RU

Якщо зробити щеплення спочатку однією COVID-вакциною, а потім – іншою. Що вийшло на мишах

22.03.2021, 12:55
Якщо зробити щеплення спочатку однією COVID-вакциною, а потім – іншою. Що вийшло на мишах - Фото
Ілюстративне фото: Koen Van Weel/ЕРА

Якщо вколоти першу дозу однієї антіковідної вакцини, а другу – іншої, яким буде ефект? Китайські вчені перевірили це на мишах і прийшли до висновку, що комбінування дає різну імунну відповідь, причому навіть при різній черговості в одній парі ( "А" → "Б" або "Б" → "А"). Клінічних випробувань комбінацій на людях поки немає. Дослідження опублікував журнал Emerging Microbes & Infections.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

У більшості випадків комбінування дало сукупно більш сильну імунну відповідь, ніж імунізації якоюсь однією вакциною.

Китайці перевірили комбінації з чотирьох власних вакцин: rAd на малюнках – однодозна векторна аденовірусна Ad5-nCoV (Cansino), INA –інактивована/убита BBIBP-CorV (Sinopharm), rRBD – субодинична ZF2001 (Anhui Zhifei) на S-білку, і mRNА – мРНК-вакцина ARCoV (вона ж ARCoVax). Була обрана однакова доза в 20% від "людської".

Читайте також: Шипи ПАР-мутанта "корони" в 10 разів гірше звичайного зв'язуються антитілами

Виявилося, що INA і rRBD не викликають клітинних відповідей (на відміну від rAd) – тільки гуморальну, тобто антитіла. Але комбінація INA → rAd спрацювала краще, ніж тільки rAd, а rRBD → rAd – ще краще. Сама по собі rRBD-вакцина викликала більш потужні рівні антитіл, ніж rAd або INA, а INA → rAd і rAd → INA – ще більше.

Нажмите, чтобы увеличить

Цікаво, що порядок доз також впливав на рівні антитіл. Наприклад, rRBD → rAd спрацювала куди гірше в нейтралізації (псевдовірусу з S-шипами), ніж rAd → rRBD. Далі: якщо INA → rRBD взагалі комбінувати немає особливого сенсу, то rRBD → INA привела до плюс-мінус непоганого ефекту.

мРНК-вакцину автори з якоїсь причини комбінували тільки з векторною. Вона дає більш високі рівні антитіл, ніж векторна. При цьому rAd → mRNA показала кращий ефект, ніж ці препарати окремо, хоча застосування у зворотному порядку (mRNA → rAd) ненабагато посилило відповідь, яка була на рівні однієї лише мРНК.

Є також дані щодо цитокінів від різних комбінацій.

Читайте також: Куба чекає результати випробувань незвичайної вакцини від COVID-19

Автори підкреслюють: вони заміряли показники імунної відповіді, що не дорівнює показнику захисту від зараження/хвороби, хоча зазвичай сильніша імунна відповідь пов'язана з більш сильним захистом.

Також вчені уточнили, що вивчалися імунні відповіді на конкретні препарати, тобто результати дослідження можна екстраполювати на інші вакцини, створені за аналогічними технологіями. Тобто, ефект від комбінації "векторна Cansino → убита Sinopharm" може і не дорівнювати ефекту, припустимо, комбінації "векторна Oxford-AstraZeneca → убита Bharat".

Евгений Пилипенко
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини