RU

Конфлікт світів чи відсутність цінностей?

Конфлікт світів чи відсутність цінностей?

Сооснователь образовательного проекта SOM.Science, сооснователь и руководитель учебного процесса школы Claris Verbis
22.01.2019, 14:30

Батьки створюють групи, аби разом боротися проти порушень у школі, в той час як вчителі у свою чергу формують середовище, щоб захищатися від батьків

Школа є мікросвітом, зменшеною моделлю суспільства, своєрідною екосистемою, в якій постійно здійснюються взаємодії, і яка себе або саморегулює, або ні. Такі взаємодії допомагають створити ефективне навчальне середовище, підвищувати рівень академічних досягнень і розвивати  навички спілкування та взаємодії учнів, які зберігаються протягом усього життя. Важливо розуміти, що позитивну навчальну атмосферу формують насамперед дорослі, адже саме вчителі в школі та батьки вдома є носіями цінностей, які діти переймають як належне. У старовинних школах батьки відправляли своїх дітей не тільки навчатися, а й жити до вчителя, який своєю поведінкою і вчинками показував приклад достойної людини з цілою гаммою цінностей.

Сучасна школа давно вийшла за межі шкільних програм та підручників, а найбільш ефективним є навчання через цінності. Якщо у освітньому закладі знання, взаємоповага та взаємодопомога є цінними, то всі учасники навчального процесу докладатимуть неабияких зусиль аби підтримувати їх. Здавалося б, все дуже просто і зрозуміло, допоки в інформаційному просторі, як грім посеред ясного неба, не з`являється новина про побиття вчителя фізкультури у київському ліцеї 157, носія шкільних цінностей, батьком 4-класника, тим самим носієм сімейних цінностей. Що це: конфлікт двох ціннісних світів чи відсутність їх по обидва боки барикад? Відчай вчителя, який не знайшов іншого шляху налагодити стосунки з учнем окрім крику і відчай батька, який не може цілодобово захищати свого сина від мінливого світу, чи порушення основних норм вчителем і батьком?

Конфронтація між вчителями та батьками триває вже багато років, батьки створюють свої групи у соціальних мережах, аби разом боротися проти порушень у школі, в той час як вчителі у свою чергу формують своє середовище, щоб разом захищатися від батьків. А з боку тихенько за всім спостерігає Дитина і Учень, яка не бачить допустимих меж, бо окремі вчителі дозволяють собі принижувати гідність учнів, а окремі батьки - вчиняти самосуд, та як наслідок, учні просто відкрито починають ображати та зневажати тих, хто мав би бути наставником та провідником у світ знань, а не ворогом. Про що думає людина, коли їй страшно? Звичайно, перш за все, про безпеку. Коли у школі діти намагаються знайти для себе безпечне місце, а навколо літають «гранати» із взаємних образ дорослих, останнє, про що думає учень - це навчання. Після нещодавнього інциденту вчителі оголосили про проведення акції щодо захисту прав вчителів та проти насильства над вчителями, новина про акцію на 23 січня шириться мережею з шаленою швидкістю. У той же час у авторитетних батьківських спільнотах тривають баталії і звинувачення вчителів у всіх земних нещастях, ба більше, є окремі батьки, які підтримують таке силове втручання батька у «навчальний процес». Мине декілька місяців і про ситуацію пам’ятатимуть мало, але які висновки зроблять школярі, які бачили бійку між вчителем та батьком на подвір’ї, сиділи перед телевізором чи переглянули відео на YouTube? Чи зрозуміють вони, що межі були стерті, а позитивних результатів не отримав ніхто? Чи зможуть вони бути тими повноцінними членами суспільства, цінності яких формуватимуть нову успішну Україну?

Але поки можемо лише плекати надії, що і в нашій країні між сім’єю та школою відбуватиметься постійна взаємодія. Залучення батьків, зокрема, може впроваджуватись на багатьох рівнях: від “батьки як аудиторія” і “батьки як клієнти” до більш бажаного “батьки як партнери». В останньому випадку батьки співпрацюють зі школою у розробці, впровадженні та / або оцінці якості освіти, але ні в якому разі батьки не вчиняють фізичне насилля над вчителями, а вчитель та учень формують команду однодумців на основі взаємоповаги та взаємодопомоги.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини