту». 
 
Міф 5. Повна педагогічна свобода гарантує якісний навчальний процес 
 
Насправді, це не зовсім так. Педагогічна свобода надзвичайно важлива для вчителя, який майстерно володіє різними методиками, котрий здатен розширювати уявлення учнів про галузь знань завдяки цікавим підходам і високому рівню знань, але в «невмілих руках» така свобода, на жаль, стає токсичною. Якщо у школі немає однієї вибудованої системи, філософії, не існує загальних спільних правил і цінностей, то такий рух буде схожим на сюжет із байки про лебедя, щуку і рака. Чим це шкідливо? Дитина не розуміє, яку модель поведінки їй обрати у шкільному суспільстві, є вірогідність отримання недостатнього рівня знань з предметів та появи демотивації. 
 
Сьогодні, як би хто не хотів, а приватна освіта - це надання освітніх послуг, і батьки, як споживачі (оскільки саме вони оплачують послуги) заслуговують отримувати якість, як за інші щоденні послуги. З давніх-давен, міфи існували для пояснення процесів і явищ у навколишньому світі, коли інших пояснень не знаходилося. У сучасному світі ми маємо всі можливості, щоб сягати істини, не піддаючись привабливості міфів. 
 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини