RU

Інтернет в грубій формі. Як влада хоче натягнути на нас Європу

Інтернет в грубій формі. Як влада хоче натягнути на нас Європу

редактор ЛІГА.Tech
07.11.2019, 12:09

Треба брати від Європи найкраще. А ми беремо найгірше. У тому числі й регулювання інтернету. Чи варто?

В Україну приїхали представники Світового банку й прийшли на вчорашню конференцію TIM 2019, присвячену проблемам українського інтернету.

Що вони у нас забули? "Місіонери" вирішили перевірити, як у нас йдуть справи з доступом до всесвітньої мережі. 32% - ваше проникнення - такими даними приголомшили вони представників українських інтернет провайдерів.

У кулуарах представники ринку сильно дивувалися й ділилися зі мною посиланнями на свіжі звіти великих всесвітніх вендорів, де проникнення інтернету в Україні вже зараз досягає 93%!

Але люди з держбанку керувалися державною статистикою. Вони були нею здивовані. Однак інших даних не було.

Світовий банк теоретично готовий дати Україні грошей на розвиток українських мереж в важкодоступних районах, як він уже, наприклад, зробив в Грузії. Але точних цифр про себе ж саму, своїх жителів у нашої країни немає.

Зрештою навіть команда Зеленського сильно плутається в свідченнях з приводу того, яке ж проникнення в Україні. Нещодавно пост на її сторінці в соцмережі викликав шквал сміху. Хлопці написали, що, мовляв, ще до недавнього часу 90% українців були поза мережею, "а новий уряд всього за кілька місяців роботи все змінив".

До речі, про новий уряд. У нього свій підхід щодо забезпечення українців інтернетом. І полягає він у тому, щоб "в грубій формі" адаптувати європейські норми регулювання на українських реаліях.

Що таке в грубій формі? І чому європейські шаблони? Все просто. По-перше, BRDO, кузня кадрів для нинішнього Кабміну, розробник галузевих законопроектів, завжди працював за гранти ЄС. Якщо раніше ініціативи BRDO були просто ініціативами, до яких не завжди прислухалися, то тепер драфти від цього відомства дуже швидко йдуть прямо в Раду через профільних депутатів. Приклад тому - кодекс електронних комунікацій.

Тепер чому в "грубій формі". Як відзначають представники інтернет-провайдерів, з якими я поспілкувався, адаптація норм ЄС - банальна калька. Якщо в Європі з якихось причин регулюють інтернет-провайдерів, то і у нас цей завжди вільний ринок хочуть загнати в ті ж рамки. З мільйоном звітів, перевірок і регулюванням умов гри.

Але. Велике АЛЕ. Наші ринки сильно відрізняються. По-перше, роздробленістю. Ринки ЄС консолідовані. І більшу частку ринку контролюють великі гравці. У нас же найбільший гравець Укртелеком контролює трохи більше 10%. Є багато інтернет-провайдерів ФОПів і невеликих ТОВ.

По-друге, Україна, на відміну від багатьох країн ЄС, - це все-таки країна більш просунутих оптичних мереж. Тоді як в Європі в багатьох країнах ще процвітає менш швидкісний ADSL. Наприклад, в Німеччині 25 млн DSL підключень. Що означає, абоненти мають обмежену швидкість доступу. Оптика ж дає до 100 Мбіт/сек. А оптика в квартиру - 1000 Мбіт/сек.

По-третє, з самою якістю послуги у нас все досить непогано. Згідно зі звітом НКРЗІ за 2018 рік, переважна кількість абонентів отримує доступ до мережі Інтернет на швидкості від 10 до 100 Мбіт/с. Їх частка в загальній кількості абонентів склала 89%!

Так, потрібно визнати, в Україні є проблемна зона з підключенням інтернету в селах. Директор з комунікацій Укртелеком Михайло Шуранов на TIM-2019 озвучив, що йдеться, за його даними,про приблизно 6 млн не підключених абонентів в 19,5 тисячах населених пунктах.

Втім, як і раніше немає чіткої картинки, де ці люди живуть і чому вони не в мережі. Чи є у них така потреба? Екс-BRDO, заступник Мінцифри Олександр Шелест сказав нам в інтерв'ю, що міністерство починає збирати такі цифри. Що явний позитив. Потрібна повна картинка.

Негатив - BRDO вже придумав велосипед і записав в профільний законопроект механізм компенсації операторам витрат на інтернет (в рамках універсальної послуги) з держбюджету. Як правило, до такої годівниці дотягуються тільки великі гравці.

З того що я бачу: між BRDO та інтернет-провайдерами туго натягнулася струна недовіри. Перші хочуть будь-якими шляхами принести в Україну кращі традиції європейської бюрократії, другі - не довіряють людям не з галузі, кабінетним експертам.

Якщо так і далі піде, почнеться затяжний конфлікт. Потрібно шукати компроміси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net

Коментарі

Останні новини